Cysty obličiek

Cysty obličiekCysty obličiek predstavujú pomerne častý nález na ultrazvuku brucha. Väčšinou nie sú nijako klinicky významné, napriek tomu je dobré mať o nich určité povedomie.

Všeobecný článok o cystách si môžete prečítať tu.

Príčiny cýst obličiek


Cysta obličky znamená ohraničený guľovitý útvar vyplnený tekutinou. Bežné cysty obličiek vznikajú počas života človeka z nie celkom známych príčin.

Predpokladá sa, že povrch obličky sa tlakom okolitých tkanív prehne smerom dovnútra, vychlípený priestor sa vyplní tekutinou a následne sa od povrchu obličky oddelí za vzniku cysty.

Zo vzácnych príčin vzniku obličkových cýst menujme polycystickú chorobu obličiek, kedy sa v obličkách vyskytujú mnohopočetné cysty, a vzácne cystické formy rakoviny obličky.

Prejavy

Bežné cysty obličiek sú zvyčajne len náhodným nálezom na ultrazvukovom vyšetrení.

Cysty sa môžu komplikovať rozvojom infekcie, ktorá sa rozšíri na obličku za vzniku pyelonefritídy a v prípade útlaku panvičky alebo blízkeho močovodu môže cysta spôsobiť poruchu odtoku moču z postihnutej obličky a hydronefrózu.

Cysta uložená blízko pri povrchu obličky môže prasknúť, čo sa prejaví krátkodobou bolesťou.

Spomínané polycystické ochorenie obličiek môže byť spojené s postupným zlyhávaním obličiek. Spomínaná rakovina obličky je nebezpečné ochorenie, ktoré našťastie väčšinou nemáva podobu cysty, a preto sa ho darí ultrazvukom pomerne dobre odlíšiť.

Diagnostika

Ako bolo povedané vyššie, cysty obličiek možno pomerne dobre nájsť pomocou ultrazvuku.

Ak je nájdená cysta nepravidelná a budí dojem zhubného nádoru, je vhodné vykonať CT vyšetrenie, ktoré pomôže ďalšiemu rozhodnutiu.

Pri vysokom riziku môže byť indikované chirurgické odstránenie obličky s histologickým vyšetrením podozrivého tkaniva.

Pri viacnásobnom výskyte cýst je vhodné vykonať krvné testy s vyšetrením obličkových parametrov.

Liečba

Bežné nekomplikované cysty sa nijako neliečia. Pri infekčných komplikácií sa podávajú antibiotiká.

Zlyhávanie obličiek pri polycystickej chorobe obličiek sa veľakrát musia riešiť dialýzou a rakovina obličky sa primárne lieči chirurgickým odstránením obličky, prípadne onkologickou liečbou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cysty-ledvin

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button