Vyliec.sk > Choroby > Polycystická choroba obličiek

Polycystická choroba obličiek

Polycystická choroba obličiekPolycystická choroba obličiek je dedičné ochorenie obličiek, ktoré svojho nositeľa značne poškodzuje a môže ho aj ohroziť na živote. Nejedná sa o chorobu až tak vzácnu, ako by sa mohlo zdať. Frekvencia jeho výskytu je asi 1 človek z 500, a preto stojí za to si o ňom niečo povedať.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny polycystickej choroby obličiek


Príčinou choroby je vrodená genetická porucha, ktorá môže  vzniknúť v pohlavných bunkách úplne zdravého rodiča a preniesť sa potom na jeho potomka, ktorý už bude chorý.

Ak sa chorý dožije produktívneho veku, môže chorobu s určitou pravdepodobnosťou preniesť na svojich potomkov. Polycystická choroba obličiek má 2 základné formy - dominantný typ a recesívne typ, ktoré sa trochu líšia dedičnosťou (pre laikov nie príliš podstatné), ale hlavne svojou nebezpečnosťou.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Polycystická choroba obličiek sa začne prejavovať vznikom početných cýst v obličkovom tkanive. Cysta je dutý ohraničený útvar a v obličkách je rast týchto cýst na úkor okolité obličkového tkaniva, ktoré je utláčané a ničené.

Recesívna forma choroby je veľmi ťažká, v obličkách vzniká veľa malých cystičiek, čo vedie k zlyhávaniu obličiek už v detskom veku.

Dominantná forma choroby nie je až tak agresívna a postupuje oveľa pomalšie. Vznikajú veľké cysty (mnohokrát mnohocentimetrové v priemere), ktoré postupne deštruujú okolité obličkové tkanivo. Zlyhávanie obličiek preto postupuje veľmi pozvoľna a k úplnému vyhasnutiu obličiek dochádza väčšinou "až" v 50-70 rokoch života. Nie je to nič moc, ale stále lepšie ako prísť o obličky ešte ako dieťa. Existencia obličkových cýst vedie však k ďalším nepríjemným komplikáciám - cysty môžu zakrvácať, môže sa do nich dostať infekcia (vznikajú opakované zápaly obličiek).

Diagnostika

Výskyt choroby v rodine postihnutého je pravdepodobný, ale niekedy môžu génové mutácie vzniknúť aj novo v doposiaľ zdravej rodine.

Z vyšetrenia moču a krvi môžeme zisťovať zmeny koncentrácie zlúčenín typické pre zlyhávanie obličiek a veľmi cenný je aj ultrazvuk brucha. Pomocou neho jasne uvidíme zväčšené obličky a cysty.

Definitívnym dôkazom je až genetické vyšetrenie, kde je u pacienta nájdená genetická porucha príslušného génu.

Prevencia

Prevencia vzniku choroby nie je možná, proti geneticky vrodeným ochoreniam nemáme v súčasnosti žiadnu obranu.

Liečba

Samotná polycystická choroba obličiek je neliečiteľná, môžeme však liečiť zlyhávanie obličiek a v ideálnom prípade ho trochu spomaliť. Okrem toho je nutné liečiť antibiotikami prípadné opakujúce sa infekcie obličiek. Definitívnym riešením ťažkých foriem choroby je dialýza alebo transplantácia obličiek.

Polycystická choroba obličiek

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.