Vyliec.sk > Príznaky > Bolesť okolo pupka

Bolesť okolo pupka

bolesť okolo pupkaČo môže spôsobovať bolesť okolo pupka, ako túto bolesť diagnostikovať a liečiť?

Do oblasti pupka sa môže premietať bolesť z viacerých orgánov brušnej dutiny, nižšie uvedené príčiny sú len tie najčastejšie, nie všetky.

Príčiny bolesti okolo pupku:


1. Akútny zápal slepého čreva

Bolesť najprv začína v okolí pupka a je tupá, neurčitá. Môže byť sprevádzaná nevoľnosťou a zvracaním. Až potom sa bolesť presunie do pravého podbruška a stáva sa ostrou. Pridávajú sa horúčky. Hnačky nebývajú typické.

2. Črevná nepriechodnosť

Väčšina prípadov črevnej nepriechodnosti je spojená s trvalými či nárazovými bolesťami brucha. Bolesti môžu byť situované neurčito do oblasti pupka a pociťované pri pohmate v oblasti celého brucha. Stavy sú to veľmi závažné a môžu byť spojené s viacerými chorobami orgánov brušnej dutiny (rozlišujeme mechanický, cievny a neurogénny ileus - nepriechodnosť).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Pri črevnej nepriechodnosti je nutná hospitalizácia na chirurgickom oddelení, sledovanie pacienta, zistenie príčiny ileu a v prípade nutnosti aj chirurgické riešenie problému. O jednotlivých typoch črevnej nepriechodnosti a ich príčinách si prečítajte v príslušných článkoch.

3. Ruptúra aneuryzmy brušnej aorty

Pri prasknutí tepnovej vydute sa objaví náhla bolesť okolo pupka, ktorá pomerne rýchlo prechádza v šokový stav. Diagnózu možno stanoviť podľa ultrazvuku či CT vyšetrenia brucha, riešením je chirurgický zákrok. Úmrtnosť pri tomto stave je veľmi vysoká.

Vzhľadom k tomu, že oblasť pupka sa nachádza v strede brucha, môže sa do nej ľahko premietať bolesť z prakticky všetkých brušných orgánov. Ak vás zaujímajú ďalšie možné príčiny bolestí brucha, tak potom si prečítajte dlhší a rozsiahlejší článok venovaný priamo tejto problematike.

Bolesť okolo pupka
4.8 (95.9%) 39 hlasov

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.