Rakovina vaječníkov

Rakovina vaječníkovRakovina vaječníkov je relatívne časté a nebezpečné nádorové ochorenie. V SR je ročne zistené okolo 1-2 tisíc nových prípadov a mnohokrát sa už jedná o pokročilé formy choroby. Vaječník (ovárium) je párová pohlavná žľaza ženy. Dozrievajú v ňom vajíčka a produkujú sa tu ženské pohlavné hormóny. Oba vaječníky sú uložené v dutine brušnej v panvovej oblasti. Majú svojou polohou blízky vzťah k maternici a vajcovodom. Pravý vaječník býva uložený v blízkosti apendixu.

Rakovina vaječníkov a jej príčiny


Vznik rakoviny vaječníkov súvisí s vekom. Vyšší vek znamená vyššie riziko vzniku tejto choroby.

Ďalej je na vine životný štýl – riziko rastie pri fajčení a najmä pri nezdravej výžive s nadbytočným príjmom tukov.

Veľké percento žien s rakovinou vaječníkov tvoria obézne ženy. Svoju úlohu zohráva aj genetika – rizikovým faktorom je výskyt rakoviny vaječníkov alebo rakoviny prsníka v blízkom príbuzenstve. Pozitívny efekt má hormonálna antikoncepcia.

U rakoviny vaječníkov je hormonálna antikoncepcia gynekológmi považovaná za jasne ochranný faktor, ktorý výrazne znižuje riziko jej vzniku.

Prejavy

Veľkým nebezpečenstvom rakoviny vaječníkov je dlhé obdobie bez akýchkoľvek prejavov. Nádor môže rásť do okolia relatívne nepozorovane, miesta má v dutine brušnej dosť.

Až neskôr sa objavia príznaky ako bolesť brucha, objavenie sa tekutiny v dutine brušnej (tekutinu produkujú nádorové bunky) spojené so zväčšením brucha a tráviacimi ťažkosťami.

Diagnostika

Ideálnou diagnostickou metódou je ultrazvuk brucha, rozsah nádoru sa zvyčajne zisťuje CT vyšetrením brucha.

Vznik rakoviny vaječníkov je spojený aj so zvýšením jednej zlúčeniny v krvi. Táto zlúčenina má označenie CA-125 a u rakoviny vaječníkov je to tzv. tumor marker.

Prevencia

Jedinou prevenciou je zdravý životný štýl – vhodné je nefajčiť, nepiť alkohol a hlavne cez zdravú výživu a dostatok pohybu zabrániť vzniku obezity.

Liečba

Základnou voľbou liečby je chirurgický zákrok. Nádor sa však často podarí nájsť až vo chvíli, keď je neoperatívny, alebo je nutné vykonať rozsiahly zákrok.

Pri náhodnom náleze malého nádoru stačí odstrániť vaječník, v pokročilejších fázach choroby sa odstraňujú aj okolité orgány, kam môže nádor prerastať – nie je výnimkou odstránenie oboch vaječníkov, vajcovodov, apendixu a lymfatických uzlín v panve. Ako vidno, zákrok môže byť skutočne značný.

Okrem chirurgického zákroku sa robí aj chemoterapia. Rakovina vaječníkov býva na chemoterapiu relatívne citlivá.

Napriek tomu je chemoterapia skôr doplnkovou terapiou k chirurgickému zákroku a sama o sebe k vyliečeniu zvyčajne nevedie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-vajecniku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button