Zápal Bartholiniho žľazy

Zápal Bartholiniho žľazyBartholiniho žľaza je párová žľaza, ktorá sa nachádza v oblasti vonkajších pohlavných orgánov ženy, po jednej žľaze na oboch stranách vedľa vstupu do pošvy. Žľazy produkujú malé množstvo hlienovitého sekrétu, ktorý zvlhčuje vonkajšiu časť vulvy. Ako sa zápal Bartholiniho žľazy prejavuje? Aké sú príčiny vzniku zápalu? Ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zápalu Bartholiho žľazy

Zápal Bartholiniho žľazy (alebo niekedy sa tento zápal nazýva aj Bartolinitída) zvyčajne vzniká pri upchatí žľazového vývodu a začne sa hromadenie sekrétu, ktorý sa môže infikovať baktériami.

Nepredpokladá sa vzťah k infekčným, sexuálne prenosným chorobám.

Prejavy

Upchatá zapálená žľaza má podobu hrče v blízkosti pošvy, veľkosť takto vzniknutej cysty môže byť od niekoľkých milimetrov po centimetre.

Pri infekcii baktériami môže vzniknúť z cysty absces naplnený hnisom, ktorý môže byť začervenaný, bolestivý a spôsobiť zvýšenie telesnej teploty.

Ak je Bartolinitída/zápal Bartholiniho žľazy u ženy bolestivý, potom sa bolesť väčšinou zhoršuje pri pohlavnom styku.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou určí kožný lekár alebo gynekológ už pri pohľade pri fyzikálnom vyšetrení postihnutej ženy.

Ak je nález nejasný, je možné vykonať odobratie malej vzorky tkaniva, ktorý musia vyšetriť (najmä na vylúčenie rakoviny vulvy).

Liečba

Pri nekomplikovanom upchatí Bartholinskej žľazy bez sprievodných príznakov sa väčšinou žiadna terapia nevykonáva, stav sa často vyrieši sám.

Ak je stav bolestivý a je podozrenie na absces, potom je ideálne pri menšom chirurgickom zákroku upchatú žľazu narezať, vypustiť a zaistiť odtok (drenáž), čo vedie k postupnému zahojeniu.

Pri abscese sa navyše podávajú antibiotiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-bartholinske-zlazy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button