Úvod / Vyšetrenia / Enteroklýza

Enteroklýza

vyšetrenie enteroklýzaEnteroklýza je rádiologické vyšetrenie, ktoré umožňuje zobraziť tenké črevo pacienta. Tenké črevo je bežne veľmi zle vyšetriteľné – endoskopickými metódami možno pomerne ľahko vyšetriť hrdlo a žalúdok (gastroskopia) a hrubé črevo (kolonoskopia). Endoskopické vyšetrenie tenkého čreva (najmä enteroskopia) sa vykonáva len na niektorých špecializovaných gastroenterologických pracoviskách v republike a je relatívne náročné. Enteroklýza preto predstavuje cennú možnosť vyšetrenia tenkého čreva bez nutnosti prekladu pacienta na vyššie pracovisko. Aký je princíp enteroklýzy a ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť? Aké sú výhody a nevýhody tohto vyšetrenia?

Princíp enteroklýzy:


Pacientovi sa poležiačky zasunie hadička do úst alebo do nosa a zasúva sa cez pažerák a žalúdok až do dvanástnika. V tej chvíli sa do hadičky vypustí tekutá kontrastná látka (zvyčajne báryová) a roztok metylcelulózy, ktorý slúži ako tzv. negatívny kontrast.

Vyšetrenie sa vykonáva v ľahu, pre lepší prietok látky záhybmi čreva je vhodné pacienta rôznymi spôsobmi polohovať. Počas vyšetrenia sa pacientovi vykoná v určitých časových odstupoch séria röntgenových snímok brucha, ktoré ukážu prietok kontrastnej látky črevom. Po ukončení vyšetrenia sa pacient vyprázdni na WC.

Príprava pred vyšetrením:

Pred vyšetrením je potrebné byť nalačno. Pacient by mal naposledy jesť na obed deň, pred dňom vyšetrenia. Od tej doby do polnoci by mal iba piť a od polnoci do chvíle vyšetrenia už ani nepiť. Pravidelne užívané lieky si pacienti však môžu vziať.

Význam:

Vyšetrenie ukáže reliéf tenkého čreva, nerovnosti sliznice, prípadné polypy, nádorové štruktúry a pod. Pomerne časté používanie tohto vyšetrenia je pri diagnostike Crohnovej choroby.

Nevýhody:

Na kontrastnú látku môže niekedy vzniknúť alergická reakcia, ktorá môže veľmi zriedkavo nadobudnúť podobu nebezpečného anafylaktického šoku. Nevýhodou je aj vystavenie pacienta oveľa vyššej dávke röntgenového žiarenia ako pri u bežnom röntgenovom snímku brucha. Je to však iba malá cena v porovnaní s tým čo všetko a ako kvalitne sa dá enteroklýzou vyšetriť.

Enteroklýza s báryovou suspenziou by sa nemala vykonávať u pacientov, u ktorých je podozrenie na prederavenie tráviacej trubice. Báryová kontrastná látka by v takom prípade totiž mohla vytiecť do brušnej dutiny.

Výhody:

Enteroklýza pomerne dobre ukáže ako to v tenkom čreve vyzerá zvnútra. Je to vyšetrenie relatívne neinvazívne (iba zavedenie hadičky do tráviaceho traktu) a možno ho vykonávať aj ambulantne.

Pozn: Ako relatívne nová metóda sa začína uplatňovať tzv. CT enteroklýza, pri ktorej sa vlastné prevedenie enteroklýzy spojí nie s röntgenovým snímkom, ale priamo s CT vyšetrením brucha.

Enteroklýza
5 (99%) 20 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.