Hemoroidy

hemoroidyHemoroidy (často označované aj ako hemeroidy) sú veľmi častým a nepríjemným ochorením ciev nachádzajúcich sa v oblasti konečníka. Väčšinou neohrozujú zdravie pacienta nijako zásadne, značne však môžu znepríjemniť jeho život krvácaním, ktoré často spôsobujú, je potrebné odlíšiť od krvácania spôsobeného rakovinou hrubého čreva. Hemoroidy delíme na vonkajšie a vnútorné podľa umiestnenia žíl, z ktorých vznikajú. Dodávam, že oveľa významnejšie sú hemoroidy vnútorné, pretože spôsobujú bohaté príznaky vrátane krvácania do stolice.

Vnútorné hemoroidy


Príčiny hemoroidov

Vnútorné hemoroidy vznikajú rozšírením žilových splavov v stenách konečníka.

Ak hovoríme o príčinách rozšírenia týchto žíl, potom by sme mali spomenúť zvyšovanie vnútrobrušného tlaku (tehotenstvo, trvalý silnejší kašeľ, zápchy spojené s tlačením pri stolici apod.) a dlhodobé sedenie na tvrdej podložke bez dostatku pohybu.

Istý vplyv má zrejme aj genetika a akákoľvek porucha väziva. Rozšírené žilové splavy kryté sliznicou sa potom začnú vyklenovat do dutiny konečníka.

Príznaky

Vzhľadom k tomu, že rozšírené žilové splavy sú anatomicky prepojené priamo s tepnami, je v nich relatívne veľký tlak, môžu krvácať a nájdeme potom krv v stolici.

Krv je jasnočervená, býva klasicky na povrchu stolice a odkvapkáva z nej. Je to však veľmi zradné a nemali by sme to podceňovať.

Podobne totiž môže byť nález jasne červenej krvi v stolici aj prejavom nezhubného nádoru hrubého čreva alebo aj rakoviny hrubého čreva. Viditeľná krv v stolici by potom, najmä u starších mužov, nemala byť nikdy podcenená a mala by byť nájdená jej príčina.

Dodávam, že u krvi v stolici nález vnútorných hemoroidov nevylučuje súčasnú prítomnosť rakoviny hrubého čreva v ktorejkoľvek jeho časti.

Okrem krvácania môžu vnútorné hemoroidy spôsobovať bolesti pri stolici, výskyt hlienu v stolici. Menej pokročilé formy možno pri vyskočení vrátiť ručne späť do konečníka, najpokročilejšie formy už sú vyskočené trvalo.

Nevyskočené vnútorné hemoroidy nie sú pri pohľade na ritný otvor zvonku vidieť a nejde ich nahmatať.

Diagnostika

Lekár môže mať podozrenie na ich prítomnosť podľa vyššie uvedených príznakov. Hemoroidy sa potom zistia pomocou tzv. rektoskopie.

Jedná sa o krátku trubicu, ktorá sa zasunie do pacientovho konečníka, roztvorí zvierač a umožní lekárom pohľad na steny konečníka, kde môže vnútorné hemoroidy zahliadnuť.

Aby sme vylúčili iné príčiny krvácania do čreva vrátane spomínanej rakoviny hrubého čreva, je vhodné prevedenie kolonoskopie celého hrubého čreva. Toto vyšetrenie sa po dostatočnom vyprázdnení vykonáva tak, že sa konečníkom zasúva do tela pacienta hadica.

Na konci tejto hadice je kamera a tá prenáša obraz na monitor. Vyšetrujúci lekár hadicu posúva stále hlbšie a tak si postupne prezrie celú stenu hrubého čreva.

Pri existencii nezhubného nádoru sa môže pokúsiť ho odstrániť, pri podozrení na nález rakovinového ložiska možno vziať vzorku postihnutej steny čreva.

Túto vzorka potom pod mikroskopom vyšetrí patológ a pri potvrdení podozrenie na nádorový proces môžu zasiahnuť chirurgovia a onkológovia.

Liečba:

1. Zmena životného štýlu

Odporučíme pacientovi dlho nesedieť na tvrdých podložkách (menej sedieť a viac chodiť, kúpiť si mäkkú stoličku, kúpiť si mäkkú podložku na stoličku a pod) a prijímať viac vlákniny.

Dostatkom vlákniny bránime zápche a tým aj zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku. Odporúča sa aj dostatočná hygiena po každej stolici, napríklad omývanie konečníka vlažnou vodou.

2. Lieky

Lekár predpisuje lieky v podobe mastí a čapíkov s protizápalovým efektom.

Na internete je v súvislosti s hemoroidami zmieňovaný tiež ženšen a ďalšie menej známe protizápalové rastliny.

3. Rektopický alebo chirurgický zákrok

Nemusíte sa báť, že by sa väčšina hemoroidov hneď rezala. Oveľa lepšie je prevedenie tzv. Barronovej ligatúry.

Do konečníka sa strčí trubica, ktorá roztiahne zvierač a chirurgovi obnaží stenu konečníka s hemoroidmi. Lekár potom vezme niečo ako odsávačku, tú priloží k hemoroidom, nasaje ho tak, že hemoroid získa podobu uzla spojeného so sliznicou konečníka tenkým krčkom a tento krčok sa zaškrtí gumovým krúžkom.

Hemoroid sa tak síce pri samotnom zákroku neodstráni, po zaškrtenie však stratí cievne zásobenie, jeho tkanivo odumrie a za niekoľko dní sa sám odtrhne a vylúči spolu so stolicou.

Alternatívou je chirurgická operácia hemoroidov so zachovaním funkcie zvierača konečníka.

Vonkajšie hemoroidy

K vonkajším hemoroidom len krátko. Tieto vznikajú rozšírením povrchovým podkožných žíl prebiehajúcich pod kožou v okolí análneho otvoru.

Sú viditeľné ako malé uzlíky už pri pohľade na ritný otvor. Nikdy nekrvácajú. Za istých okolností v nich však môže vzniknúť krvná zrazenina a žilu upchať.

V tom prípade vznikne okom viditeľná fialkastá hrča, ktorá je výrazne bolestivá. V tomto prípade zasiahne chirurg, ktorý ju nareže a vypustí jej obsah.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hemoroidy-neboli-hemeroidy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    2 Comments

    1. odporucam vyskusat hned pri prvych naznakoch hemoroidov vyrobky od hemostopu, su vynikajuce na liecbu aj na doliecenie aby sa hemoroidy nevratili

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button