Zápal obličiek (pyelonefritída)

Zápal obličiek Zápal obličiek (čiže odborne pyelonefritída) je nepríjemný a nebezpečný stav, keď je tkanivo obličiek napadnuté bakteriálnou infekciou. Zápal môže nielen poškodiť obličky, ale môže sa z nich ľahko rozšíriť do krvného obehu (obličky sú totiž silne prekrvený orgán) a spôsobiť tak otravu krvi.

Zápal obličiek a jeho príčiny


Typickým pôvodcom infekčných zápalov obličiek sú baktérie. Do obličiek sa baktérie môžu dostať z iného miesta v tele krvným obehom, alebo vzostupnou cestou cez močové cesty.

Do značnej miery môže súvisieť s poruchou odtoku moču z močových ciest.

Ak moč neodteká a hromadí sa, stáva sa živnou pôdou pre bakteriálnu infekciu, ktorá môže postupovať až k obličkám.

K poruche odtoku moču môže dochádzať u močových kameňov, pri nádorových ochoreniach močových ciest a u podkovovej obličky.

K opakovaným zápalom obličiek u detí vedie aj tzv. Vezikoureterálny reflux. To je stav spojený so spätným tokom moču, kedy sa moč vracia z močového mechúra smerom do močovodov a k obličkám.

Častejšie zápaly obličiek sú tiež u diabetikov. Cukrovka je totiž spojená s horšou funkciou imunitného systému a častejším vznikom infekcií.

Prejavy

Klasickými prejavmi sú horúčka, schvátenosť, únava, niekedy nevoľnosť a zvracanie. Môže objaviť časté močenie, nezriedka sprevádzané bolesťou a pálením.

Horúčka pri zápale obličiek môže byť tak vysoká, že vyvolá zimnicu s triaškou a nepríjemné bolesti hlavy – môže ľahko napodobniť aj zápal mozgových blán.

Vzhľadom k anatomickému uloženiu obličiek sa objavuje bolesť v chrbte v bedrovej oblasti, ktorá sa zvýrazňuje pri poklepe a pohmate. Môže byť prítomná aj bolesť brucha.

Ak sa infekcia z obličiek rozšíri do krvného obehu a nastane otrava krvi, môže dôjsť k celkovému zlyhaniu základných životných funkcií, šokového stavu a nezriedka aj k smrti.

Diagnostika

Pri laboratórnom vyšetrení krvi zistíme zvýšené CRP a vyšší počet bielych krviniek, tj. nepochybné známky zápalu v ľudskom tele.

Cenné je aj chemické vyšetrenie moču, kedy v moči a v sedimente nájdeme biele krvinky, baktérie, bielkoviny a červené krvinky.

Definitívne potvrdenie získame pri mikrobiologickom vyšetrení moču, ktoré do niekoľkých dní preukáže množstvo aj druh prítomných baktérií.

S liečbou pri podozrení však začneme ihneď a na výsledky mikrobiológie nečakáme.

Zápal obličiek a jeho liečba

Základnou liečebnou metódou je podávanie antibiotík. Je nutné použiť účinné antibiotiká v dostatočnej dávke a najlepšie je ich aplikovať vnútrožilovo.

K tomu je nutné zaistiť dostatočný prísun tekutín (napríklad aj pomocou infúzií) a podávanie liekov na zníženie teploty.

Pri nepríjemných bolestiach je možné podávať lieky na ich tlmenie, tzv. analgetiká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-ledvin

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button