Aneuryzma aorty

aneuryzma aortyAneuryzma aorty je nebezpečný stav, ktorý chorého ohrozuje na živote. Jeho prejavy sú neurčité a prvým prejavom môže byť bohužiaľ až smrť dotyčného.

Čo rozumieme pod názvom aneuryzma aorty? Ako sa prejavuje a následne lieči ? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Definícia

Aneuryzma je vakovitá výduť tepny. Nie je to pravidlom, ale väčšinou máva táto vyduť oslabenú stenu a je u nej vyššie riziko prasknutia vplyvom tlaku krvi. Vak aneuryzmy sa od chvíle vzniku neustále zväčšuje.

Aneuryzma aorty je vyduť najväčšej tepny v našom tele. Aorta vychádza zo srdca a prebieha cez hrudník do brucha až k panve, kde sa vetví na dve iliacké tepny.

Z aorty tiež vystupujú všetky dôležité tepny, ktoré zásobujú horné končatiny, hlavu, krk a vnútorné orgány. Tlak v aorte býva veľmi vysoký, na druhú stranu je jej stena pevná a odolná.

Príčiny

Vydutá aorta sa typicky nachádza v brušnej časti tela a na jej vzniku sa podieľa viac faktorov. Ide o faktory poškodzujúce cievnu stenu ako je ateroskleróza, vysoký krvný tlak a samozrejme aj doba ich pôsobenia, to jest vyšší vek.

Tento spôsob vzniku aneuryzmy aorty je najčastejší. V hrudnej časti aorty nie je aneuryzma spôsobená aterosklerózou tak často, ale môže tu tiež vzniknúť.

Často v tejto oblasti bola aneuryzma vytvorená na podklade syfilisu. Syfilis vo svojom treťom štádiu totiž stenu aorty škaredo poškodí a oslabí, a to spôsobí vznik aneuryzmy, ktorá potom s obľubou praská.

Prejavy

Narastajúca aneuryzma väčšinou žiadne prejavy nemá. Veľkú aneuryzmu si môže chorý sám nahmatať ako pulzujúci útvar v bruchu. V

šeobecne povedané – akonáhle pri hmate niečo pulzuje, je to zrejme tepna. Prejavy má aneuryzma až pri jej prasknutí.

V klasickom prípade vznikne prudká bolesť brucha z prasknutia a vzniká klasický šokový stav.

Človek má rýchly pulz, rýchlo dýcha, klesá mu krvný tlak a má studenú a bledú kožu. Do brucha sa pomerne rýchlo vyleje niekoľko litrov krvi a tento stav je potom zakončený stratou vedomia z nedokrvenia mozgu, kómou a smrťou. Ak sa niekomu pretrhne aorta nemá dotyčný prakticky šancu prežiť.

Časť ľudí zomiera na mieste, časť počas prevozu do nemocnice a časť na operačnom stole.

Niekedy sa ale niekoľko dní pred totálnym roztrhnutím aorty iba natrhne a vytečie z nej len málo krvi.

Potom sa krvácanie na niekoľko dní zastaví a až potom dôjde k úplnému prasknutiu. To čiastočné prasknutie sa prejaví náhlou bolesťou brucha, ktorá však rýchlo prejde.

Ak by v tejto chvíli lekár aneuryzmu diagnostikoval, pacient by mohol prežiť. Lenže ktorý človek pôjde k lekárovi kvôli krátkodobej bolesti brucha a ktorý lekár bude práve na aneuryzmu myslieť? Nie je to tak jednoduché.

Diagnostika

Aneuryzma aorty sa niekedy dá diagnostikovať pohmatom brucha s nálezom pulzujúceho objektu, počúvaním pomocou fonendoskopu (je počuť hlasný šelest).

Aneuryzmu spoľahlivo odhalí aj ultrazvuk alebo CT brucha, veľmi presná je CT angiografia aorty.

Liečba

Z liekov podávame lieky na zníženie krvného tlaku a lieky normalizujúce hladinu krvných tukov a cholesterolu.

Lieky samé o sebe však situáciu nevyriešia a je nutné vykonať zákrok na aorte. Prvou možnosťou je endovaskulárny zákrok (tj. bez otvorenia brušnej dutiny), ktorý vykonáva cievny internista. Pri zákroku zavedú vnútrom tepny do miesta rozšírenia stent a tým aneuryzmu prekryjú.

Druhou možnosťou je chirurgické riešenie, ktoré spadá do sféry záujmu cievnych chirurgov. Je viac metód zákroku, no v zásade ide o to, aby sa odstránil vak a spevnila sa stena tepny.

Ak je chorý človek operácie schopný a súhlasí s ňou, mala by sa uskutočniť. Raz vzniknutá aneuryzma aorty totiž rásť neprestane.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/aneurysma-aorty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button