Úvod / Choroby / Rakovina vulvy

Rakovina vulvy

Rakovina vulvy

Ako rakovinu vulvy označujeme gynekologické zhubné nádory, ktoré vychádzajú z tkaniva pyskov a okolia pošvového otvoru. Sú relatívne vzácne, tvoria len asi 5% všetkých gynekologických nádorov. Väčšinou sa jedná o nádory vychádzajúce z krycích buniek pokožky, vzácnejšie sa môže jednať o melanóm (podobne ako inde na koži) a iné nádory. Teraz si povedzme základné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tohto typu rakoviny.

Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom obsiahlejšom článku s názvom rakovina - všeobecne.

Rakovina vulvy a jej príčiny:


Príčiny vzniku tejto formy rakoviny nie sú presne známe, rakovina vulvy vzniká skôr u starších žien. Predpokladá sa možný vplyv vírusu HPV (Human papillomavírus), ktorý je aj rizikovým faktorom vzniku rakoviny krčka maternice.

Prejavy:

Väčšinou sa ložisko prejaví ako hrčka alebo vredovité tkanivo v okolí pošvy. Ložisko môže svrbieť, páliť a bolieť. Niekedy z neho vyteká krv. Objaviť sa môže aj bolesť pri močení a bolesti pri pohlavnom styku.

Diagnostika:

Pre stanovenie diagnózy je nutné vyšetrenie gynekológom. Ten môže nádor uvidieť na vlastné oči a môže z neho odobrať malú vzorku na histologické vyšetrenie. K dovyšetreniu rozsahu nádorového ochorenia sa vykonávajú rôzne zobrazovacie metódy (ultrazvuk, CT vyšetrenie).

Liečba:

Základom liečby je chirurgia, nádor v počiatočnom štádiu je možné odstrániť bez nutnosti ďalšej liečby a bez komplikácií. U rozsiahlejšieho ochorenia s prítomnými metastázami možno nasadiť chemoterapiu, prognóza je však v tomto prípade už výrazne horšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *