Rakovina močovodu

Rakovina močovoduRakovina močovodu patrí medzi menej časté formy nádorového ochorenia. Močovod je párový trubicovitý orgán obsahujúci vo svojej stene hladkú svalovinu, ktorý spája obličkovú panvičku s močovým mechúrom a z danej obličky umožňuje odtok moču. Teraz si povedzme niečo o hlavných prejavoch, príčinách diagnostike a napokon o liečbe rakoviny močovodu.

Rakovina močovodu a jej príčiny


Príčiny vzniku rakoviny močovodu nie sú presne preskúmané. Predpokladá sa, že významným rizikovým faktorom je vyšší vek a fajčenie.

Prejavy

Skoré formy rakoviny močovodu sa nemusia prejavovať nijako, alebo nálezom krvi v moči. Rakovina močovodu čiže rastúci nádor však časom môže močovod úplne upchať a zabrániť tak odtoku moču z príslušnej obličky.

Hromadiaci sa moč nad uzáverom môže obličku poškodiť (hydronefróza) a zvyšuje riziko vzniku infekcie obličky (baktérie sa dobre množia v neodtekajúcom moči).

Vzhľadom na to, že druhá oblička zvyčajne funguje normálne, príznaky akútneho obličkového zlyhania sa nedostavujú.

Pokročilé formy rakoviny močovodu môžu spôsobovať bolesť brucha a prípadne sa objavujú príznaky metastáz v iných orgánoch.

Diagnostika

Okrem vyšetrenia moču je nutné vykonať vyšetrenie dutiny brušnej zobrazovacími metódami ako je ultrazvuk a CT vyšetrenie.

Zhoršený prietok moču postihnutým močovodom môže byť viditeľný na vylučovacej urografií.

Ak to anatomické pomery dovoľujú, je veľmi výhodné získať vzorku nádorového tkaniva na histologické vyšetrenie.

Liečba

Terapia sa nijako zásadne nelíši od ostatných bežných nádorov. Jedinou nádejou na úplné vyliečenie je chirurgický zákrok s odstránením nádoru.

Chemoterapia a ožarovanie sa môžu s úspechom vykonávať v kombinácii s chirurgickým zákrokom, ale samy o sebe majú oveľa horšie výsledky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-mocovodu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button