Vyliec.sk > Choroby > Cysty obličiek

Cysty obličiek

Cysty obličiekCysty obličiek predstavujú pomerne častý nález na ultrazvuku brucha. Väčšinou nie sú nijako klinicky významné, napriek tomu je dobré mať o nich určité povedomie.

Všeobecný článok o cystách si môžete prečítať tu.

Príčiny cýst obličiek


Cysta obličky znamená ohraničený guľovitý útvar vyplnený tekutinou. Bežné cysty obličiek vznikajú počas života človeka z nie celkom známych príčin. Predpokladá sa, že povrch obličky sa tlakom okolitých tkanív prehne smerom dovnútra, vychlípený priestor sa vyplní tekutinou a následne sa od povrchu obličky oddelí za vzniku cysty.

Zo vzácnych príčin vzniku obličkových cýst menujme polycystickú chorobu obličiek, kedy sa v obličkách vyskytujú mnohopočetné cysty, a vzácne cystické formy rakoviny obličky.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Bežné cysty obličiek sú zvyčajne len náhodným nálezom na ultrazvukovom vyšetrení. Cysty sa môžu komplikovať rozvojom infekcie, ktorá sa rozšíri na obličku za vzniku pyelonefritídy a v prípade útlaku panvičky alebo blízkeho močovodu môže cysta spôsobiť poruchu odtoku moču z postihnutej obličky a hydronefrózu. Cysta uložená blízko pri povrchu obličky môže prasknúť, čo sa prejaví krátkodobou bolesťou.

Spomínané polycystické ochorenie obličiek môže byť spojené s postupným zlyhávaním obličiek. Spomínaná rakovina obličky je nebezpečné ochorenie, ktoré našťastie väčšinou nemáva podobu cysty, a preto sa ho darí ultrazvukom pomerne dobre odlíšiť.

Diagnostika

Ako bolo povedané vyššie, cysty obličiek možno pomerne dobre nájsť pomocou ultrazvuku. Ak je nájdená cysta nepravidelná a budí dojem zhubného nádoru, je vhodné vykonať CT vyšetrenie, ktoré pomôže ďalšiemu rozhodnutiu.

Pri vysokom riziku môže byť indikované chirurgické odstránenie obličky s histologickým vyšetrením podozrivého tkaniva. Pri viacnásobnom výskyte cýst je vhodné vykonať krvné testy s vyšetrením obličkových parametrov.

Liečba

Bežné nekomplikované cysty sa nijako neliečia. Pri infekčných komplikácií sa podávajú antibiotiká. Zlyhávanie obličiek pri polycystickej chorobe obličiek sa veľakrát musia riešiť dialýzou a rakovina obličky sa primárne lieči chirurgickým odstránením obličky, prípadne onkologickou liečbou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cysty-ledvin

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.