Úvod / Choroby / Neurogénny ileus

Neurogénny ileus

Neurogénny ileusNeurogénny ileus je jedným z typov črevnej nepriechodnosti. Tento stav sa radí medzi tzv. náhle brušné príhody a môže chorého bez lekárskej pomoci ľahko usmrtiť. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčine, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Neurogénny ileus a jeho príčiny:


Podstatou stavu je zástava pasáže (posunu) črevného obsahu. Príčinou však nie je žiadna hmatateľná prekážka. Črevo sa prestane hýbať preto, že dôjde k narušeniu jeho nervového zásobenia. Neurogénny ileus rozlišujeme na paralytický (častý) a spastický (vzácny).

Paralytický ileus znamená celkové ochabnutie čreva, ktoré sa prestane pohybovať, spastický ileus znamená celkové kŕčovité stiahnutie čreva, čo vedie opäť k zástave jeho pohyblivosti.

Spastický ileus vzniká zriedkavo. Môže byť prítomný pri niektorých chorobách nervového systému a hormonálnych poruchách.

Paralytický ileus môže vzniknúť prvotne (z nie celkom jasných príčin), ale hlavne je aj konečným stavom väčšiny ostatných typov črevnej nepriechodnosti. Napríklad pri mechanickom ileu pri prekážke v čreve sa črevo kŕčovitými bolestivými pohybmi snaží prekážku odstrániť. po istej dobe dôjde k únave čriev a vyhasnutiu pohyblivosti - vzniká paralytický ileus. Paralytický ileus avšak v rôznej ťarche sprevádza prakticky akúkoľvek náhlu brušnú príhodu - prasknutie žalúdočného vredu, akútny zápal slinivky brušnej, pretrhnutie čreva a pod. Paralytický ileus sa môže niekedy rozvinúť aj u pacientov v celkovo ťažkom stave na jednotkách JIS a ARO.

Paralytický ileus nasleduje aj väčšinu chirurgických operácií v dutine brušnej. Pri nekomplikovanom priebehu však do niekoľkých dní od operácie ustupuje, čo je spojené s odchodom plynov a následne aj odchodom stolice.

Prejavy:

Prejavy vlastného paralytického ilea sú sprvu pomerne nenápadné. Vymiznú črevné pohyby, môže byť prítomné nechutenstvo a nie príliš výrazná bolestivosť brucha. Brucho býva nafúknuté a tuhšie. Neskôr nastupuje zvracanie.

Pri trvajúcom paralytickom ileu môže pochopiteľne dôjsť k postupnej strate bariérovej funkcie črevnej steny, prestupu baktérií a ich toxínov do dutiny brušnej, čo následne vedie k zápalu pobrušnicek otrave krvi a nakoniec k smrti.

Diagnostika:

Nutné je vyšetrenie chirurgom. Význam má každá informácia o predchádzajúcich chorobných stavoch, ktoré môžu súvisieť so vznikom paralytického ilea. Fyzikálny nález na bruchu nebýva narozdiel od iných sprvu výrazný.

Brucho nie je poklepom a hmatom príliš bolestivé, sluchom počujeme mŕtve ticho bez zjavných pohybov čriev. Na röntgenovom snímku brucha nájdeme hladinky tekutiny. Ultrazvuk brucha nemusí preukázať výraznú patológiu.

Liečba:

Liečba je zložitá. Pokiaľ to ide, odstraňujeme vyvolávajúcu príčinu. Podávajú sa intravenózne infúzie, ktoré bránia rozvratu vnútorného prostredia a aplikujú sa lieky podporujúce črevnú činnosť (prokinetiká)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *