Črevné polypy

črevné polypyČrevné polypy sa týkajú najmä hrubého čreva, z ktorého sliznice polypy vznikajú veľmi často. Ako tieto polypy diagnostikovať, ako a prečo vznikajú a ako ich liečiť?

Príčiny vzniku črevných polypov

Črevné polypy môžeme podľa histologickej štruktúry rozdeliť na nenádorové a nádorové. Podstatou nenádorových polypov môže byť nadmerne vyrastená sliznica, niekedy môže ísť o dôsledok chronických zápalov. Nádorové črevné polypy vznikajú v dôsledku bunkových mutácií.

Zásadné je, že väčšina nádorových polypov sú nádory nezhubné, u ktorých však po dlhej dobe (roky) hrozí riziko zvratu do zhubného ochorenia (rakovina hrubého čreva).

Výskyt stoviek až tisícok polypov označujeme ako tzv. polypóza a nájdeme ju u niektorých geneticky podmienených chorôb. Príkladom je tzv. familiárna adenomatózna polypóza, Peutz-Jeghersov syndróm, Turcotov syndróm, Cowdenov syndróm a Gardnerov syndróm.

Pri oboch týchto chorobách sa jedná o mnohopočetný výskyt nádorových nezhubných polypov.

Príznaky

Črevné polypy môžu byť relatívne náhodným nálezom. Niekedy je ich krehké tkanivo zdrojom krvácania a potom môžu byť spojené s nálezom krvi v stolici, prípadne s chudokrvnosťou, ktorá sa prejavuje anemickými syndrómom.

Veľké polypy môžu teoreticky zúžiť až upchať dutinu čreva a tým spôsobiť črevnú nepriechodnosť, to je však vzácne.

Diagnostika

Krvácajúce polypy s veľkou pravdepodobnosťou zistíme pomocou OK-testu, čo je test na prítomnosť malého a okom neviditeľného množstva krvi v stolici.

Ak je tento jednoduchý test pozitívny, prevádzame obvykle kolonoskopiu, pri ktorej môže lekár vidieť polyp na vlastné oči. Veľmi často je polyp náhodným nálezom pri kolonoskopii, ktorá je vykonávaná z úplne iného dôvodu.

Kolonoskopický prístroj okrem vizualizácie polypu umožní vziať z neho drobnú vzorku na histologické vyšetrenie, u dobre odstrániteľných polypov je však vhodnejšie ich okamžite odrezať a zaslať na histológiu celé.

Pokiaľ nie je klasická kolonoskopia z nejakého dôvodu uskutočniteľná, môže byť črevný polyp nájdený aj pomocou tzv. virtuálnej kolonoskopie.

V takom prípade však nastáva problém, ako polyp odstrániť. Virtuálna kolonoskopia to totiž nevie.

Liečba

Ako už bolo povedané vyššie, klasickým liečebným prístupom je odstránenie polypu. Používa sa špeciálna ostrá kľučka a zákrok označujeme ako polypektómia.

Niektoré polypy sú pre svoju veľkosť neodstrániteľné, v tom prípade je potrebné vykonať chirurgický zákrok a vyrezať celú časť čreva, v ktorej sa polyp nachádza.

U ochorení spojených s výskytom stoviek až tisíc nádorových polypov je jedinou skutočne účinnou možnosťou odstrániť čo najväčší úsek hrubého čreva, ako je to je možné.

V opačnom prípade sa premene niektorého z polypov v rakovinu čreva prakticky nedá zabrániť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/strevni-polypy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button