Crohnova choroba

Crohnova chorobaCrohnova choroba je relatívne vzácny typ zápalu tráviacej trubice, jej početnosť avšak v posledných desaťročiach narastá. Závažnosť a problematická liečiteľnosť ale z Crohnovej choroby činí chorobu hodnú dlhšej zmienky. Týmto zápalom môže byť postihnutá ktorákoľvek časť tráviacej trubice, najčastejšie to však býva koniec tenkého čreva. Choroba sa objavuje skôr u mladých ľudí vo veku medzi 20 až 30 rokmi.

Aké sú príčiny a prejavy tejto choroby, ako ju diagnostikovať a liečiť?

Crohnova choroba a jej príčiny


Toto je prvá zvláštnosť Crohnovej choroby. Klasický črevnej zápal je spôsobený vírusom, baktériami alebo jej toxínom, nemáva dlhé trvanie a možno ho liečiť.

Crohnova choroba je oproti tomu autoimunitné ochorenie, to znamená, že náš imunitný systém agresívne reaguje na naše vlastné tkanivo, v tomto prípade na tkanivo črevnej steny.

Vyvolávajúca príčina nie je dosiaľ celkom zrejmá a podľa všetkého ide o kombináciu určitého genetického predpokladu a vplyvu vonkajších faktorov (skladba črevných baktérií, vplyv potraviny, a pod.).

Ochorenie sa síce najčastejšie vyskytuje v črevách, zriedkavo však môžeme prejavy typické pre Crohnovu chorobu nájsť aj v hornej časti tráviaceho traktu (pažerák, žalúdok).

Prejavy

V sliznici v postihnutom mieste steny tráviaceho traktu sa tvoria vredy. Ochorenie sa často prejavuje dlhú dobu trvajúcimi hnačkami, nálezom krvi v stolici, menej často aj nálezom hlienu v stolici, bolesťami brucha.

Človek môže začať chudnúť, byť unavený, trpieť poruchou vstrebávania živín a rozvojom podvýživy.

Zápal u Crohnovej choroby má u niektorých pacientov bohužiaľ i tendencie šíriť sa do okolia a tvoriť črevné fistuly, čo sú kanáliky spájajúce miesta zápalu s akýmkoľvek iným miestom. Môže sa tak napríklad vytvoriť fistula črevo- močový mechúr, črevo-povrch kože, črevo-iná časť čreva, črevo-vagína a pod.

Ďalším problémom je, že zápalom zmenená črevná stena sa môže zúžiť a upchať, čo môže spôsobiť črevnú nepriechodnosť. Poškodenie zvierača konečníka zápalom môže vyvolať inkontinenciu stolice.

Okrem spomínaných príznakov sa môžu objaviť aj tzv. mimočrevné prejavy Crohnovej choroby ako sú napríklad kožné vyrážky, erythema nodosum a kožné vredy, bolesti chrbta (zápalové zmeny chrbtice), neinfekčné zápaly oka, a pod.

Diagnostika

Okrem anamnézy ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia majú význam krvný odbery (parametre výživy, sedimentácia, CRP) a v diferenciálnej diagnostike aj vyšetrenie stolice (novinkou je vyšetrenie tzv. kalprotektínu v stolici).

Postihnutie úseku konca tenkého čreva alebo úseku hrubého čreva možno vyšetriť pomocou kolonoskopie, kedy môžeme z viditeľne postihnutej sliznice odobrať vzorky na histológiu, ktoré môžu diagnózu definitívne potvrdiť.

Horšie dostupné časti tráviacej trubice ako je tenké črevo možné vyšetriť buď pomocou kapsulovej endoskopie alebo rádiologickými metódami (CT Enteroklýza – kombinácia CT vyšetrenia a Enteroklýza).

Crohnová choroba a prevencia

Nie je známa, pretože dôvod autoagresivity imunitného systému nie je vysvetlený.

Liečba

V terapii sa môžu podávať zlúčeniny obsahujúce protizápalovú zlúčeninu mesalazín ( napr. Asacol, Salofalk, Pentasa a i. ), Ich efekt je však oproti ulceróznej kolitíde prinajmenšom sporný.

Výrazne účinnejšie sú v terapii Crohnovej choroby najrôznejšie imunosupresíva. Pri akútnom zhoršení stavu je možné nasadiť kortikoidy, k dlhodobejšej terapii sa používajú predovšetkým lieky obsahujúce azatioprin (napr. liek Imuran).

Veľmi dôležitým aspektom terapie u zhoršenej Crohnovej chorobe predstavuje enterálna výživa, ktorá pomáha tlmiť zápal sliznice čreva a navyše dodáva chorému toľko potrebné živiny.

Najúčinnejšou metódou terapie je biologická liečba, ktorá v tomto prípade znamená, že do tela aplikujeme protilátky namierené proti TNF-afa, čo je zlúčenina nutná pre priebeh zápalových procesov v tele. príkladom týchto zlúčenín je napr. infliximab (napr. liek Remicade) a adalimumab (napr. liek Humira).

Ďalšou možnosťou je podávanie protilátky, ktorá zablokovaním určitého receptora blokuje vstup bielych krviniek do miesta zápalu a tým ho tlmí, príkladom je zlúčenina vedolizumab (liek Entyvio).

Prostriedky biologickej terapie sú drahé, sú podávané špecializovanými centrami a sú rezervované len pre pacientov s ťažším a zložitejším priebehom choroby.

Chirurgická liečba sa používa skôr pri komplikáciách ako je zúženie alebo upchatie čreva a pri fistulách. Hlavný problém je v tom, že keď odstránime chorý úsek čreva, tak sa zápal pomerne často objavia za určitý čas na mieste inom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/crohnova-choroba

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button