CT enteroklýza

vyšetrenie CT enteroklýzaCT enteroklýza (správne CT enterografia) je moderné rádiologické vyšetrenie tenkého čreva, ktoré kombinuje enteroklýzu s CT vyšetrením. Je veľmi prínosné v diagnostike viacerých chorôb. Ako sa pripraviť pre CT enteroklýzou, aký je princíp, význam tohto vyšetrenia a aké má výhody a nevýhody?

Princíp CT enterografie

Samotné vyšetrenie začne vypitím tekutiny s kontrastnou látkou. Je to pomerne veľké množstvo – asi dva litre tekutiny, ktoré musia byť vypité počas 30-45 minút. Následne je pacientovi aplikovaná kontrastná látka do žily a vykoná sa klasické CT vyšetrenie.

Použitie dvoch kontrastných látok (jedna sa po vypití nachádza v tráviacom trakte a druhá je v cievach) umožní naozaj kvalitné zobrazenie tráviaceho traktu.

Príprava pred vyšetrením

Na vyšetrenie nie je väčšinou potrebná žiadna prípravy vopred, pacient sa dostaví nalačno, tj. od polnoci pred vyšetrením nič neje ani nepije. Vzhľadom k tomu, že sa bežne používa kontrastná látka na jódovej báze, musí človek so známymi alergiami a najmä pri alergii na jód to oznámiť lekári a pred vyšetrením dostane lieky proti alergii.

Význam CT enteroklýzy

Tenké črevo je tradične veľmi zle vyšetruje. V bežných podmienkach je k dispozícii iba jednoduchá enteroklýza a CT vyšetrenie brucha, na vyšších pracoviskách existuje endoskopická kapsula a eventuálne značne časovo (aj fyzicky pre pacienta) náročné endoskopické vyšetrenie (dvojbalónová enteroskopia).

CT enteroklýza je šikovné kombinované vyšetrenie tenkého čreva, ktoré pomáha pri hľadaní a hodnotení chorobných stavov. Nájsť môžeme nádory tenkého čreva, zdroje prípadného krvácania a úseky čreva postihnuté Crohnovou chorobou vrátane jej komplikácií (tj. predovšetkým zúženie čreva a fistuly).

Nevýhody vyšetrenia

Problémom je možná alergická reakcia na kontrastnú látku, ďalej potom ľahká hnačka, ktorá sa môže po vypití kontrastnej látky objaviť. Nesmieme ani zabudnúť na to, že vyšetrenie predstavuje nie nezanedbateľnú radiačnú záťaž a nemalo by byť opakované príliš často.

Výhody

Veľkou výhodou je vysoká prenosnosť vyšetrenia a samotné vyšetrenie je pre pacienta fyzicky nezaťažujúce a minimálne nepríjemné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ct-enteroklyza

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.