Ileus (črevná nepriechodnosť)
Črevná nepriechodnosť čiže ileus je stav, keď sa obsah čreva z rôznych dôvodov nemôže posúvať. Tento stav sa radí medzi tzv. náhle brušné príhody, čo je skupina akútnych príhod ohrozujúcich dotyčného na živote. Aké sú príčiny tohto stavu, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko čo potrebujete o ileu vedieť sa dozviete z nasledujúceho článku.
Ileus a jeho príčiny:
Podľa vyvolávajúcej príčiny rozdeľujeme ileus na niekoľko základných typov.
1. Mechanický ileus
V tomto prípade je posun črevného obsahu zastavený nejakú prekážkou. Touto prekážkou môže byť nejaký cudzí objekt (žlčový kameň) alebo aj samotná časť čreva (napríklad pri jeho zúžení, zaškrtení, či invaginácií). Úplne špeciálnou problematikou je ileus u pooperačných zrastov.
2. Neurogénny ileus
Možno označiť aj ako „nervový“ ileus. V tomto prípade stojí za poruchou hybnosti čreva narušenia nervového zásobenia črevnej steny.
Je vhodné poznamenať, že síce môže vzniknúť primárne, ale prechádzajú do neho v neskorej fáze prakticky všetky ostatné typy ilea.
3. Cievny ileus
Táto veľmi zákerná a smrtiace forma je spôsobená uzáverom niektorej z ciev, ktoré zásobujú črevá. To vedie k nedostatku kyslíka v čreve a odumretiu jeho časti, ktorá sa prestane pohybovať.
Prejavy
Bez ohľadu na vyvolávajúcu príčinu je hlavným problémom zastavenie pasáže stolice a jej hromadenie v určitej časti čriev. To zvyčajne vedie k bolestiam brucha, zvracaniu a zástave odchodu plynov a stolice. Je pomerne dôležité, v ktorej časti čriev k poruche dôjde.
Pri poruche pasáže v hornej časti čriev sa objavuje zvracanie ako prvé a stolica sa môže ešte nejakú dobu odchádzať. V dolnej časti tráviaceho traktu je tomu naopak.
Ak je prekážka nižšie, môže dôjsť k zvracaniu obsahu čriev, ktorý silne zapácha – to označujeme ako tzv. miserere. Hromadenie stolice nad miestom poruchy pasáže je nebezpečné.
Stolica rozpína dutinu čreva, čo vedie k stlačeniu ciev v jeho stene. To vedie k narušeniu nepriepustnosti črevnej steny pre baktérie a hrozí, že sa baktérie z črevnej dutiny dostanú do dutiny brušnej.
To potom vedie k vzniku bakteriálnej peritonitídy, ktorá prechádza do otravy krvi a bez liečby chorého väčšinou usmrtí. V pokročilej fáze ilea dominujú príznaky šokového stavu – studený pot, rýchly pulz a zrýchlený dych, nízky krvný tlak, poruchy vedomia, kóma a nakoniec smrť.
Konkrétnejšie príznaky si prečítajte u jednotlivých typov črevnej nepriechodnosti.
Diagnostika
Pri podozrení je veľmi dôležité vyšetrenie pacienta chirurgom. Pohmatom a posluchom hodnotí chirurg príznaky náhlej brušnej príhody – tuhosť brušnej steny, bolestivosť brucha pri poklepe a prehmataní, sluchom sa hodnotí prítomnosť či neprítomnosť peristaltiky (škvrkavé zvuky prítomné pri pohyboch čriev).
Veľký význam v akútnej diagnostike má aj röntgenový snímok brucha, kde pri ileu vidíme hladinku tekutiny nad miestom poruchy.
Okrem röntgenového snímku sa robí aj ultrazvuk brucha.
Liečba
Liečba pochopiteľne závisí na príčine črevnej nepriechodnosti. Ak je príčinou akákoľvek prekážka, je nutné ju chirurgicky odstrániť.
U neurogénneho ileu chirurgické riešenie neexistuje a postup je skôr konzervatívny – podávajú sa lieky na podporu pohyblivosti čriev, infúzie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ileus-strevni-nepruchodnost
Použité zdroje: základné zdroje textu