Bolesť pri stolici

bolesť pri stoliciBolesť pri stolici je relatívne častým problémom, množstvo ľudí však z hanby či zo zbytočných obáv s touto ťažkosťou lekára ani nenavštívia. A je to škoda, lebo väčšinou sa jedná o nezávažné príčiny, ktoré sú navyše celkom dobre liečiteľné. To samozrejme platí aj o vážnejších príčinách bolesti pri stolici, ak sú však včas diagnostikované.

Čo všetko môže spôsobiť bolesť pri stolici a ako ju diagnostikovať? Viac sa dozviete v tomto článku.

Príčiny bolesti pri stolici:


1. Hemoroidy

Jedná sa zrejme o najčastejšiu príčinu ťažkostí. Žilové pletenie sa môžu poraniť prechádzajúcej stolicou, ťažkosti sa zhoršujú pri zápche.

Býva nachádzaná čerstvá červená krv v stolici a krv na toaletnom papieri. Viac informácií nájdete v článku venovanom hemoroidom.

2. Ritná trhlina

Natrhnutie sliznice konečníka býva veľmi bolestivé a z odchodu stolice sa môže stať skutočné utrpenie.

Našťastie je tento stav chirurgicky relatívne ľahko riešiteľný, hoci sa zákrok pre očakávanú výraznú bolestivosť klasicky vykonáva pri uspatí pacienta.

3. Zápcha

Silná zápcha s tuhou stolicou sama o sebe poškodzuje sliznicu konečníka a to bolí.

Zápcha úzko súvisí s ťažkosťami pri hemoroidoch a s ritnou trhlinou.

4. Rakovina konečníka

Nádorové ochorenie vychádzajúce zo sliznice konca hrubého čreva býva zvyčajne spojené s bolesťou pri odchode stolice a nálezom jasne červenej krvi v stolici.

Nádor je často hmatný prstom pri vyšetrení per rectum.

5. Neinfekčné črevné zápaly

Konečník môže byť postihnutý ulceróznou kolitídou a potom aj niektorými formami Crohnovej choroby, ktoré typicky vedú k tvorbe rozsiahlych konečníkových fistúl.

Fistuly sa môžu infikovať baktériami a to celý problém ešte zhoršuje.

6. Radiačná proktitída

Ožiarenie steny čreva a konečníka v rámci liečby nádorových ochorení v panve obvykle vedie k postihnutiu črevnej sliznice a množstvu ťažkostí. Detaily nájdete v príslušnom článku.

7. Funkčné ťažkosti

Podobne ako ostatné príznaky chorôb tráviaceho traktu, tak aj bolesť pri stolici môžu spôsobiť tzv. funkčné ťažkosti, tj. príznaky, u ktorých nie je nájdené žiadne organické vyvolávajúce ochorenie, a ktoré v prípade črevných porúch zahrňujeme pod pojem dráždivého čreva.

Skôr ako je táto diagnóza stanovená, mali by byť vylúčené ostatné možné ochorenia, aby nedošlo k podceneniu potenciálne závažného stavu.

Diagnostika bolesti pri stolici

Dôležitý je rozhovor s pacientom. Podstatné sú informácie o frekvencii stolice, dĺžke trvania ťažkostí, o množstve a výskyte krvi v stolici a zápche či hnačke.

Pohľadom na okolie konečníka sa dá zistiť prítomnosť ritnej trhliny, zápalových zmien a prípadné fistuly. Význam má vyšetrenie konečníka prstom, kedy môžeme nájsť krv na rukavici, vyklenujúce sa hemoroidy, či ložisko nádoru.

Ďalej sa vykonáva rektoskopia k prehliadnutiu sliznice konečníka a ešte lepšie kolonoskopia, kedy sa hadicovým prístrojom s kamerou prehliadne nielen konečník, ale aj celý zvyšok hrubého čreva.

Ďalšie vyšetrenia sa robia podľa výsledkov vyššie uvedených metód.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-pri-stolici

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button