Polycystická choroba obličiek

Polycystická choroba obličiekPolycystická choroba obličiek je dedičné ochorenie obličiek, ktoré svojho nositeľa značne poškodzuje a môže ho aj ohroziť na živote. Nejedná sa o chorobu až tak vzácnu, ako by sa mohlo zdať. Frekvencia jeho výskytu je asi 1 človek z 500, a preto stojí za to si o ňom niečo povedať. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny polycystickej choroby obličiek


Príčinou choroby je vrodená genetická porucha, ktorá môže  vzniknúť v pohlavných bunkách úplne zdravého rodiča a preniesť sa potom na jeho potomka, ktorý už bude chorý.

Ak sa chorý dožije produktívneho veku, môže chorobu s určitou pravdepodobnosťou preniesť na svojich potomkov.

Polycystická choroba obličiek má 2 základné formydominantný typ a recesívne typ, ktoré sa trochu líšia dedičnosťou (pre laikov nie príliš podstatné), ale hlavne svojou nebezpečnosťou.

Prejavy

Polycystická choroba obličiek sa začne prejavovať vznikom početných cýst v obličkovom tkanive. Cysta je dutý ohraničený útvar a v obličkách je rast týchto cýst na úkor okolité obličkového tkaniva, ktoré je utláčané a ničené.

Recesívna forma choroby je veľmi ťažká, v obličkách vzniká veľa malých cystičiek, čo vedie k zlyhávaniu obličiek už v detskom veku.

Dominantná forma choroby nie je až tak agresívna a postupuje oveľa pomalšie.

Vznikajú veľké cysty (mnohokrát mnohocentimetrové v priemere), ktoré postupne deštruujú okolité obličkové tkanivo.

Zlyhávanie obličiek preto postupuje veľmi pozvoľna a k úplnému vyhasnutiu obličiek dochádza väčšinou „až“ v 50-70 rokoch života.

Nie je to nič moc, ale stále lepšie ako prísť o obličky ešte ako dieťa. Existencia obličkových cýst vedie však k ďalším nepríjemným komplikáciám – cysty môžu zakrvácať, môže sa do nich dostať infekcia (vznikajú opakované zápaly obličiek).

Diagnostika

Výskyt choroby v rodine postihnutého je pravdepodobný, ale niekedy môžu génové mutácie vzniknúť aj novo v doposiaľ zdravej rodine.

Z vyšetrenia moču a krvi môžeme zisťovať zmeny koncentrácie zlúčenín typické pre zlyhávanie obličiek a veľmi cenný je aj ultrazvuk brucha. Pomocou neho jasne uvidíme zväčšené obličky a cysty.

Definitívnym dôkazom je až genetické vyšetrenie, kde je u pacienta nájdená genetická porucha príslušného génu.

Prevencia

Prevencia vzniku choroby nie je možná, proti geneticky vrodeným ochoreniam nemáme v súčasnosti žiadnu obranu.

Liečba

Samotná polycystická choroba obličiek je neliečiteľná, môžeme však liečiť zlyhávanie obličiek a v ideálnom prípade ho trochu spomaliť.

Okrem toho je nutné liečiť antibiotikami prípadné opakujúce sa infekcie obličiek. Definitívnym riešením ťažkých foriem choroby je dialýza alebo transplantácia obličiek.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/polycysticka-choroba-ledvin

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button