Úvod / Choroby / Rektálny prolaps

Rektálny prolaps

Rektálny prolapsRektálny prolaps je odborne nazývaný ako prolaps konečníka a ide o veľmi nepríjemnú situáciu, ktorá spôsobuje postihnutému viacero rozličných ťažkostí.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Príčinou je zvyčajne ochabnutie svalov panvového dna a svaloviny v okolí konečníka. Vyšší výskyt prolapsu konečníka je u žien vyššieho veku po opakovaných pôrodoch a po gynekologických operáciách.

Riziko prolapsu sa zvyšuje u ľudí trpiacich chronickou zápchou, ktorí musia veľa tlačiť pri stolici a u ľudí s veľkými vnútornými hemoroidmi. Problémy môže spôsobiť aj veľký polyp alebo zhubný nádor hrubého čreva, ktorý sa nachádza v konečníku.

Prejavy rektálneho prolapsu:

Ťažkosti závisia od závažnosti prolapsu. Vyskočené tkanivo si človek môže nahmatať, okrem toho sa objavujú bolesti konečníka zhoršujúce sa pri odchode stolice a časté krvácanie s nálezom čerstvej krvi v stolici. Rektálny prolaps naruší funkciu zvierača a to vedie k častejšej inkontinencii stolice.

U menej ťažkých foriem prolapsu možno konečník prstom zatlačiť do hĺbky, avšak po čase sa objaví znova. Pri pokročilých formách sa už konečník do normálnych miest zatlačiť ani nedá.

Diagnostika:

Pacient s ťažkosťami je vyšetrený lekárom, pri vyšetrení konečníka pohľadom je rektálny prolaps dobre viditeľný. Následne by mal byť človek vyšetrený proktológom, čo je väčšinou chirurg špecializujúci sa na problematiku chorôb konečníka a jeho okolia.

Dôležitým vyšetrením je vyšetrenie konečníka prstom a potom tzv. Rektoskopia, pri ktorej si lekár pomocou špeciálnych nástrojov prehliadne vnútro konečníka, zhodnotí prípadné hemoroidy a vylúči iné ochorenia konečníka.

Liečba:

Základom terapie väčších prolapsov u dospelých ľudí je vykonanie chirurgického zákroku, kedy sa vykoná repozícia (navrátenie konečníka do normálnej polohy) a následne tzv. Rektopexia, kedy sa konečník pripevní ku kosti krížovej, aby v správnej polohe zostal. V niektorých prípadoch sa časť konečníka odstraňuje a zvyšok sa zošije.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *