Vyliec.sk > Choroby > Aneuryzma aorty

Aneuryzma aorty

aneuryzma aortyAneuryzma aorty je nebezpečný stav, ktorý chorého ohrozuje na živote. Jeho prejavy sú neurčité a prvým prejavom môže byť bohužiaľ až smrť dotyčného.
Čo rozumieme pod názvom aneuryzma aorty? Ako sa prejavuje a následne lieči ? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Definícia


Aneuryzma je vakovitá výduť tepny. Nie je to pravidlom, ale väčšinou máva táto vyduť oslabenú stenu a je u nej vyššie riziko prasknutia vplyvom tlaku krvi. Vak aneuryzmy sa od chvíle vzniku neustále zväčšuje. Aneuryzma aorty je vyduť najväčšej tepny v našom tele. Aorta vychádza zo srdca a prebieha cez hrudník do brucha až k panve, kde sa vetví na dve iliacké tepny.

Z aorty tiež vystupujú všetky dôležité tepny, ktoré zásobujú horné končatiny, hlavu, krk a vnútorné orgány. Tlak v aorte býva veľmi vysoký, na druhú stranu je jej stena pevná a odolná.

Príčiny

Vydutá aorta sa typicky nachádza v brušnej časti tela a na jej vzniku sa podieľa viac faktorov. Ide o faktory poškodzujúce cievnu stenu ako je ateroskleróza, vysoký krvný tlak a samozrejme aj doba ich pôsobenia, to jest vyšší vek. Tento spôsob vzniku aneuryzmy aorty je najčastejší.

V hrudnej časti aorty nie je aneuryzma spôsobená aterosklerózou tak často, ale môže tu tiež vzniknúť. Často v tejto oblasti bola aneuryzma vytvorená na podklade syfilisu. Syfilis vo svojom treťom štádiu totiž stenu aorty škaredo poškodí a oslabí, a to spôsobí vznik aneuryzmy, ktorá potom s obľubou praská.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Narastajúca aneuryzma väčšinou žiadne prejavy nemá. Veľkú aneuryzmu si môže chorý sám nahmatať ako pulzujúci útvar v bruchu. Všeobecne povedané - akonáhle pri hmate niečo pulzuje, je to zrejme tepna. Prejavy má aneuryzma až pri jej prasknutí. V klasickom prípade vznikne prudká bolesť brucha z prasknutia a vzniká klasický šokový stav.

Človek má rýchly pulz, rýchlo dýcha, klesá mu krvný tlak a má studenú a bledú kožu. Do brucha sa pomerne rýchlo vyleje niekoľko litrov krvi a tento stav je potom zakončený stratou vedomia z nedokrvenia mozgu, kómou a smrťou. Ak sa niekomu pretrhne aorta nemá dotyčný prakticky šancu prežiť. Časť ľudí zomiera na mieste, časť počas prevozu do nemocnice a časť na operačnom stole.

Niekedy sa ale niekoľko dní pred totálnym roztrhnutím aorty iba natrhne a vytečie z nej len málo krvi. Potom sa krvácanie na niekoľko dní zastaví a až potom dôjde k úplnému prasknutiu. To čiastočné prasknutie sa prejaví náhlou bolesťou brucha, ktorá však rýchlo prejde. Ak by v tejto chvíli lekár aneuryzmu diagnostikoval, pacient by mohol prežiť. Lenže ktorý človek pôjde k lekárovi kvôli krátkodobej bolesti brucha a ktorý lekár bude práve na aneuryzmu myslieť? Nie je to tak jednoduché.

Diagnostika

Aneuryzma aorty sa niekedy dá diagnostikovať pohmatom brucha s nálezom pulzujúceho objektu, počúvaním pomocou fonendoskopu (je počuť hlasný šelest). Aneuryzmu spoľahlivo odhalí aj ultrazvuk alebo CT brucha, veľmi presná je CT angiografia aorty.

Liečba

Z liekov podávame lieky na zníženie krvného tlaku a lieky normalizujúce hladinu krvných tukov a cholesterolu. Lieky samé o sebe však situáciu nevyriešia a je nutné vykonať zákrok na aorte.

Prvou možnosťou je endovaskulárny zákrok (tj. bez otvorenia brušnej dutiny), ktorý vykonáva cievny internista. Pri zákroku zavedú vnútrom tepny do miesta rozšírenia stent a tým aneuryzmu prekryjú.

Druhou možnosťou je chirurgické riešenie, ktoré spadá do sféry záujmu cievnych chirurgov. Je viac metód zákroku, no v zásade ide o to, aby sa odstránil vak a spevnila sa stena tepny. Ak je chorý človek operácie schopný a súhlasí s ňou, mala by sa uskutočniť. Raz vzniknutá aneuryzma aorty totiž rásť neprestane.

Aneuryzma aorty

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.