Vyliec.sk > Vyšetrenia > Enteroklýza

Enteroklýza

vyšetrenie enteroklýzaEnteroklýza je rádiologické vyšetrenie, ktoré umožňuje zobraziť tenké črevo pacienta. Tenké črevo je bežne veľmi zle vyšetriteľné – endoskopickými metódami možno pomerne ľahko vyšetriť hrdlo a žalúdok (gastroskopia) a hrubé črevo (kolonoskopia). Endoskopické vyšetrenie tenkého čreva (najmä enteroskopia) sa vykonáva len na niektorých špecializovaných gastroenterologických pracoviskách v republike a je relatívne náročné. Enteroklýza preto predstavuje cennú možnosť vyšetrenia tenkého čreva bez nutnosti prekladu pacienta na vyššie pracovisko. Aký je princíp enteroklýzy a ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť? Aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Princíp enteroklýzy


Pacientovi sa poležiačky zasunie hadička do úst alebo do nosa a zasúva sa cez pažerák a žalúdok až do dvanástnika. V tej chvíli sa do hadičky vypustí tekutá kontrastná látka (zvyčajne báryová) a roztok metylcelulózy, ktorý slúži ako tzv. negatívny kontrast.

Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu, pre lepší prietok látky záhybmi čreva je vhodné pacienta rôznymi spôsobmi polohovať. Počas vyšetrenia sa pacientovi vykoná v určitých časových odstupoch séria röntgenových snímok brucha, ktoré ukážu prietok kontrastnej látky črevom. Po ukončení vyšetrenia sa pacient vyprázdni na WC.

Príprava pred vyšetrením

Pred vyšetrením je potrebné byť nalačno. Pacient by mal naposledy jesť na obed deň, pred dňom vyšetrenia. Od tej doby do polnoci by mal iba piť a od polnoci do chvíle vyšetrenia už ani nepiť. Pravidelne užívané lieky si pacienti však môžu vziať.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Význam

Vyšetrenie ukáže reliéf tenkého čreva, nerovnosti sliznice, prípadné polypy, nádorové štruktúry a pod. Pomerne časté používanie tohto vyšetrenia je pri diagnostike Crohnovej choroby.

Nevýhody

Na kontrastnú látku môže niekedy vzniknúť alergická reakcia, ktorá môže veľmi zriedkavo nadobudnúť podobu nebezpečného anafylaktického šoku. Nevýhodou je aj vystavenie pacienta oveľa vyššej dávke röntgenového žiarenia ako pri u bežnom röntgenovom snímku brucha. Je to však iba malá cena v porovnaní s tým čo všetko a ako kvalitne sa dá enteroklýzou vyšetriť.

Enteroklýza s báryovou suspenziou by sa nemala vykonávať u pacientov, u ktorých je podozrenie na prederavenie tráviacej trubice. Báryová kontrastná látka by v takom prípade totiž mohla vytiecť do brušnej dutiny.

Výhody

Enteroklýza pomerne dobre ukáže ako to v tenkom čreve vyzerá zvnútra. Je to vyšetrenie relatívne neinvazívne (iba zavedenie hadičky do tráviaceho traktu) a možno ho vykonávať aj ambulantne.

Pozn: Ako relatívne nová metóda sa začína uplatňovať tzv. CT enteroklýza, pri ktorej sa vlastné prevedenie enteroklýzy spojí nie s röntgenovým snímkom, ale priamo s CT vyšetrením brucha.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/enteroklyza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.