Zväčšené brucho

zväčšené bruchoZväčšené brucho sa zdá byť pomerne banálnym príznakom a väčšinou sa skutočne jedná iba o nafúknutie pri „zadržiavaných vetroch“. Okrem plynatosti sa však môže jednať aj o dôsledok viacerých pomerne závažných chorôb. Čo všetko môže spôsobiť zväčšené brucho a ako tento stav diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny zväčšeného brucha:


Zväčšené brucho môže byť spôsobené niekoľkými základnými fyzikálnymi faktormi – nahromadením plynu, tekutiny, alebo iných hmôt v dutine brušnej alebo v jednotlivých orgánoch.

1. Bežná plynatosť

Nafúknutie brucha črevným plynom je zrejme najčastejšou príčinou nafúknutie brucha. Je sprevádzané nepríjemným pocitom a výraznou úľavou v prípade odchodu plynov.

Opäť je však nutné si uvedomiť, že plynatosť môže sprevádzať aj viacero nižšie uvedených chorobných stavov.

2. Obezita

Zväčšené brucho je v tomto prípade spôsobené prostým zmohutnením podkožného tukového tkaniva.

3. Voda v bruchu

Voda v bruchu sa odborne označuje ako ascites a môže mať niekoľko príčin. Zrejme najčastejšou príčinou je pokročilá cirhóza pečene, nádorové ochorenia brušnej dutiny (pozri. nižšie) a zápaly.

Z celosvetového hľadiska je dôležitý aj nedostatok bielkovín (opuchnuté brucho u hladujúcich afrických detí).

4. Porucha priechodnosti čriev

Poruchu priechodnosti čriev označujeme ako ileus. Pri nepriechodnosti čreva neodchádza stolica a črevné plyny, dochádza k ich hromadeniu a nafúknutiu brucha.

V prípade, že nie je tento stav vyriešený, znamená akútne ohrozenie na živote.

5. Nádory

Väčšina nádorov brušnej dutiny a jej orgánov môže pri svojom nadmernom raste spôsobiť zväčšenie brucha, väčšinou je to kombinácia vlastného rastu nádoru a metastatickým postihnutím pobrušnice s rozvojom ascitu.

Úplne typické je to pre rakovinu vaječníkov, čo je veľmi nebezpečné zhubné ochorenie u žien.

6. Poruchy odtoku moču

Ak moč neodteká z močového mechúra, spôsobí jeho zväčšenie a to vo vzácnejších prípadoch môže viesť až k zväčšeniu brucha v podbrušku.

Takto naplnený močový mechúr môže obsahovať viac než liter a pol moču a je nutné umožniť odtok moču.

7. Tehotenstvo

Vplyvom rastu zárodku a zväčšením maternice dochádza k zväčšeniu brucha. Tehotenstvo je väčšinou žene známe, avšak sú neustále opisované prípady náhlych a nečakaných pôrodov u žien, ktoré o svojom tehotenstve vôbec nevedeli.

Z toho dôvodu je vhodné pri zväčšení brucha u ženy v plodnom veku vždy na tehotenstvo pomýšľať.

8. Cysty

Veľké cysty orgánov dutiny brušnej môžu spôsobiť zväčšenie brucha, príkladom sú veľké pečeňové cysty a cysty na vaječníku.

Diagnostika

Ak príde pacient s podobnými ťažkosťami, je ako vždy dôležitá anamnéza – presný charakter ťažkostí, prítomnosť bolestí brucha a ďalších príznakov, informácie o predchádzajúcich chorobách, brušných operáciách a o užívaných liekoch.

Základom je fyzikálne vyšetrenie brucha počúvaním (fonendoskopom – či sú prítomné pohyby čriev) a pohmatom (vylúčenie bolestivosti, alebo určenie miesta bolesti), pri podobných stavoch sa vždy vykonáva vyšetrenie konečníka prstom (vylúčenie prítomnosti krvi v stolici).

Zo zobrazovacích metód je najbežnejší röntgen brucha, ultrazvuk brucha a samozrejme CT vyšetrenie.

Ďalší vyšetrovací postup (ak je nutný) potom väčšinou závisí na výsledkoch predchádzajúcich vyšetrení.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zvetseni-bricha

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button