Zväčšenie prostaty

Zväčšenie prostatyNezhubné zväčšenie prostaty (alebo benígna hyperplazia) je u mužov veľmi častým ochorením, po 80. roku života sa nachádza až u 8 z 10 mužov. Nie je to vážne ochorenie, má však často nepríjemné prejavy znižujúce kvalitu života, niekedy môžu vzniknúť život ohrozujúce komplikácie a čo je veľmi dôležité – nezhubné zväčšenie prostaty nie je ľahké bez vykonania istých vyšetrení odlíšiť od obávanej rakoviny prostaty.

Nezhubné zväčšenie prostaty je stav, keď sa bunky tohto orgánu začnú viac množiť a to vedie k zväčšeniu prostaty.

Prostata je žľaza nachádzajúca sa u mužov v oblasti panvy pod močovým mechúrom a anatomicky veľmi blízko k stene konečníka.

Prostatou prechádza močová trubica z močového mechúra smerom k penisu.

Pri ejakulácii sa z drobných žliazok tvoriacich štruktúru prostaty uvoľňuje prostatický sekrét a ten potom tvorí až 1/3 objemu ejakulátu.

Látky obsiahnuté v tejto prostatickej tekutine sú dôležité pre dlhšie prežívanie spermií v pohlavnom ústrojenstve ženy, pre pohyb spermií, spôsobujú sťahy maternicového svalstva a majú mnoho ďalších funkcií. Funkcia prostaty je teda úzko spojená s rozmnožovaním človeka.

Zväčšenie prostaty a jej príčiny


Aké sú príčiny, ktoré spôsobujú nezhubné zmnoženie buniek prostaty? Nie je to úplne vyriešená problematika, ale zdá sa, že za tým stojí vyšší vek a pôsobenie pohlavných hormónov.

Predpokladá sa, že vplyv na zväčšenie prostaty má ako klasický mužský hormón testosterón, tak ženské estrogény (ktoré sa však u mužov v malej miere vyskytujú tiež).

S rastúcim vekom u muža hladina testosterónu klesá a hladina estrogénov rastie.

Táto hormonálna nerovnováha potom má za následok väčšiu citlivosť buniek prostaty na hormóny a ich zmnoženie.

Prejavy

Znovu zdôrazňujeme fakt, že prejavy benígnej hyperplázie prostaty sú samy o sebe prakticky neodlíšiteľné od prejavov rakoviny prostaty.

Prejavy nezhubného zväčšenia prostaty sú spôsobené tým, že zväčšená prostata utláča a zužuje močovú trubicu, ktorá prostatou prechádza.

K prejavom jej útlaku patria najmä pocit nedokonalého vyprázdnenia močového mechúra, častejšie močenie v noci, odtok tenkého prúdu moču a prerušované močenie.

Nejde väčšinou o nijako dramatické príznaky a mnoho mužov s nimi urológa ani nenavštívia.

Komplikácie zväčšenej prostaty

Komplikácie zväčšenia prostaty môžu byť aj život ohrozujúce. Pri narušenom vyprázdňovaní močového mechúra zúženou močovou trubicou môže dôjsť k tomu, že sa do moču nahromadeného v močovom mechúre dostanú baktérie.

Vzniká potom infekcia močových ciest, ktorá môže postihnúť aj obličky a dostať sa do krvi (hrozí jej otrava). Túto komplikáciu je nutné neodkladne liečiť antibiotikami.

Ďalšou možnou komplikáciou je úplný uzáver močovej trubice s náhlou zástavou močenia. V takom prípade je nutné močové cesty rýchlo spriechodniť.

Diagnostika

Vzhľadom k anatomickej polohe prostaty je možné pri prejavoch jej zväčšenia vykonať digitálne (tj. prstom) vyšetrenie prostaty cez konečník.

Ide o súčasť vyšetrenia per rectum. Lekár vstrčí prst v rukavici namazanej gélom do konečníka a je schopný cez stenu konečníka vyšetriť prostatu hmatom, čím zistí jej tuhosť.

Udáva sa, že zdravá prostata normálnej veľkosti aj prostata nezhubne zväčšená majú byť mäkké a dobre prehmatné.

Ak lekár nahmatá prostatu tvrdú, môže to byť známkou nádorového procesu. U podozrenia na zväčšenie prostaty sa ďalej vykonáva test na PSA. PSA je látka zvaná Prostatický Špecifický Antigen. PSA je látka tvorená zdravými aj nádorovými bunkami prostaty.

Podstata vyšetrenia je v tom, že väčšinou koncentrácia PSA v krvi u nenádorového zväčšenia prostaty síce stúpne, nie však do hodnôt typických pre rakovinu prostaty.

PSA je teda ideálnym tumor markerom.

Ďalšou možnosťou vyšetrenia prostaty je starý dobrý ultrazvuk, ktorý má uplatnenie v zistení štruktúry prostaty a v odhalení prípadného nádorového procesu.

V prípade obáv z nádorového procesu možno vyšetrenie doplniť biopsiou prostaty (odobratie vzorky prostaty tenkou ihlou).

Prevencia

Prevencia vzniku zväčšenia prostaty nie je dosť dobre možná.

Prevenciu pokročilej formy ochorenia je potom včasná diagnostika a liečba choroby v jej počiatočných štádiách.

Liečba zväčšenej prostaty

Použiť možno lieky a uvažovať sa dá o chirurgickom riešení. Popíšeme možnosti liečby len veľmi zbežne, o jednotlivých možnostiach vám konkrétnejšie a detailnejšie povie váš ošetrujúci lekár.

Základom sú lieky na zväčšenú prostatu. Používajú sa napríklad lieky zo skupiny tzv. Alfa-blokátorov, inhibítorov 5-alfa-reduktázy a určitých fytofarmák.

Ďalšou možnosťou je chirurgické riešenie, kedy sa uskutočňuje operačné odstránenie prostaty.

Operácia môže byť vedená buď cez močovú trubicu (transuretrálna), alebo ako klasický chirurgický zákrok cez brušnú stenu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/prostata

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button