Hlien v stolici

hlien v stoliciNález malého množstva hlienu v stolici nemusí byť nijako nenormálne, určité množstvo hlienovitých látok sa v čreve tvorí aj za normálnych okolností. Varovný je nález väčšieho množstva hlienu v stolici, obzvlášť ak ho sprevádza hnačka, bolesti brucha, alebo krv v stolici. Čo je to hlien v stolici a z akého dôvodu sa tam môže vyskytovať?

Príčiny hlienu v stolici: 


1. Dráždivé črevo

Toto funkčné ochorenie čreva má mnoho prejavov. Môžu byť prítomné kŕče brucha, hnačky a plynatosť, črevná sliznica môže produkovať viac hlienu. Nemali by sa však vyskytovať žiadne ďalšie varovné príznaky ako je krv v stolici, váhový úbytok, horúčky, a pod.

2. Hemoroidy

Vnútorné hemoroidy môžu krvácať, ich dráždené tkanivo navyše vytvára väčšie množstvo hlienu. Hlien v stolici je preto pre hemoroidy pomerne typický symptóm.

3. Crohnova choroba a ulcerózna kolitída

Tieto zápalové ochorenia čriev spôsobujú podráždenie sliznice, často sa objavuje hlien a krv v stolici, bolesti brucha, váhový úbytok a mnoho komplikácií. Choroby sú nevyliečiteľné, s modernými liekmi sa “len” snažíme udržať ich v pokoji a bezpríznakovom stave. Nie vždy je to ale možné. Viac si prečítajte v príslušných článkoch.

4. Infekčné ochorenie čriev

Hlien v stolici môže spôsobiť viacero rozličných infekcií postihujúcich črevnú sliznicu, väčšinou sa jedná o bakteriálne infekcie. Typicky sa to udáva u nákazy kampilobaktériami, salmonelou a vzácnejšie pri úplavici.

5. Rakovina hrubého čreva

Nádory čreva môžu byť spojené aj so zvýšenou sekréciou hlienu do dutiny čreva. Veľmi varovné je, keď sa okrem hlienu nachádza v stolici krv, keď sa strieda hnačka so zápchou alebo je prítomný nechcený úbytok na váhe.

Diagnostika hlienu v stolici

Pri náleze hlienu v stolici je vhodné vykonať komplexné vyšetrenie stolice pacienta. Najprv je potrebné sa opýtať na presný charakter ťažkostí a prítomnosť ďalších varovných príznakov, ktoré by mohli odlíšiť dráždivé hrubé črevo od vážnejších chorôb (viď. vyššie).

Bio a Raw potraviny

Pri podozrení na infekciu vyšetrujeme stolicu kultivačne na prítomnosť baktérií. Ak nenachádzame príčinu a ťažkosti trvajú, je vhodné vykonať kolonoskopické vyšetrenie hrubého čreva.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hlen-ve-stolici

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.