Úvod / Choroby / Podkovovitá oblička

Podkovovitá oblička

Podkovovitá obličkaPodkovovitá oblička nie je chorobou v pravom slova zmysle, je to skôr odchýlka od normy, ktorá vedie k vzniku tvarovo značne odlišnej obličky. Odborný názov pre tento stav je ren arcuatus [ren arkuátus].

Aké sú príčiny vzniku tejto odchýlky? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Príčina vzniku podkovovej obličky nie je jasná, ide pravdepodobne o vplyv genetických faktorov uplatňujúcich sa pri embryonálnom vývoji jedinca. Nie je však známa konkrétna genetická mutácia, ktorá by stav spôsobovala. Podkovovitá oblička sa viac vyskytuje u mužov a predpokladá sa jej výskyt asi u jedného človeka z 300-500 ľudí, okrem toho je častejšie pozorovaná u žien s Turnerovým syndrómom.

Prejavy:

Ako iste vieme, oblička je párový orgán, ktorý nájdeme v bruchu. Pri embryonálnom vývoji však v tomto prípade dochádza k ich zrastu do jednej štruktúry, ktorá vyzerá ako podkova. Z takto vytvorenej veľkej obličky zvyčajne vychádzajú dva močovody.  Ochorenie samo o sebe nemá žiadne príznaky, pri niektorých formách však môžu deformácie tkaniva zhoršiť odtok moču. V takom prípade sa zvyšuje riziko výskytu niektorých komplikácií ako je vezikoureterálný reflux, vznik hydronefrózy, močových kameňov a zápalu obličiek. U ľudí s podkovovitou obličkou je okrem toho zvýšené riziko vzniku niektorých foriem rakoviny obličky (najmä Wilmsov tumor).

Diagnostika:

Podkovovitá oblička je väčšinou náhodne nájdená pomocou niektorej zo zobrazovacích metód ako je ultrazvuk, CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

Liečba:

Samotné ochorenie sa nejako nerieši ani nelieči, riešia sa iba jeho komplikácie, najmä ak je prítomná porucha odtoku moču a močové kamene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *