Vyliec.sk > Choroby > Rakovina močovodu

Rakovina močovodu

Rakovina močovoduRakovina močovodu patrí medzi menej časté formy nádorového ochorenia. Močovod je párový trubicovitý orgán obsahujúci vo svojej stene hladkú svalovinu, ktorý spája obličkovú panvičku s močovým mechúrom a z danej obličky umožňuje odtok moču. Teraz si povedzme niečo o hlavných prejavoch, príčinách diagnostike a napokon o liečbe rakoviny močovodu.

Rakovina močovodu a jej príčiny


Príčiny vzniku rakoviny močovodu nie sú presne preskúmané. Predpokladá sa, že významným rizikovým faktorom je vyšší vek a fajčenie.

Prejavy

Skoré formy rakoviny močovodu sa nemusia prejavovať nijako, alebo nálezom krvi v moči. Rakovina močovodu čiže rastúci nádor však časom môže močovod úplne upchať a zabrániť tak odtoku moču z príslušnej obličky. Hromadiaci sa moč nad uzáverom môže obličku poškodiť (hydronefróza) a zvyšuje riziko vzniku infekcie obličky (baktérie sa dobre množia v neodtekajúcom moči). Vzhľadom na to, že druhá oblička zvyčajne funguje normálne, príznaky akútneho obličkového zlyhania sa nedostavujú. Pokročilé formy rakoviny močovodu môžu spôsobovať bolesť brucha a prípadne sa objavujú príznaky metastáz v iných orgánoch.

Diagnostika

Okrem vyšetrenia moču je nutné vykonať vyšetrenie dutiny brušnej zobrazovacími metódami ako je ultrazvuk a CT vyšetrenie. Zhoršený prietok moču postihnutým močovodom môže byť viditeľný na vylučovacej urografií. Ak to anatomické pomery dovoľujú, je veľmi výhodné získať vzorku nádorového tkaniva na histologické vyšetrenie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Terapia sa nijako zásadne nelíši od ostatných bežných nádorov. Jedinou nádejou na úplné vyliečenie je chirurgický zákrok s odstránením nádoru. Chemoterapia a ožarovanie sa môžu s úspechom vykonávať v kombinácii s chirurgickým zákrokom, ale samy o sebe majú oveľa horšie výsledky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-mocovodu

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.