Zvýšený počet bielych krviniek

zvýšený počet bielych krviniekBiele krvinky (leukocyty) sú dôležitou skupinou buniek, ktoré sa tvoria v kostí dreni, cirkulujú v krvi a môžu sa podľa potreby dostávať do tkanív. Biele krvinky pracujú v úzkej spolupráci a sú dôležitými piliermi imunitnej odpovede, ktorá nás chráni pred infekčnými ochoreniami a rakovinovými bunkami. Čo všetko môže spôsobiť zvýšený počet bielych krviniek?

Celkový počet bielych krviniek sa pohybuje cca medzi 4-9 miliardami na liter krvi.

Zvýšený počet bielych krviniek sa označuje ako leukocytóza a môže byť dôsledkom mnohých chorobných stavov. Než si však budeme rozprávať o príčinách leukocytózy, je vhodné si povedať o jednotlivých podtypoch bielych krviniek.

Veľmi zjednodušený prehľad:


Neutrofily

Bežný a normálne najčastejší typ bielych krviniek.

Bazofily

Je ich normálne najmenej zo všetkých.

Eozinofily

Je ich zvyčajne veľmi málo, sú dôležité pre priebeh alergických reakcií a bojujú proti parazitom.

Monocyty

Pohlcujú cudzorodé látky a mikroorganizmy, spolupracujú s ostatnými.

B- lymfocyty

Vyrábajú protilátky.

T-lymfocyty

Priamo zabíjajú cudzie mikroorganizmy a nádorové bunky, riadia imunitu.

K tomuto prehľadu je ešte vhodné dodať, že všetky spomínané bunky vznikajú z kmeňových buniek v kostnej dreni, ale sú tu dve oddelenia vývojového radu.

Z určitých kmeňových buniek vznikajú neutrofily + bazofily + eozinofily + monocyty a z iných kmeňových buniek vznikajú B-lymfocyty + T-lymfocyty.

Príčiny zvýšeného počtu bielych krviniek:

Zvýšený počet bielych krviniek môže súvisieť s ich chorobne zvýšenou tvorbou v kostnej dreni, alebo s prítomnosťou celkom inej choroby, kvôli ktorej sú krvinky vo zvýšenej miere tvorené a uvoľňované do krvi.

Prakticky pri každom akútnom stave, kedy dôjde k narušeniu vnútorného prostredia organizmu, dôjde k reaktívnemu navýšeniu počtu bielych krviniek v cievnom riečisku.

1. Infekcie

Toto sú pochopiteľne najčastejšie príčiny spôsobujúce zvýšený počet bielych krviniek.

Bežné bakteriálne infekcie vedú najčastejšie k zvýšeniu neutrofilov, vírusové infekcie skôr k zvýšeniu lymfocytov. Parazitárne infekcie (napr. pásomnica) sú typické zvýšeným počtom eozinofilov.

Ak dôjde vplyvom infekcie k príliš vysokému zvýšeniu počtu bielych krviniek, potom hovoríme o leukemoidnej reakcii.

2. Poškodenie tkanív

Ak je tkanivo poškodené fyzikálnymi vplyvmi alebo nedostatkom kyslíka, vedie to k zápalu, ktorý je opäť spojený so zvýšením počtu bielych krviniek.

Patria sem napríklad akútne tepnové uzávery vrátane infarktu myokardu, popáleniny a omrzliny. Reaktívne zvýšenie počtu bielych krviniek môže spôsobiť už samotný pocit bolesti.

3. Alergie

Alergické reakcie zvyšujú počet bielych krviniek, pomerne typicky býva zvýšený počet eozinofilov.

4. Autoimunitné choroby

Prakticky všetky autoimúnne choroby vrátane vaskulitídy môžu spôsobiť zvýšenie počtu bielych krviniek v cievnom riečisku, čo je dané samotnou imunopatologickou povahou týchto chorôb.

4. Lieky

Z liekov typicky zvyšujú počet bielych krviniek v krvnom riečisku kortikoidy, dôjde k tomu už pri ich nárazovom užití.

5. Nádorové ochorenia

Najmä pokročilé nádorové ochorenia s prítomnými metastázami vedú k zvýšeniu počtu bielych krviniek, ktoré sa snažia s nádorovými bunkami bojovať.

6. Lymfómy a leukémie

Toto sú špeciálne podtypy nádorov, ktoré môžeme označiť za „rakovinu krvi“. Dochádza tu k mutácii niektorej z nezrelých bielych krviniek, ktorá sa začne nekontrolovane množiť a šíri sa po tele.

Dodajme, že u lymfómov sa tieto nádorové bunky šíria skôr do lymfatických uzlín a v krvi nemusí byť ich počet zvýšený, u leukémie je tomu presne naopak.

Nádorové biele krvinky bývajú zvyčajne defektné a nefungujú správne, chorý človek preto môže paradoxne trpieť príznakmi nedostatku bielych krviniek (časté infekcie).

Diagnostika

Samotnú leukocytózu zistíme ľahko vyšetrením vzorky odberu žilovej krvi. Je vhodné v takomto prípade zistiť aj tzv. diferenciál, čo je zistenie počtu a percentuálneho pomeru výskytu jednotlivých podtypov bielych krviniek.

V hematologickom laboratóriu dokážu zistiť aj zrelosť bielych krviniek. Pri výraznom nadbytku bielych krviniek je nutné pomocou špeciálnych metód vylúčiť, či nejde o namnožené klony jedinej bunky, čo je typické u lymfómov a leukémie.

Niekedy je indikovaná sternálna punkcia alebo trepanobiopsia, ktorá nás informuje o stave kostnej drene. Ak sú tieto krvné nádory vylúčené, je potrebné pátrať po iných príčinách nadbytku bielych krviniek.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvyseny-pocet-bilych-krvinek

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button