Vylučovacia urografia

Čo je to vylučovacia urografia, aký je jej princíp a význam? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?
Vylučovacia urografia je označenie pre röntgenové vyšetrenie močových ciest. Na väčšine pracovísk sa nevykonáva až tak často a mnohokrát sa nahradzuje inými zobrazovacími metódami, táto vyšetrovacia metóda svoje opodstatnenie však ale určite má.
Princíp vylučovacej urografie
Princíp spočíva v podaní kontrastnej látky do žily. Slovo „kontrastná“ znamená, že je vidieť na röntgene.
Tekutina preteká cievami v našom tele a po chvíli sa dostane do obličiek, kde sa prefiltruje do moču. Potom preteká močovými cestami do močového mechúra a nakoniec ju vymočíme.
Počas toho ako tekutina naplňuje močové cesty, urobíme s časovým odstupom niekoľko röntgenových snímok. Tie ukážu rýchlosť prietoku kontrastnej látky oboma obličkami a močovodmi, a nakoniec zobrazia aj samotný močový mechúr.
Popritom ako tekutina preteká dutými močovými cestami, vidíme vďaka nej ich steny a prípadné nerovnosti, prekážky a pod.
Príprava pred vyšetrením
Pred vyšetrením netreba žiadnu zvláštnu prípravu.
Vyšetrenie sa robí nalačno a kvôli vpichu kontrastnej látky zvyčajne sa s predstihom podávajú slabé protialergické lieky ako prevencia alergickej reakcie.
Význam vyšetrenia
Význam je už viac menej uvedený v princípe vyšetrenia. Hlavnou funkciou vylučovacej urografie je zistenie prekážok odtoku moču.
Vďaka kontrastnej látke uvidíme zúženia močových ciest aj ich uzávery – zistiť tak môžeme nádorové ochorenia močových ciest, močové kamene a pod.
Klasický príklad použitia
Máme pacienta, ktorému robíme ultrazvuk brucha. Na ultrazvuku náhodne nájdeme rozšírenú obličkovou panvičku (tj. priestor, do ktorého odteká moč z obličky).
Teraz nás zaujíma, prečo je panvička rozšírená. Môže to byť aj vrodené a potom je to bezvýznamné.
Na druhú stranu je možné, že v močovode pod panvicou je nejaká prekážka a v panvičke sa hromadí moč, ktorý panvičku tlakom rozšíri. Takáto situácia by bola pomerne nebezpečná, pretože časom by mohol moč svojím tlakom zničiť obličkové tkanivo.
K diagnostikovaniu takéhoto stavu použijeme vylučovaciu urografiu. Ak po jej vykonaní lekár napíše, že obe obličky vylučujú moč správne tak máme overené, že roztiahnutá panvička nesúvisí s hromadením moču a pacient sa bez obáv môže prepustiť domov.
Nevýhody vylučovacej urografie
V podstate jediný problém spočíva v riziku vzniku alergickej reakcie po podaní kontrastnej látky.
Ide ale o veľmi výnimočné prípady, vzhľadom na podanie do žily však môže byť eventuálna alergická reakcia silná a zriedkavo môže mať aj charakter anafylaktického šoku.
Už z toho dôvodu nie je zlý nápad podať pred vyšetrením lieky proti alergii, a to najmä u ľudí s potvrdenými alergickými prejavmi.
Výhody
Hlavnou výhodou vyšetrenia je relatívna nenáročnosť a neinvazivita.
Jediným zákrokom je vpichnutie kontrastnej látky do ruky a zvyšok je v podstate jednoduché röntgenové vyšetrenie.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vylucovaci-urografie
Použité zdroje: základné zdroje textu