Vyliec.sk > Príznaky > Kolika

Kolika

príznak kolikaKolika je charakteristická bolesť brucha, ktorá má pomerne ľahko predvidateľný priebeh. Sprevádza stavy, kedy dôjde k upchatiu niektorého z dutých orgánov (žlčovod, močovod, črevo a pod.) tela nejakou prekážkou. Podmienkou je, aby v stene tohto orgánu bola prítomná hladká svalovina, ktorá je za následný kolikový záchvat do značenej miery zodpovedná.

Pri uzáveru dutého orgánu sa aktivuje hladká svalovina v jeho stene v snahe prekážku posunúť a odstrániť. Kŕčovité sťahy svaloviny sú vnímané ako záchvat prudkej bolesti. Po istej chvíli sa svalovina uvoľní a nasleduje úľava, ktorá však po určitej dobe prechádza v nový záchvat bolestí. Práve tieto chvíle bolesti striedajúce sa s obdobiami pokoja sú typické pre kolikové záchvaty. Záchvaty sú zvyčajne sprevádzané nevoľnosťou a zvracaním.

Kolika a jej príčiny:


1. Žlčníková kolika

V tomto prípade je zdrojom ťažkostí žlčový kameň, ktorý uzavrie výstup zo žlčníka alebo žlčovodu. Bolesť je lokalizovaná do pravého podrebria môže vystreľovať do chrbta. Podrobnejšie informácie nájdete v príslušnom článku.

2. Obličková kolika

Príčinou je najčastejšie močový kameň, ktorý upchá niektorú časť vývodných močových ciest (zvyčajne močovod), čo zablokuje odtok moču z príslušnej obličky. Bolesť sa nachádza v podbrušku na strane postihnutej obličky a obyčajne vystreľuje smerom do triesla a ďalej do mieška u mužov a pyskov ohanbia u žien. Detailnejší popis nájdete opäť v článku, ktorý je venovaný tejto problematike.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

3. Upchatie čreva

Ak dôjde k upchatiu čreva, vzniká jeden z typov črevnej nepriechodnosti, ktorý označujeme ako mechanický ileus. Kolika alebo koliková bolesť sa v tomto prípade nedá úplne presne lokalizovať, bolí skôr celé brucho. Mechanický ileus je smrteľne nebezpečný stav, ak nedôjde k obnoveniu črevnej priechodnosti (či už samovoľne, či operačne).

Po čase sa svalovina čreva môže unaviť, ochabnúť a mechanický ileus sa zmení v ileus neurogénny – paralytický. Ten už síce nie je typický tak prudkou bolestivosťou, svojimi dôsledkami je však nebezpečný úplne rovnako. Stolica sa hromadí nad prekážkou, postupne sa naruší integrita črevnej steny a baktérie môžu začať prenikať do dutiny brušnej, kde spôsobia zápal pobrušnice a následne otravu krvi.

Diagnostika

Základom je anamnéza ťažkostí a starostlivé vyšetrenie brucha, najlepšie chirurgom. Dôležitou súčasťou vyšetrenia sú aj zobrazovacie metódy. Röntgen brucha môže odhaliť črevnú nepriechodnosť a prítomnosť močových a žlčníkových kameňov. K ďalším dôležitým vyšetreniam patrí ultrazvuk brucha a CT vyšetrenie brucha, ktoré môžu určiť príčinu a miesto uzáveru.

Kolika a jej liečba

Konzervatívna liečba spočíva v pokoji na lôžku, dostatku tekutín (pre nevoľnosť väčšinou podávaných v infúziách) a liekov tlmiacich sťahy svaloviny (spazmolytiká).

Ak nedôjde však k samovoľnému uvoľneniu uzáveru, nie je konzervatívna liečba nič platná a musí nasledovať urologický alebo chirurgický zákrok podľa toho, o akú formu koliky sa jedná. Špeciálne u uzáveru žlčových ciest možno využiť aj neoperačný riešenie – endoskopické vyšetrenie známe ako ERCP, ktoré umožňuje vyčistenie žlčových ciest od žlčových kameňov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kolika

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.