Plynatosť

plynatosťPlynatosť (odborne meteorizmus) je relatívne častá obtiaž. V drvivej väčšine neznamená nič vážne a ide v podstate len o nepríjemne vnímaný prirodzený proces tvorby plynov v čreve a ich odchode vo forme viac či menej zapáchajúcich vetrov.

Plyny sa tvoria v čreve u každého človeka, veľký podiel na ich tvorbe majú najmä črevné baktérie žijúce v obrovských počtoch v hrubom čreve.

Tvorený plyn obvykle obsahuje oxid uhličitý, metán a sírovodík. K vytvorenému plynu sa zvyčajne pridáva aj plyn, ktorý bol prehltnutý s potravou.

Príčiny plynatosti:


1. Niektoré potraviny a ich rozpadové produkty

Mnoho potravín je známych svojím spojením s plynatosťou a zápachom vetrov. Sú to najmä potraviny obsahujúce určité typy polysacharidov ako napríklad fazuľa, šošovica, sladké zemiaky, kapusta, reďkovky, karfiol či kvaka.

Je nutné poznamenať, že účinky týchto potravín na produkciu plynov sú individuálne – niektorí ľudia majú po ich zjedení ťažkosti a iní nie.

2. Prehltnutý vzduch

Vzduch, ktorý zjeme (zvyčajne pri jedle) sa dostáva do čriev a spôsobuje plynatosť.

3. Intolerancia mlieka

Môže sa jednať o vrodený alebo získaný problém. Ide o zhoršenú funkciu črevného enzýmu, ktorý vie štiepiť cukor kravského mlieka (laktózu).

Pre našu európsku populáciu bolo mlieko vždy dôležitým zdrojom vápnika, a preto sa vrodené formy intolerancie príliš nevyskytujú.

Enzým môže byť napriek tomu ľahko narušený pri najrôznejších črevných zápaloch, u celiakii apod. Isté ťažkosti s trávením kravského mlieka tak môže mať nezanedbateľné percento ľudí v dospelom veku.

Ak nie je mliečny cukor rozštiepený črevným enzýmom, dostáva sa do hrubého čreva a tamojšie baktérie ho rozkladajú za vzniku plynov.

4. Choroby tráviaceho traktu

Plynatosť môže niekedy sprevádzať Crohnova choroba, divertikulóza, syndróm bakteriálneho prerastania, či akékoľvek črevné infekcie vrátane parazitárnych.

Je však nutné znovu zdôrazniť, že v drvivej väčšine prípadov je pocit plynatosti úplne banálnym príznakom, ktorý nič vážne neznamená.

Prejavy

Subjektívne nepríjemne vnímaná plynatosť je spojená s pocitom nadúvania, tlakom v bruchu a zväčšením brucha.

Ten je spôsobený rozpätím čriev plynným obsahom. Odchod plynov sa prejavuje spoločensky nevhodnými zvukmi danými priechodom plynov cez análny zvierač a zápachom – predsa len metán a sírovodík nepatria k plynom najpríjemnejšie voňajúcim.

Liečba plynatosti

Vyššie zmienené procesy sú do istej miery úplne prirodzené a plynatosť je z lekárskeho hľadiska prakticky banálnym príznakom v porovnaní so zástavou odchodu plynov, ktorá býva jedným z príznakov nebezpečného ilea.

Z toho dôvodu je napríklad odchod plynov u pacienta niekoľko dní po brušnej operácii kvitovaná ošetrujúcim personálom.

Pochopiteľne je nutné riešiť nepríjemne vnímané stavy plynatosti, ale dávame skôr prednosť režimovým diétam pred liekmi.

Veľký význam a dopad na plynatosť má zloženie potravy. Pacient by sa mal vyhýbať potravinám spojeným s plynatosťou, alebo ich prijímať v menších porciách. Neuškodí vyskúšať probiotiká, ktoré môžu upraviť nerovnováhu črevnej mikroflóry a tým zredukovať tvorbu plynov.

Pri samotnom jedle je vhodné jesť pomaly, potravu žuť a nehltať – hltanie zvyšuje množstvo prehltnutého vzduchu počas jedla a tým pádom spôsobuje plynatosť.

Z tekutín sú vhodné neperlivé vody bez cukru, ľudia s neznášanlivosťou mlieka by ho mali vynechať či výrazne obmedziť (vápnik môžu prijímať v iných mliečnych výrobkoch ako sú syry či kyslé mliečne výrobky, ktoré sú obvykle tolerované oveľa lepšie).

Z liekov sa používajú zlúčeniny, ktoré znižujú tvorbu tráviacich plynov. Zvyčajne sa predpisuje Espumisan (má protipeniaci účinok) a zdá sa, že má relatívne uspokojivý efekt.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/plynatost

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button