Pásomnica

pásomnicaPásomnica je parazit, ktorým sa môžete nakaziť konzumáciou jedla alebo vody, ktoré obsahujú vajíčka alebo larvy pásomnice. Častejšia je nákaza larvami, keď sa vám z nich v črevách vyliahne dospelá pásomnica. Táto črevná nákaza je zvyčajne mierna a nemusí sa prejavovať žiadnymi príznakmi. Nákaza vajíčkami je nebezpečnejšia, pretože v tom prípade môžu vzniknuté larvy migrovať a zakladať infekčné ložiská (larválne cysty) aj v iných orgánoch, čo môže spôsobiť vážne komplikácie. To nazývame invazívna infekcia.

Dospelá pásomnica má hlavu a sériu článkov, takzvaných proglotidov. Pri črevnej nákaze sa pásomnica zachytí hlavičkou o stenu čreva a proglotidy zatiaľ rastú a produkujú vajíčka.

Pásomnica dokáže vo svojom hostiteľovi prežiť až tridsať rokov a narásť do veľkosti pätnásť metrov.

Príznaky pásomnice


U mnohých ľudí prítomnosť pásomnice v črevách nevyvoláva vôbec žiadne problémy. Ak sa ale črevné infekcie prejavia, prihlásia sa zvyčajne prejavmi ako sú nevoľnosť, slabosť, strata chuti do jedla, bolesť brucha, nedostatočná absorpcia živín, chudnutie.

Pokiaľ sa larvy pásomnice dostanú z čriev do iných častí tela (migrácia), môžu tam spôsobiť značné škody.

Príznaky ochorenia v tomto prípade závisia hlavne na tom, akým typom pásomnice ste sa nakazili a v ktorom orgáne sa usídlila. Medzi príznaky môže patriť horúčka, cystické uzly, alergická reakcia na prítomné larvy, bakteriálna infekcia.

Vyšetrenia na prítomnosť pásomnice

Bežná vyšetrenie na prítomnosť pásomnice zahŕňajú:

Vyšetrenie stolice

Lekár bude od vás potrebovať vzorku stolice, ktorú pošle na vyhodnotenie do laboratória. V laboratóriu sa mikroskopickými metódami zisťuje prítomnosť vajíčok alebo článkov pásomnice.

Keďže sa tieto elementy nevyskytujú v každej stolici, možno budete musieť odovzdať viac vzoriek počas niekoľkých dní. Vajíčka pásomnice sa niekedy nachádzajú aj na okraji análneho otvoru, preto sa lekár môže pokúsiť ich odobrať špeciálnou lepiacou páskou.

Vyšetrenie krvi

Ak sa pásomnica dostala mimo čreva do iných častí tela, prezradí ju prítomnosť protilátok v krvi.

Zobrazovacie metódy

Na identifikáciu parazitálnych cýst v orgánoch sa využíva počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI), röntgen a ultrazvuk.

Liečba pásomníc

Dôležitou zásadou pri infekcii pásomnicou je piť dostatok tekutín, aby ste zabránili dehydratácii – to platí najmä vtedy, ak ešte čakáte na vyšetrenie u lekára a máte hnačky.

Niektorí šťastlivci žiadnu špecifickú liečbu nepotrebujú, pretože ich pásomnica sa prirodzene vylúči z tela so stolicou.

Ďalej existuje nemalé percento ľudí, ktorí ani nevedia, že sú pásomnicou nakazení. Ak sa však u vás infekcia pásomnicou preukázala, bude potrebné ju z vášho tela vypudiť špecifickými liekmi.

Na liečbu črevnej nákazy pásomnicou sa u nás používajú liečivá mebendazol a albendazol . Tie sú toxické pre dospelú pásomnicu, ale nie pre vajíčka, ktoré vylučuje do stolice.

Preto je veľmi dôležité, aby ste počas liečby znovu neinfikovali vlastnými rukami po nedostatočnom umytí. Pre istotu si počas tohto obdobia umývajte ruky ešte častejšie a starostlivejšie než predtým, a to hlavne pred jedlom. Účinnosť liečby sa zisťuje opätovným odberom a analýzou stolice.

Liečba invazívnej infekcie býva komplexnejšia. Používajú sa nasledujúce lieky:

Antiparazitiká -liečivá proti parazitom. Albendazol môže v niektorých prípadoch zmenšiť larválne cysty, ktorých stav sa monitoruje ultrazvukom či röntgenom.

Protizápalová liečba. Keďže odumierajúce larválne cysty môžu vyvolať zápalovú reakciu a opuchy, tak sa pri liečbe invazívnej infekcie podávajú kortikosteroidy na potlačenie zápalu.

Antiepileptika sa podávajú vtedy, ak invazívna infekcia pásomnicou vyvoláva epileptické záchvaty.

Liečba hydrocefalu – zavedenie cievnej spojky. Neurocysticerkóza môže spôsobiť hydrocefalus, čo je nahromadenie tekutiny v mozgu. Pre odsatie tejto tekutiny sa používa takzvaný shunt (spojka), čo je malá tenká trubička, ktorá odvádza tekutinu z mozgu do iných častí tela.

Chirurgický zákrok. K chirurgickému zákroku sa pristupuje, ak sa dajú cysty odstrániť, čo závisí hlavne od ich veľkosti a závažnosti príznakov, ktoré spôsobujú.

Cysty sa odstraňujú hlavne z pečene, pľúc a očí, pretože na týchto miestach vedia napáchať najviac škody. Niekedy sa namiesto chirurgického odstránenia využíva drenážny systém, kedy sa do cysty zavedie hadička s agresívnym antiparazitárny roztokom.

Prevencia nákazy pásomnicou

Dôležitá je dostatočná tepelná úprava mäsa. Ak sa mäso zamrazí na minimálne 10 dní, tiež neexistuje žiadne nebezpečenstvo nákazy. Okrem toho sa jatočné zvieratá sledujú v rámci prehliadky mäsa kvôli výskytu parazitov vo svalovine.

Za prevenciu sa dá považovať aj konzumácia cesnaku, ktorý účinkuje proti cudzopasníkom najmä mrliam, škrkavkám, pásomniciam a iným parazitom v našom tráviacom trakte a súčasne pozitívne upravuje naše črevné prostredie. Pri podozrení na výskyt parazita je potrebná zvýšená hygiena.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tasemnice

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button