Cysty

cystyProblematika cýst je pomerne zaujímavá a relatívne rozsiahla. Cysta je dutina, ktorá sa môže vyskytovať prakticky v akomkoľvek tkanive. Táto dutina je ohraničená bunkami, ktoré vytvárajú stenu cysty. Cysta samotná môže byť vyplnená vzduchom alebo tekutinou. Cystu samotnú nemôžeme chápať ako ochorenie, skôr môže ísť o príznak niektorého chorobného stavu. Hneď v úvode je však vhodné spomenúť, že väčšinou sú cysty náhodným a úplne neškodným nálezom, ktorý sa ďalej nevyšetruje.

Poznámka: Pseudocysty je lekársky termín pre dutinu v tkanive, ktorá však nemá vlastnú bunkovú výstelku.

Príčiny cýst:


1. Vrodené stavy

Toto je pomerne častá príčina nálezu cýst rôznych orgánov. Počas vývoja zárodku môže dôjsť k mnohým odchýlkam pri tvorbe tkanív a vzniku jednotlivých cýst.

Okrem toho existujú niektoré geneticky podmienené choroby, ktoré sa prejavujú výskytom mnohopočetných cýst niektorých orgánov (napr. vznik cýst obličiek pri polycystickej chorobe obličiek).

2. Chronický zápal

Cysta môže vzniknúť chronickým zápalom v tkanive, čo môže taktiež viesť k hromadeniu zápalovej tekutiny a k poškodeniu tkanív.

Za tento typ môžeme považovať napríklad Bakerovu cystu, ktorá sa nachádza v podkolení.

3. Parazitárne cysty

Niektoré parazity prežívajú v tkanivách človeka vo forme cýst. Úplne typické je to napríklad pre malú pásomnicu, ktorá je známa pod názvom echinokok.

Echinokoková cysta sa môže vytvoriť prakticky v akomkoľvek orgáne, relatívne často je nachádzaná v pečeni.

Diagnostický vpich takýchto cýst môže byť nebezpečný, pretože sa môžu uvoľniť častice parazitov, čo môže vyvolať šokový stav.

4. Zablokované žliazky

Prakticky v akomkoľvek orgáne obsahujúcom žliazky môže dôjsť k ich upchatiu. V takom prípade sa tekutina tvorená v žliazke začne hromadiť bez možnosti odtoku a vzniká cysta.

Týmto spôsobom vzniká množstvo cýst prsníka, pankreasu a cýst pri upchatí a zápalu Bartholiniho žliazok.

5. Nádory

Je nutné mať na pamäti, že mnoho cýst môže mať aj nádorový pôvod. Môže sa jednať o nádory zhubné a nezhubné.

Cystickú podobu môžu mať napríklad niektoré podtypy rakoviny pankreasu, rakoviny vaječníkov a rakoviny pečene.

Veľmi dôležité je v takom prípade nabodnutie cysty ihlou a odsatie obsahu, kde v cytologickom vyšetrení môžeme nájsť nádorové bunky.

Diagnostika a postup pri cystách

Cysty sú nájdené úplne náhodne pri ultrazvukovom vyšetrení, prípadne pri CT vyšetrení, ktoré sú vykonané z úplne iných dôvodov.

Niektoré sú uložené podkožne a môžu byť nahmatané ako hrče pod kožou.

Ak máme podozrenie na vážnejšie ochorenie, napríklad na nádor, môžeme odobrať tumor markery typický pre zhubné nádory orgánu, v ktorom sa cysta nachádza, a okrem toho nabodnúť cystu ihlou a odsať jej obsah k cytologickému vyšetreniu (hľadáme nádorové bunky).

Terapia pri cystách

Záleží na type cysty a jej lokalizáciu. Náhodne nájdenú cystu, pri ktorej nemáme podozrenie na vážne ochorenie väčšinou nijako neliečime.

Ak chceme riešiť nenádorovú cystu spôsobujúcu pacientovi ťažkosti, je možné jej vnútro zadrénovať (čo väčšinou vedie k jej postupnému zániku) alebo ju chirurgicky odstrániť.

Terapia zhubných nádorových cýst sa nijako neodlišuje od terapie ostatných zhubných nádorov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cysty

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button