Tvrdé brucho

Tvrdé bruchoTvrdé brucho pri pohmate môže byť pomerne závažným príznakom, ktorý nie je vhodné podceňovať. Povedzme si preto o jeho možných príčinách niečo viac. A ako vôbec tvrdé brucho diagnostikovať?

Tvrdé brucho a jeho príčiny:


1. Obyčajné stiahnutie svalov pri vyšetrení

Množstvo ľudí netoleruje pohmat brucha dobre, nie je im príjemný, a preto reflexívne sťahujú svaly.

Dôležité je s nimi pri vyšetrení hovoriť, odviesť ich pozornosť, prípadne ich požiadať, aby brucho uvoľnili.

Vyšší výskyt reflexných sťahov je pri syndróme dráždivého čreva.

2. Nadmerná fyzická záťaž

Stiahnutie a bolesti brušných svalov môžu byť reakciou na ich nadmerné preťaženie pri cvičení a objavujú sa typicky druhý deň po fyzickej aktivite.

3. Ascites

Tekutina v bruchu môže spôsobiť stuhnutie brušnej steny pri situácií, keď je tekutiny veľké množstvo, a kedy napína brušnú stenu. Tento stav je odborne označovaný ako ascites.

4. Zápaly orgánov dutiny brušnej a orgánov panvy

Infekčné zápaly brušných orgánov sú zvyčajne spojené s bolesťou brucha a stiahnutím svalstva v oblasti zápalu.

Typicky ide napríklad o akútny zápal žlčníka, akútny zápal slinivky brušnej, akútny zápal slepého čreva a divertikulitídu.

U žien môže byť stuhnutie svaloviny v podbrušku späté s hlbokými panvovými zápalmi. Sťah svaloviny vzniká na základe lokálneho podráždenia a nájdeme ho v blízkosti zapáleného orgánu, či tkaniva.

5. Zápal pobrušnice

Tento stav sa označuje ako peritonitída a môže vzniknúť prestupom zápalu z niektorého brušného orgánu do okolia, alebo prienikom baktérií z pretrhnutého tráviaceho traktu (napr. prasknutý žalúdočný vred, alebo pretrhnuté črevo).

Tkanivá dutiny brušnej majú tendenciu zápal zastaviť a ohraničiť, v tom prípade je bolestivosť a stiahnutie svalstva taktiež ohraničené a hovoríme o lokálnej peritonitíde.

Výrazne nebezpečnejšia je situácia, kedy sa zápal rozšíri, bolestivé a tvrdé je celé brucho, a vtedy hovoríme o difúznej peritonitíde.

6. Tuhé útvary v bruchu

Ako tvrdé, či tuhé ložiská v bruchu môžeme niekedy nahmatať objemné brušnej nádory, nahromadenú stolicu v hrubom čreve (typické pre starých ľudí s chronickou zápchou) a špeciálne v podbrušku môže ísť aj o extrémne rozpätý preplnený močový mechúr pri poruchách odtoku moču.

Diagnostika

Pacienta je nutné opatrne vyšetriť poklepom, pohmatom a posluchom brucha pomocou fonendoskopu.

K brušným príznakom je nutné pristupovať s veľkým rešpektom, pretože sa môžu vyvíjať, a pretože vylúčiť náhlu brušnú príhodu je veľmi ťažké.

Súčasťou vyšetrenia by mali byť krvné odbery (vrátane vyšetrenia CRP) a prevedenie ultrazvuku a röntgenu brucha.

Presnejšie informácie v prípade potreby môže zabezpečiť CT vyšetrenie brucha. Pochopiteľne platí, že každá bolesť a stuhnutie brucha by mal vyšetriť skúsený chirurg.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tvrde-bricho

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button