Rektálny prolaps

Rektálny prolapsRektálny prolaps je odborne nazývaný ako prolaps konečníka a ide o veľmi nepríjemnú situáciu, ktorá spôsobuje postihnutému viacero rozličných ťažkostí. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny rektálneho prolapsu


Príčinou je zvyčajne ochabnutie svalov panvového dna a svaloviny v okolí konečníka.

Vyšší výskyt prolapsu konečníka je u žien vyššieho veku po opakovaných pôrodoch a po gynekologických operáciách.

Riziko prolapsu sa zvyšuje u ľudí trpiacich chronickou zápchou, ktorí musia veľa tlačiť pri stolici a u ľudí s veľkými vnútornými hemoroidmi.

Problémy môže spôsobiť aj veľký polyp alebo zhubný nádor hrubého čreva, ktorý sa nachádza v konečníku.

Prejavy rektálneho prolapsu

Ťažkosti závisia od závažnosti prolapsu. Vyskočené tkanivo si človek môže nahmatať, okrem toho sa objavujú bolesti konečníka zhoršujúce sa pri odchode stolice a časté krvácanie s nálezom čerstvej krvi v stolici.

Rektálny prolaps naruší funkciu zvierača a to vedie k častejšej inkontinencii stolice. U menej ťažkých foriem prolapsu možno konečník prstom zatlačiť do hĺbky, avšak po čase sa objaví znova.

Pri pokročilých formách sa už konečník do normálnych miest zatlačiť ani nedá.

Diagnostika

Pacient s ťažkosťami je vyšetrený lekárom, pri vyšetrení konečníka pohľadom je rektálny prolaps dobre viditeľný.

Následne by mal byť človek vyšetrený proktológom, čo je väčšinou chirurg špecializujúci sa na problematiku chorôb konečníka a jeho okolia.

Dôležitým vyšetrením je vyšetrenie konečníka prstom a potom tzv. rektoskopia, pri ktorej si lekár pomocou špeciálnych nástrojov prehliadne vnútro konečníka, zhodnotí prípadné hemoroidy a vylúči iné ochorenia konečníka.

Liečba

Základom terapie väčších prolapsov u dospelých ľudí je vykonanie chirurgického zákroku, kedy sa vykoná repozícia (navrátenie konečníka do normálnej polohy) a následne tzv. rektopexia, kedy sa konečník pripevní ku kosti krížovej, aby v správnej polohe zostal.

V niektorých prípadoch sa časť konečníka odstraňuje a zvyšok sa zošije.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vyhrez-konecniku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button