Akútny zápal slepého čreva (apendicitída)
Akútny zápal slepého čreva čiže akútna apendicitída je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu a operačné riešenie. Akútny zápal slepého čreva patrí medzi klasické zápalové náhle príhody brušnej dutiny.
Akútny zápal slepého čreva a jeho príčiny
Príčinou tohto stavu je zápal červovitého prívesku slepého čreva – tzv. apendixu. V živote človeka k nemu môže dôjsť prakticky kedykoľvek, neobvyklý je zápal u detí mladších ako 2 roky (ani u nich však nemožno vylúčiť).
Červovitý prívesok je zaujímavé tkanivo, ktoré nie je zbytočné. Nachádza sa v ňom obrovské množstvo lymfatického tkaniva, ktoré má význam v imunite organizmu – s trochou zveličenia možno apendix označiť za „črevné mandle“.
Presná funkcia slepého čreva v imunitných pochodoch nie ešte však ozrejmená.
Vzhľadom k tomu, že je apendix slepo zakončený, môžu sa v ňom zachytiť kúsky tráveniny, môžu sa v ňom premnožiť baktérie a vzniknúť klasický infekčný zápal.
Prejavy
U prejavov akútneho zápalu budeme vychádzať z klasického umiestnenia apendixu v dutine brušnej.
Vzácnejšie sa totiž môže v bruchu apendix vyskytovať prakticky kdekoľvek a miesta s bolesťou potom budú inde. Nechceme to však zbytočne komplikovať. Teda u väčšiny ľudí sa apendix nachádza v pravom podbrušku.
Zápalové prejavy začínajú najskôr dosť neurčito – klasické sú tupé bolesti brucha lokalizované okolo pupka, ktoré nebývajú až tak prudké, horúčka nie je, niekedy býva nevoľnosť a zvracanie, človek je nepokojný a nevie si od bolesti nájsť úľavovú polohu. Celý stav vyzerá skôr na nejakú gastroenteritídu.
Akonáhle sa však zápal rozšíri na okolie apendixu, charakter bolesti sa zmení. Bolesť brucha sa presunie do pravého podbruška a začne byť veľmi prudká. Pri tejto bolesti už človek vie nájsť úľavovú polohu, kedy si typicky ľahne na chrbát a pokrčí dolné končatiny.
Pri náleze na bruchu sú typické príznaky – brucho býva tuhé ako doska, nájdeme bolestivý poklep, pohmat a bolestivú dekompresiu (to znamená, že zatlačíme rukou na brucho a potom rýchlo ruku odtiahneme – práve odtiahnutie je prudko bolestivé).
Horúčky nad 38 ° C nie sú bežné, chorý má väčšinou niečo medzi 37-38 ° C. Hnačky nie sú u klasickej apendicitídy typické, skôr sa rozvinie zápcha.
Akútny zápal slepého čreva má veľmi podobné prejavy ako infekčná mezenteriálna lymfadenitída, čo veľakrát spôsobí operačný zákrok u týchto ľudí v mylnom podozrení na apendicitídu.
Pozn: Len znovu varujeme, že menej klasické príznaky sa môžu od vyššie popísaných výrazne líšiť. Niekedy môže byť zvýšená teplota, niekedy môžu byť prítomné hnačky, niekedy môže byť bolesť na ľavej strane … S každou náhle vzniknutú prudkou bolesťou brucha by mal človek pre istotu navštíviť lekára.
Komplikácie
Závažnou komplikáciou je rozšírenie zápalu do dutiny brušnej. Okolité orgány sa snažia zápal ohraničiť a vytvoriť okolo zápalu akýsi obal, ale nie vždy sa to podarí.
Zápalom postihnutá stena apendixu sa môže aj pretrhnúť. Potom vzniká zápal pobrušnice (čiže peritonitída).
Akonáhle sa zápal rozšíri po dutine brušnej, je zle. Stena dutiny brušnej je výborne prekrvená, bakteriálne toxíny sa dostávajú do krvných ciev a vzniká otrava krvi čiže sepsa. Na sepsu sa dá bez veľkých okolkov zomrieť aj v dnešnej dobe moderných antibiotík.
Akútny zápal slepého čreva a jeho diagnóza
Lekár vypočuje chorého, vyšetrí ho – najmä brucho – a nájde známky zápalu. Klasické sú tuhosť brucha spôsobená reflexným sťahom brušných svalov (Défense musculaire) ,bolestivý poklep (Pleniés), pohmat a dekompresie (Plumberg) na mieste zápalu a to isté na opačnej strane brucha (Rovsingovo znamenie).
Možno urobiť aj laboratórne vyšetrenie, kde môžeme nájsť zvýšenú sedimentáciu a CRP. Stav apendixu možno nie celkom spoľahlivo ozrejmiť ultrazvukom a konečné zhodnotenie urobí lekár pri operácii.
Pri nejasnostiach a pochybnostiach sa niekedy radšej operuje aj bez 100% istoty a ak sa nájde na pohľad zdravý apendix, tak sa vezme len tak pre istotu. Lepšie je to urobiť takto, než niečo zanedbať a nechať človeka zomrieť na otravu krvi.
Liečba
Klasickou liečbou je jednoduchý (pre chirurga) chirurgický zákrok, kedy sa apendix operačne odstráni. Tak sa zabráni akýmkoľvek komplikáciám.
by sa u pacienta rozvinul septický stav, lieči sa pacient celkovo (kyslík, infúzie, antibiotiká …). Tento článok by sme radi venoval pamiatke sovietskeho lekára Leonida Rogozova, ktorý si v roku 1961 na nedostupnej polárnej stanici zápal slepého čreva diagnostikoval a následne sám odoperoval len v slabom miestnom znecitlivení.
Asistovali mu ostatní polárnici, ktorí mu držali zrkadlo (aby videl do operačné rany) a podávali mu nástroje. Chirurg počas operácie niekoľkokrát omdlel bolesťou, však operáciu vykonal úspešne a zachránil si život. Opäť sa ukázalo, že výdrž ruského človeka v drastických podmienkach je veľmi veľká.
Len tak pre zaujímavosť si jedna česká lekárka začala s Rogozovem dopisovať, odišla za ním do Ruska a vzala si ho za manžela.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/akutni-zanet-slepeho-streva
Použité zdroje: základné zdroje textu