Vyliec.sk > Príznaky > Bolesť pri stolici

Bolesť pri stolici

bolesť pri stoliciBolesť pri stolici je relatívne častým problémom, množstvo ľudí však z hanby či zo zbytočných obáv s touto ťažkosťou lekára ani nenavštívia. A je to škoda, lebo väčšinou sa jedná o nezávažné príčiny, ktoré sú navyše celkom dobre liečiteľné. To samozrejme platí aj o vážnejších príčinách bolesti pri stolici, ak sú však včas diagnostikované.

Čo všetko môže spôsobiť bolesť pri stolici a ako ju diagnostikovať? Viac sa dozviete v tomto článku.

Príčiny bolesti pri stolici:


1. Hemoroidy

Jedná sa zrejme o najčastejšiu príčinu ťažkostí. Žilové pletenie sa môžu poraniť prechádzajúcej stolicou, ťažkosti sa zhoršujú pri zápche. Býva nachádzaná čerstvá červená krv v stolici a krv na toaletnom papieri. Viac informácií nájdete v článku venovanom hemoroidom.

2. Ritná trhlina

Natrhnutie sliznice konečníka býva veľmi bolestivé a z odchodu stolice sa môže stať skutočné utrpenie. Našťastie je tento stav chirurgicky relatívne ľahko riešiteľný, hoci sa zákrok pre očakávanú výraznú bolestivosť klasicky vykonáva pri uspatí pacienta.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

3. Zápcha

Silná zápcha s tuhou stolicou sama o sebe poškodzuje sliznicu konečníka a to bolí. Zápcha úzko súvisí s ťažkosťami pri hemoroidoch a s ritnou trhlinou.

4. Rakovina konečníka

Nádorové ochorenie vychádzajúce zo sliznice konca hrubého čreva býva zvyčajne spojené s bolesťou pri odchode stolice a nálezom jasne červenej krvi v stolici. Nádor je často hmatný prstom pri vyšetrení per rectum.

5. Neinfekčné črevné zápaly

Konečník môže byť postihnutý ulceróznou kolitídou a potom aj niektorými formami Crohnovej choroby, ktoré typicky vedú k tvorbe rozsiahlych konečníkových fistúl. Fistuly sa môžu infikovať baktériami a to celý problém ešte zhoršuje.

6. Radiačná proktitída

Ožiarenie steny čreva a konečníka v rámci liečby nádorových ochorení v panve obvykle vedie k postihnutiu črevnej sliznice a množstvu ťažkostí. Detaily nájdete v príslušnom článku.

7. Funkčné ťažkosti

Podobne ako ostatné príznaky chorôb tráviaceho traktu, tak aj bolesť pri stolici môžu spôsobiť tzv. funkčné ťažkosti, tj. príznaky, u ktorých nie je nájdené žiadne organické vyvolávajúce ochorenie, a ktoré v prípade črevných porúch zahrňujeme pod pojem dráždivého čreva.

Skôr ako je táto diagnóza stanovená, mali by byť vylúčené ostatné možné ochorenia, aby nedošlo k podceneniu potenciálne závažného stavu.

Diagnostika bolesti pri stolici

Dôležitý je rozhovor s pacientom. Podstatné sú informácie o frekvencii stolice, dĺžke trvania ťažkostí, o množstve a výskyte krvi v stolici a zápche či hnačke. Pohľadom na okolie konečníka sa dá zistiť prítomnosť ritnej trhliny, zápalových zmien a prípadné fistuly. Význam má vyšetrenie konečníka prstom, kedy môžeme nájsť krv na rukavici, vyklenujúce sa hemoroidy, či ložisko nádoru.

Ďalej sa vykonáva rektoskopia k prehliadnutiu sliznice konečníka a ešte lepšie kolonoskopia, kedy sa hadicovým prístrojom s kamerou prehliadne nielen konečník, ale aj celý zvyšok hrubého čreva. Ďalšie vyšetrenia sa robia podľa výsledkov vyššie uvedených metód.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-pri-stolici

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.