Vyliec.sk > Príznaky > Tvrdé brucho

Tvrdé brucho

Tvrdé bruchoTvrdé brucho pri pohmate môže byť pomerne závažným príznakom, ktorý nie je vhodné podceňovať. Povedzme si preto o jeho možných príčinách niečo viac. A ako vôbec tvrdé brucho diagnostikovať?

Tvrdé brucho a jeho príčiny:


1. Obyčajné stiahnutie svalov pri vyšetrení

Množstvo ľudí netoleruje pohmat brucha dobre, nie je im príjemný, a preto reflexívne sťahujú svaly. Dôležité je s nimi pri vyšetrení hovoriť, odviesť ich pozornosť, prípadne ich požiadať, aby brucho uvoľnili. Vyšší výskyt reflexných sťahov je pri syndróme dráždivého čreva.

2. Nadmerná fyzická záťaž

Stiahnutie a bolesti brušných svalov môžu byť reakciou na ich nadmerné preťaženie pri cvičení a objavujú sa typicky druhý deň po fyzickej aktivite.

3. Ascites

Tekutina v bruchu môže spôsobiť stuhnutie brušnej steny pri situácií, keď je tekutiny veľké množstvo, a kedy napína brušnú stenu. Tento stav je odborne označovaný ako ascites.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

4. Zápaly orgánov dutiny brušnej a orgánov panvy

Infekčné zápaly brušných orgánov sú zvyčajne spojené s bolesťou brucha a stiahnutím svalstva v oblasti zápalu. Typicky ide napríklad o akútny zápal žlčníka, akútny zápal slinivky brušnej, akútny zápal slepého čreva a divertikulitídu. U žien môže byť stuhnutie svaloviny v podbrušku späté s hlbokými panvovými zápalmi.

Sťah svaloviny vzniká na základe lokálneho podráždenia a nájdeme ho v blízkosti zapáleného orgánu, či tkaniva.

5. Zápal pobrušnice

Tento stav sa označuje ako peritonitída a môže vzniknúť prestupom zápalu z niektorého brušného orgánu do okolia, alebo prienikom baktérií z pretrhnutého tráviaceho traktu (napr. prasknutý žalúdočný vred, alebo pretrhnuté črevo). Tkanivá dutiny brušnej majú tendenciu zápal zastaviť a ohraničiť, v tom prípade je bolestivosť a stiahnutie svalstva taktiež ohraničené a hovoríme o lokálnej peritonitíde.

Výrazne nebezpečnejšia je situácia, kedy sa zápal rozšíri, bolestivé a tvrdé je celé brucho, a vtedy hovoríme o difúznej peritonitíde.

6. Tuhé útvary v bruchu

Ako tvrdé, či tuhé ložiská v bruchu môžeme niekedy nahmatať objemné brušnej nádory, nahromadenú stolicu v hrubom čreve (typické pre starých ľudí s chronickou zápchou) a špeciálne v podbrušku môže ísť aj o extrémne rozpätý preplnený močový mechúr pri poruchách odtoku moču.

Diagnostika

Pacienta je nutné opatrne vyšetriť poklepom, pohmatom a posluchom brucha pomocou fonendoskopu. K brušným príznakom je nutné pristupovať s veľkým rešpektom, pretože sa môžu vyvíjať, a pretože vylúčiť náhlu brušnú príhodu je veľmi ťažké.

Súčasťou vyšetrenia by mali byť krvné odbery (vrátane vyšetrenia CRP) a prevedenie ultrazvuku a röntgenu brucha.

Presnejšie informácie v prípade potreby môže zabezpečiť CT vyšetrenie brucha. Pochopiteľne platí, že každá bolesť a stuhnutie brucha by mal vyšetriť skúsený chirurg.

Tvrdé brucho

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.