Ritná trhlina – análna fisura

Ritná trhlinaRitná trhlina alebo odborne análna fisura je nepríjemným bolestivým ochorením konečníka, ktoré si môže vynútiť jednoduchý chirurgický zákrok. Ide o prasklinu, ktorá vznikne v stene konečníka. Zvyčajne ju nájdeme v jeho zadnej stene.

Príčiny ritnej trhliny


Roztrhnutie sliznice konečníka je zvyčajne dôsledkom chronickej zápchy spojené s priechodom tuhej objemnej stolice.

Pochopiteľne nemožno opomenúť ani poranenie sliznice konečníka pri análnom sexe, alebo pri zasúvaní akýchkoľvek objektov do konečníka.

Prejavy

Ritná trhlina sa prejaví bolestivosťou konečníka, typická je najmä bolesť pri odchode stolice, ktorá môže pretrvávať hodiny po vyprázdnení.

Trhlina môže aj krvácať a v tom prípade nachádzame jasne červenú krv na povrchu stolice alebo na toaletnom papieri (to je podobné hemoroidom).

Okrem bolesti sa môžu objaviť nepríjemné vnemy typu pálenia a svrbenia konečníka.

Ritná trhlina sa nemusí zahojiť a môže sa ľahko infikovať črevnými baktériami. V takom prípade vzniká nehojaci sa vred, ktorý je bolestivý a vyteká z neho hlien alebo hnis.

Diagnostika

Pre diagnózu je nutné vyšetrenie v proktologickej ambulancii, ktorá obvykle spadá do kompetencie chirurgov – proktológov.

Okrem anamnézy a prítomnosti príznakov možno vykonať vyšetrenie konečníka pohľadom alebo klasické vyšetrenie konečníka prstom.

Prevencia

Vhodnou prevenciou je prijímať dostatok vlákniny a tak zabrániť formovaniu tuhej stolice, ktorá môže poraniť konečník.

Po každej stolici je dôležitá hygiena, tj. utretie toaletným papierom a najlepšie aj umytie vodou.

Pokiaľ ide o akékoľvek sexuálne praktiky zahŕňajúce konečník – keď už ich musíte robiť, tak ich aspoň robte opatrne.

Liečba

Sprvu je možné pokúsiť sa liečiť ritnú trhlinu konzervatívne. Obľúbené sú sedacie kúpele (dubová kôra, harmanček), aplikujú sa hojivé a protizápalové masti a čapíky (napr. FAKTU).

Ak sa ritná trhlina nezahoja, je nutný chirurgický zákrok.

Do konečníka sa pri ňom zasunie dilatačný (rozťahujúci) nástroj a konečník sa roztiahne. Je to trochu paradoxné – ritná trhlina vznikla nadmerným roztiahnutím konečníka a chirurg ho pri zákroku roztiahne ešte viac – avšak práve to spoľahlivo funguje.

Ešte väčším roztiahnutím sa totiž podráždia okraje trhlinky a to naštartuje hojaci proces. Toto lekárom vykonané roztiahnutie konečníka sa odborne nazýva divulzia anu.

Hoci je divulzia technicky prostá, bolo by to spojené s veľkou bolesťou, a preto sa často vykonáva v krátkej celkovej anestézii (uspanie).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ritni-trhlina

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button