Zväčšené brucho
Zväčšené brucho sa zdá byť pomerne banálnym príznakom a väčšinou sa skutočne jedná iba o nafúknutie pri „zadržiavaných vetroch“. Okrem plynatosti sa však môže jednať aj o dôsledok viacerých pomerne závažných chorôb. Čo všetko môže spôsobiť zväčšené brucho a ako tento stav diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.
Príčiny zväčšeného brucha:
Zväčšené brucho môže byť spôsobené niekoľkými základnými fyzikálnymi faktormi – nahromadením plynu, tekutiny, alebo iných hmôt v dutine brušnej alebo v jednotlivých orgánoch.
1. Bežná plynatosť
Nafúknutie brucha črevným plynom je zrejme najčastejšou príčinou nafúknutie brucha. Je sprevádzané nepríjemným pocitom a výraznou úľavou v prípade odchodu plynov.
Opäť je však nutné si uvedomiť, že plynatosť môže sprevádzať aj viacero nižšie uvedených chorobných stavov.
2. Obezita
Zväčšené brucho je v tomto prípade spôsobené prostým zmohutnením podkožného tukového tkaniva.
3. Voda v bruchu
Voda v bruchu sa odborne označuje ako ascites a môže mať niekoľko príčin. Zrejme najčastejšou príčinou je pokročilá cirhóza pečene, nádorové ochorenia brušnej dutiny (pozri. nižšie) a zápaly.
Z celosvetového hľadiska je dôležitý aj nedostatok bielkovín (opuchnuté brucho u hladujúcich afrických detí).
4. Porucha priechodnosti čriev
Poruchu priechodnosti čriev označujeme ako ileus. Pri nepriechodnosti čreva neodchádza stolica a črevné plyny, dochádza k ich hromadeniu a nafúknutiu brucha.
V prípade, že nie je tento stav vyriešený, znamená akútne ohrozenie na živote.
5. Nádory
Väčšina nádorov brušnej dutiny a jej orgánov môže pri svojom nadmernom raste spôsobiť zväčšenie brucha, väčšinou je to kombinácia vlastného rastu nádoru a metastatickým postihnutím pobrušnice s rozvojom ascitu.
Úplne typické je to pre rakovinu vaječníkov, čo je veľmi nebezpečné zhubné ochorenie u žien.
6. Poruchy odtoku moču
Ak moč neodteká z močového mechúra, spôsobí jeho zväčšenie a to vo vzácnejších prípadoch môže viesť až k zväčšeniu brucha v podbrušku.
Takto naplnený močový mechúr môže obsahovať viac než liter a pol moču a je nutné umožniť odtok moču.
7. Tehotenstvo
Vplyvom rastu zárodku a zväčšením maternice dochádza k zväčšeniu brucha. Tehotenstvo je väčšinou žene známe, avšak sú neustále opisované prípady náhlych a nečakaných pôrodov u žien, ktoré o svojom tehotenstve vôbec nevedeli.
Z toho dôvodu je vhodné pri zväčšení brucha u ženy v plodnom veku vždy na tehotenstvo pomýšľať.
8. Cysty
Veľké cysty orgánov dutiny brušnej môžu spôsobiť zväčšenie brucha, príkladom sú veľké pečeňové cysty a cysty na vaječníku.
Diagnostika
Ak príde pacient s podobnými ťažkosťami, je ako vždy dôležitá anamnéza – presný charakter ťažkostí, prítomnosť bolestí brucha a ďalších príznakov, informácie o predchádzajúcich chorobách, brušných operáciách a o užívaných liekoch.
Základom je fyzikálne vyšetrenie brucha počúvaním (fonendoskopom – či sú prítomné pohyby čriev) a pohmatom (vylúčenie bolestivosti, alebo určenie miesta bolesti), pri podobných stavoch sa vždy vykonáva vyšetrenie konečníka prstom (vylúčenie prítomnosti krvi v stolici).
Zo zobrazovacích metód je najbežnejší röntgen brucha, ultrazvuk brucha a samozrejme CT vyšetrenie.
Ďalší vyšetrovací postup (ak je nutný) potom väčšinou závisí na výsledkoch predchádzajúcich vyšetrení.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvetseni-bricha
Použité zdroje: základné zdroje textu