Bolesť konečníka

bolesť konečníkaBolesť konečníka je veľmi nepríjemná a trpí ňou nezanedbateľná časť populácie. Väčšinou bolesť konečníka spôsobujú relatívne nezávažné príčiny, ktoré však môžu postihnutému poriadne znepríjemniť život. Čo všetko môže spôsobiť bolesť konečníka a ako túto bolesť diagnostikovať? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny bolesti konečníka:


1. Hemoroidy

Za normálnych okolností hemoroidy nebolia, aj keď môžu spôsobovať rôzne nepríjemné vnemy. Bolesť konečníka sa dostavuje najmä vtedy, ak v hemoroidoch (čo je vlastne rozšírená žila) vznikne trombóza. Vonkajšie hemoroidy potom vyzerajú ako fialový drobný útvar pri konečníku.

2. Ritná trhlina (Análna fisúra)

Trhlina je veľmi nepríjemný problém, ktorý je spojený s bolesťou, najmä pri konaní veľkej potreby. Trhlina sa môže zahojiť, alebo prejsť do chronicity, kedy môže byť zdrojom sekrécie a občasných bolestí. O riešení tohto problému, tj. roztiahnutí konečníka, si môžete prečítať v príslušnom článku.

3. Rakovina hrubého čreva

Rakovina čreva nachádzajúca sa v oblasti konečníka je zdrojom bolestí relatívne výnimočne, ale nemožno ju vylúčiť. Jej príznakmi sú však skôr striedanie zápchy a hnačiek. Ak nádor príliš zúži črevo, môžu sa objaviť príznaky črevnej nepriechodnosti.

4. Imunitne podmienené črevné zápaly

Konečník môže byť postihnutý pri ulceróznej kolitíde aj Crohnovou chorobou. Najmä postihnutie pri Crohnovej chorobe dokáže byť veľmi zákerné a zle liečiteľné. Zápal môže byť spojený so vznikom črevných fistúl (kanálikov) medzi konečníkom a ostatnými tkanivami či povrchom tela. Fistuly sa môžu ľahko infikovať baktériami a potom vzniká bakteriálny zápal, ktorého nepríjemnou komplikáciou môže byť vznik hnisavého abscesu, čo môže byť napokon samostatná príčina bolestí konečníka.

5. Absces

Ohraničený infekčný hnisavý zápal v oblasti konečníka je pochopiteľne spojený s miestnou bolestivosťou a obvykle s horúčkami a celkovými príznakmi infekcie. Absces zvyčajne vznikne vtedy, ak je slizničný povrch konečníka porušený a baktérie preniknú do hlbších tkanív.

6. Pohlavne prenosné infekcie

Veľmi veľa rozličných pohlavne prenosných chorôb môže spôsobiť bolesti konečníka, obvyklým spôsobom prenosu je análny styk. Z bolestivých infekcií konečníka možno vymenovať napríklad kvapavku. Samotný análny sex je s bolestivosťou spojený tiež – dôvodom je prosté poškodenie rektálnej sliznice.

7. Rektálny prolaps

Tento stav sa tiež označuje ako prolaps a časť konečníka sa pri ňom dostáva von z tela. Rektálny prolaps môže byť nielen bolestivý, ale niekedy aj krváca. Pokročilejšie formy je nutné riešiť chirurgicky.

8. Cudzie telesá

Akékoľvek cudzie teleso v konečníku môže byť pochopiteľne spojené s bolestivosťou. Väčšinou sú tieto cudzie telesá spojená s rôznymi sexuálnymi praktikami. Rád by som varoval pred prípadom, kedy pacient navštívil lekára s bolesťou spôsobenou kukuričným klasom vo vyššie spomenutých miestach. Podľa anamnézy si potreboval dôjsť na veľkú potrebu na kukuričnom poli a jeden z klasov zrejme nejako … no, radšej nebudem zachádzať do zbytočných detailov.

Diagnostika bolesti konečníka

Pacient s ťažkosťami s bolesťou konečníka by mal byť vyšetrený chirurgom (proktologia) a eventuálne internistom (gastroenterológia). Základom je anamnéza vrátane údajov o sexuálnom živote, zistenie charakteru bolesti a jej vyvolávajúcich faktorov. Dôležitý je dotaz na prítomnosť krvi v stolici. Súčasťou vyšetrenia by okrem pohľadu malo byť vyšetrenie konečníka prstom a vyšetrenie stolice na prítomnosť patogénnych baktérií. Vyšetriť vnútro konečníka možno pri rektoskopii, celé hrubé črevo sa vyšetrí kolonoskopiou.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-konecniku

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.