Vyliec.sk > Choroby > Zápal obličiek (pyelonefritída)

Zápal obličiek (pyelonefritída)

Zápal obličiek Zápal obličiek (čiže odborne pyelonefritída) je nepríjemný a nebezpečný stav, keď je tkanivo obličiek napadnuté bakteriálnou infekciou. Zápal môže nielen poškodiť obličky, ale môže sa z nich ľahko rozšíriť do krvného obehu (obličky sú totiž silne prekrvený orgán) a spôsobiť tak otravu krvi.

Zápal obličiek a jeho príčiny


Typickým pôvodcom infekčných zápalov obličiek sú baktérie. Do obličiek sa baktérie môžu dostať z iného miesta v tele krvným obehom, alebo vzostupnou cestou cez močové cesty. Do značnej miery môže súvisieť s poruchou odtoku moču z močových ciest. Ak moč neodteká a hromadí sa, stáva sa živnou pôdou pre bakteriálnu infekciu, ktorá môže postupovať až k obličkám.

K poruche odtoku moču môže dochádzať u močových kameňov, pri nádorových ochoreniach močových ciest a u podkovovej obličky. K opakovaným zápalom obličiek u detí vedie aj tzv. Vezikoureterálny reflux. To je stav spojený so spätným tokom moču, kedy sa moč vracia z močového mechúra smerom do močovodov a k obličkám. Častejšie zápaly obličiek sú tiež u diabetikov. Cukrovka je totiž spojená s horšou funkciou imunitného systému a častejším vznikom infekcií.

Prejavy

Klasickými prejavmi sú horúčka, schvátenosť, únava, niekedy nevoľnosť a zvracanie. Môže objaviť časté močenie, nezriedka sprevádzané bolesťou a pálením. Horúčka pri zápale obličiek môže byť tak vysoká, že vyvolá zimnicu s triaškou a nepríjemné bolesti hlavy - môže ľahko napodobniť aj zápal mozgových blán.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Vzhľadom k anatomickému uloženiu obličiek sa objavuje bolesť v chrbte v bedrovej oblasti, ktorá sa zvýrazňuje pri poklepe a pohmate. Môže byť prítomná aj bolesť brucha. Ak sa infekcia z obličiek rozšíri do krvného obehu a nastane otrava krvi, môže dôjsť k celkovému zlyhaniu základných životných funkcií, šokového stavu a nezriedka aj k smrti.

Diagnostika

Pri laboratórnom vyšetrení krvi zistíme zvýšené CRP a vyšší počet bielych krviniek, tj. nepochybné známky zápalu v ľudskom tele. Cenné je aj chemické vyšetrenie moču, kedy v moči a v sedimente nájdeme biele krvinky, baktérie, bielkoviny a červené krvinky.

Definitívne potvrdenie získame pri mikrobiologickom vyšetrení moču, ktoré do niekoľkých dní preukáže množstvo aj druh prítomných baktérií. S liečbou pri podozrení však začneme ihneď a na výsledky mikrobiológie nečakáme.

Zápal obličiek a jeho liečba

Základnou liečebnou metódou je podávanie antibiotík. Je nutné použiť účinné antibiotiká v dostatočnej dávke a najlepšie je ich aplikovať vnútrožilovo. K tomu je nutné zaistiť dostatočný prísun tekutín (napríklad aj pomocou infúzií) a podávanie liekov na zníženie teploty.

Pri nepríjemných bolestiach je možné podávať lieky na ich tlmenie, tzv. analgetiká.

Zápal obličiek (pyelonefritída)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.