Spontánna bakteriálna peritonitída

Spontánna bakteriálna peritonitídaSpontánna bakteriálna peritonitída je vážna infekčná komplikácia ascitu (tekutiny v dutine brušnej) vzniknutého na podklade pokročilej cirhózy pečene s portálnym pretlakom. Ide o stav, ktorý je nutné správne diagnostikovať a liečiť, pretože jeho úmrtnosť môže byť vysoká.

Aké sú presné a skutočné príčiny tohto stavu, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Spontánna bakteriálna peritonitída a jej príčiny


Baktérie do tekutiny ascitu prenikajú najčastejšie z čreva.

Podiel na tom má oslabená imunita pacienta s cirhózou pečene, zhoršený odtok žilovej krvi z čriev a nižšie koncentrácie bielkovín v ascitu, čo ďalej zhoršuje schopnosť imunitného systému baktérie v ascitickej tekutine zlikvidovať.

Prejavy

Spontánna bakteriálna peritonitída môže mať nenápadné a neurčité prejavy.

Môže sa objaviť zväčšenie objemu ascitu, zvýšená telesná teplota (ale zvyčajne pod 38 ° C), bolesti brucha a zhoršenie príznakov ochorenia pečene (žltačka, pečeňová encefalopatia …).

Spontánna bakteriálna peritonitída a jej diagnostika

Pre diagnózu je úplne nevyhnutné odobrať vzorku tekutiny z ascitu (pomocou ihly vbodnutej cez brušnú stenu).

Vzorka tekutiny sa pošle na vyšetrenie do laboratória, a ak obsahuje viac ako 250 granulocytov na milimeter kubický (mm3), máme diagnózu stanovenú.

Cenné je aj mikrobiologické vyšetrenie ascitu, ktoré pomôže identifikovať pôvodcu infekcie a jeho citlivosť na antibiotiká.

Liečba

Základom liečby je podávanie antibiotík (najmä cefalosporíny 3. generácie) a okrem toho je nutné liečiť príznaky zlyhávania pečene, ktoré obvykle bývajú prítomné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/spontanni-bakterialni-peritonitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button