Vyliec.sk > Choroby > Spontánna bakteriálna peritonitída

Spontánna bakteriálna peritonitída

Spontánna bakteriálna peritonitídaSpontánna bakteriálna peritonitída je vážna infekčná komplikácia ascitu (tekutiny v dutine brušnej) vzniknutého na podklade pokročilej cirhózy pečene s portálnym pretlakom. Ide o stav, ktorý je nutné správne diagnostikovať a liečiť, pretože jeho úmrtnosť môže byť vysoká.

Aké sú presné a skutočné príčiny tohto stavu, ako ho diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Spontánna bakteriálna peritonitída a jej príčiny


Baktérie do tekutiny ascitu prenikajú najčastejšie z čreva. Podiel na tom má oslabená imunita pacienta s cirhózou pečene, zhoršený odtok žilovej krvi z čriev a nižšie koncentrácie bielkovín v ascitu, čo ďalej zhoršuje schopnosť imunitného systému baktérie v ascitickej tekutine zlikvidovať.

Prejavy

Spontánna bakteriálna peritonitída môže mať nenápadné a neurčité prejavy. Môže sa objaviť zväčšenie objemu ascitu, zvýšená telesná teplota (ale zvyčajne pod 38 ° C), bolesti brucha a zhoršenie príznakov ochorenia pečene (žltačka, pečeňová encefalopatia ...).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Spontánna bakteriálna peritonitída a jej diagnostika

Pre diagnózu je úplne nevyhnutné odobrať vzorku tekutiny z ascitu (pomocou ihly vbodnutej cez brušnú stenu). Vzorka tekutiny sa pošle na vyšetrenie do laboratória, a ak obsahuje viac ako 250 granulocytov na milimeter kubický (mm3), máme diagnózu stanovenú.

Cenné je aj mikrobiologické vyšetrenie ascitu, ktoré pomôže identifikovať pôvodcu infekcie a jeho citlivosť na antibiotiká.

Liečba

Základom liečby je podávanie antibiotík (najmä cefalosporíny 3. generácie) a okrem toho je nutné liečiť príznaky zlyhávania pečene, ktoré obvykle bývajú prítomné.

Spontánna bakteriálna peritonitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.