Porucha odtoku moču
Porucha odtoku moču je pomerne častým problémom, s ktorým sa v internej medicíne stretávame. Mnohokrát sa podarí problém rýchlo a účinne odstrániť, inokedy sa však za hromadením moču skrýva viacero závažných ochorení, ktorých liečba môže byť obtiažna. Čo túto poruchu spôsobuje, ako sa prejavuje a ako ju liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny poruchy odtoku moču:
Odtok moču môže byť narušený v ktorejkoľvek časti močového traktu.
Zatiaľ čo pri postihnutí v mieste obličky alebo močovodu (párové orgány) môže byť nenápadné a chorý môže zdanlivo normálne močiť, porucha v mieste močového mechúra a močovej trubice môže byť spojená s úplnou zástavou močenia.
1. Močové kamene
Močový kameň, ktorý sa zasekne v niektorej časti močových ciest, môže viesť k uzáveru a poruche odtoku moču. Najčastejšie sa to stáva v obličkovej panvičke alebo v močovodu.
2. Nádory močových ciest
Zúžiť a uzavrieť močové cesty môže svojim rastom napríklad rakovina obličky, rakovina močovodu a rakovina močového mechúra.
3. Iné nádory
U muža je nutné spomenúť najmä rakovinu prostaty, pri ktorej dochádza k zúženiu alebo uzávretiu močovej trubice pod odstupom z močového mechúra.
U žien sú to najmä gynekologické nádory, pretože gynekologická sústava má anatomicky k vylučovacej sústave veľmi blízko. Spomenúť môžeme napríklad rakovinu vaječníkov a rakovinu maternice.
4. Zúženie močovej trubice
Choroby spojené so zúžením močovej trubice (najmä zväčšená prostata u mužov, pozápalové zúženie po opakovaných infekciách) narušujú odtok moču z močového mechúra a spôsobujú chorému pomerne citeľné ťažkosti.
5. Krvné zrazeniny
Celá rada chorobných stavov, ktoré vedú k väčšiemu krvácaniu do močového traktu a nálezu krvi v moči, môže spôsobiť poruchu odtoku moču.
Zrazená krv je totiž schopná upchať močové cesty pomerne spoľahlivo.
6. Cudzie telesá
Jedná sa hlavne o objekty zámerne posúvané do močovej trubice v rámci sexuálneho uspokojenia.
7. Tehotenstvo
Zväčšená maternica u tehotnej ženy môže utláčať okolité orgány vrátane močového traktu a tým narušiť odtok moču.
8. Vesikoureterálny reflux (VTUR)
Ide o funkčnú poruchu odtoku moču, ktorá sa objavuje u detí. Ide o narušenie správneho funkčného a anatomického vzťahu močového mechúra a močovodov, pri ktorom sa moč vracia z močového mechúra späť.
9. Podkovovitá oblička
Táto vrodená abnormalita môže spôsobiť poruchu odtoku moču, pretože tkanivo podkovovitej obličky môže utlačiť niektorý z močovodov.
10. Poranenie miechy
Akútne poranenia miechy mávajú za následok poruchu inervácie močového mechúra, pri ktorej dočasne vyhasne schopnosť vypudiť moč.
Tento stav označujeme ako miechový šok a trvá asi 14 dní. Po tejto dobe sa obnoví aspoň mimovoľné vylučovací reflex pri naplnenom močovom mechúre, tj. močový mechúr sa nezávisle na vôli vyprázdni pri jeho naplnení.
11. Retroperitoneálna fibróza
Pri tomto procese dochádza k nadmernej tvorbe väziva v anatomickom priestore známom ako retroperitoneum, kde sa nachádzajú obličky, močovody, brušná aorta a dolná dutá žila.
Väzivo zvyčajne stlačí močovody a naruší tak odtok moču z obličiek za vzniku hydronefrózy.
Prejavy poruchy odtoku moču
Záleží samozrejme na príčine poruchy odtoku, ale všeobecne povedané môže byť uzáver močových ciest spojený s kolikovitými bolesťami (obličková kolika), ktoré sú spôsobené sťahy hladkej svaloviny močových ciest snažiaci sa prekážku odstrániť.
Stagnujúci moč sa stáva živnou pôdou pre baktérie a vznikajú tak opakujúce sa infekcie močových ciest.
Ak začne hromadiaci sa moč rozširovať hornú časť močovodu a utláčať obličku, potom vzniká tzv. hydronefróza so všetkými možnými komplikáciami (zápaly obličiek, zlyhávanie obličiek).
Pokiaľ dôjde k preplneniu a zväčšenie močového mechúra, môže sa postihnutému viditeľne zväčšiť brucho v podbrušku, hmatom je v tomto mieste tvrde.
Liečba
Je nutné čo najrýchlejšie zabezpečiť odtok moču spriechodnením močových ciest, či vytvorením dočasnej (a niekedy aj trvalej) nefrostomie alebo epicystostomie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/porucha-odtoku-moci
Použité zdroje: základné zdroje textu