Rakovina vulvy

Rakovina vulvy Ako rakovinu vulvy označujeme gynekologické zhubné nádory, ktoré vychádzajú z tkaniva pyskov a okolia pošvového otvoru. Sú relatívne vzácne, tvoria len asi 5% všetkých gynekologických nádorov. Väčšinou sa jedná o nádory vychádzajúce z krycích buniek pokožky, vzácnejšie sa môže jednať o melanóm (podobne ako inde na koži) a iné nádory. Teraz si povedzme základné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto typu rakoviny. Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom obsiahlejšom článku s názvom rakovina – všeobecne.

Rakovina vulvy a jej príčiny


Príčiny vzniku tejto formy rakoviny nie sú presne známe, rakovina vulvy vzniká skôr u starších žien.

Predpokladá sa možný vplyv vírusu HPV (Human papillomavírus), ktorý je aj rizikovým faktorom vzniku rakoviny krčka maternice.

Prejavy

Väčšinou sa ložisko prejaví ako hrčka alebo vredovité tkanivo v okolí pošvy. Ložisko môže svrbieť, páliť a bolieť. Niekedy z neho vyteká krv.

Objaviť sa môže aj bolesť pri močení a bolesti pri pohlavnom styku.

Diagnostika

Pre stanovenie diagnózy je nutné vyšetrenie gynekológom. Ten môže nádor uvidieť na vlastné oči a môže z neho odobrať malú vzorku na histologické vyšetrenie.

K dovyšetreniu rozsahu nádorového ochorenia sa vykonávajú rôzne zobrazovacie metódy (ultrazvuk, CT vyšetrenie).

Liečba

Základom liečby je chirurgia, nádor v počiatočnom štádiu je možné odstrániť bez nutnosti ďalšej liečby a bez komplikácií.

U rozsiahlejšieho ochorenia s prítomnými metastázami možno nasadiť chemoterapiu, prognóza je však v tomto prípade už výrazne horšie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-vulvy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button