Vyliec.sk > Choroby > Cievny ileus

Cievny ileus

Cievny ileusCievny ileus je jedným z typov črevnej nepriechodnosti. Jedná sa o extrémne nebezpečný a zle diagnostikovateľný stav, ktorý veľmi často končí smrťou pacienta. Čo všetko môže cievny ileus spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a môžeme ho účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Cievny ileus a jeho príčiny


Podstatou stavu je zástava pasáže stolice črevom. Príčinou však nie je žiadna hmatateľná prekážka. Črevo sa prestane hýbať preto, že dôjde k narušeniu jeho prekrvenia. Najčastejšou príčinou je vznik zrazeniny (trombus) v niektorej z ciev zásobujúcich črevo, alebo unášané zrazeniny do niektorej z týchto ciev z iného miesta krvného obehu (embolus). Dôsledkom je náhle uzatvorenie cievy.

Hoci je črevná stena zásobená obrovským množstvom drobných tepienok, sú všetky tieto cievy len vetvičkami dvoch základných tepien. S istým zjednodušením môžeme teda povedať, že črevá človeka zásobujú len 2 tepny. Tieto tepny odstupujú priamo z aorty.

Prvá z nich je arteria mesenterici superior (horná črevné tepna) a pod ňou odstupuje arteria mesenterici inferior (dolná črevnej tepna). A. mesenterici superior zásobuje prakticky celé tenké črevo a prvú polovicu hrubého čreva. A. mesenterici inferior zásobuje druhú polovicu hrubého čreva.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

V okamihu uzáveru tepny dochádza k prudkej a šokujúcej bolesti brucha. Bolesť sa následne zmierňuje, ale stále je zrejmá - zhoršuje sa pri pohmate a poklepe brucha.

Črevá bez krvného zásobenia sa pomerne rýchlo zastavujú a vzniká paralytický ileus. Niekedy sa objaví hnačkovitá stolica s prímesou krvi. U chorých sa pomerne rýchlo rozvíja šokový stav, ktorý vyústi v rozvrat kardiorespiračného systému a končí sa smrťou.

Cievny ileus a jeho diagnostika

Dôležité je vyšetrenie pacienta a jeho brucha chirurgom. Na základe príznakov a nálezu na bruchu možno pojať podozrenie na túto príhodu, ale nie je to vôbec jednoduché. Röntgen brucha ukáže hladinku tekutiny v čreve, čo je typické pre všetky ileózne stavy.

Uzáver niektorej z črevných ciev zrazeninou sa dá niekedy určiť pomocou ultrazvuku brucha a pomerne špecifická (ale menej dostupná a drahá) metóda je angiografia črevných tepien.

Liečba

Ak je diagnóza stanovená včas (čo býva skôr výnimkou ako pravidlom), možno pri cievne-chirurgickom zákroku krvnú zrazeninu z postihnutej cievy odstrániť. Ak by črevo bolo ešte živé, tak by tento zákrok postačoval.

Veľmi často je však v čase operácie črevo zásobené uzavretou tepnou avitálne, je nutné ho odstrániť. Pri uzávere hornej črevnej tepny to však znamená odumretie prakticky celého tenkého a polovice hrubého čreva, čo je stav mnohokrát smrtiaci.

Cievny ileus

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.