Cievny ileus

Cievny ileusCievny ileus je jedným z typov črevnej nepriechodnosti. Jedná sa o extrémne nebezpečný a zle diagnostikovateľný stav, ktorý veľmi často končí smrťou pacienta. Čo všetko môže cievny ileus spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a môžeme ho účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Cievny ileus a jeho príčiny


Podstatou stavu je zástava pasáže stolice črevom. Príčinou však nie je žiadna hmatateľná prekážka.

Črevo sa prestane hýbať preto, že dôjde k narušeniu jeho prekrvenia. Najčastejšou príčinou je vznik zrazeniny (trombus) v niektorej z ciev zásobujúcich črevo, alebo unášané zrazeniny do niektorej z týchto ciev z iného miesta krvného obehu (embolus).

Dôsledkom je náhle uzatvorenie cievy. Hoci je črevná stena zásobená obrovským množstvom drobných tepienok, sú všetky tieto cievy len vetvičkami dvoch základných tepien.

S istým zjednodušením môžeme teda povedať, že črevá človeka zásobujú len 2 tepny. Tieto tepny odstupujú priamo z aorty.

Prvá z nich je arteria mesenterici superior (horná črevné tepna) a pod ňou odstupuje arteria mesenterici inferior (dolná črevnej tepna). A. mesenterici superior zásobuje prakticky celé tenké črevo a prvú polovicu hrubého čreva. A. mesenterici inferior zásobuje druhú polovicu hrubého čreva.

Prejavy

V okamihu uzáveru tepny dochádza k prudkej a šokujúcej bolesti brucha. Bolesť sa následne zmierňuje, ale stále je zrejmá – zhoršuje sa pri pohmate a poklepe brucha.

Črevá bez krvného zásobenia sa pomerne rýchlo zastavujú a vzniká paralytický ileus. Niekedy sa objaví hnačkovitá stolica s prímesou krvi.

U chorých sa pomerne rýchlo rozvíja šokový stav, ktorý vyústi v rozvrat kardiorespiračného systému a končí sa smrťou.

Cievny ileus a jeho diagnostika

Dôležité je vyšetrenie pacienta a jeho brucha chirurgom. Na základe príznakov a nálezu na bruchu možno pojať podozrenie na túto príhodu, ale nie je to vôbec jednoduché.

Röntgen brucha ukáže hladinku tekutiny v čreve, čo je typické pre všetky ileózne stavy.

Uzáver niektorej z črevných ciev zrazeninou sa dá niekedy určiť pomocou ultrazvuku brucha a pomerne špecifická (ale menej dostupná a drahá) metóda je angiografia črevných tepien.

Liečba

Ak je diagnóza stanovená včas (čo býva skôr výnimkou ako pravidlom), možno pri cievne-chirurgickom zákroku krvnú zrazeninu z postihnutej cievy odstrániť.

Ak by črevo bolo ešte živé, tak by tento zákrok postačoval. Veľmi často je však v čase operácie črevo zásobené uzavretou tepnou avitálne, je nutné ho odstrániť.

Pri uzávere hornej črevnej tepny to však znamená odumretie prakticky celého tenkého a polovice hrubého čreva, čo je stav mnohokrát smrtiaci.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cevni-ileus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button