Virtuálna kolonoskopia

vyšetrenie virtuálna kolonoskopiaČo je to virtuálna kolonoskopia, aký je jej princíp a využitie? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Virtuálna kolonoskopia je menej často využívaná vyšetrovacia metóda, ktorá slúži na diagnostiku ochorení hrubého čreva. Pri opise a hodnotení virtuálnej kolonoskopie sa nevyhneme viacerým porovnaniam s klasickou kolonoskopiou.

Princíp virtuálnej kolonoskopie


Vyšetrenie prebieha na princípe CT vyšetrenia čreva. Pacientovi je počas vyšetrovacieho zákroku do hrubého čreva konečníkom napustený plyn (väčšinou oxid uhličitý), črevo sa roztiahne a následne sa vykoná CT vyšetrenie.

Niektoré pracoviská vykonávajúce virtuálnu kolonoskopiu majú k dispozícii počítačový softvér, ktorý okrem klasických CT snímok umožní vytvorenie veľmi kvalitného 3D obrazu vnútrajška hrubého čreva.

Príprava pred vyšetrením

Príprava musí byť rovnaká ako pred klasickou kolonoskopiou. To znamená, že 5 dní pred vyšetrením by človek mal držať špeciálnu diétu s obmedzením vlákniny, šupiek a zrniečok.

Deň pred vyšetrením sú vhodné ľahké raňajky a na obed len nejaké tekutiny.

Popoludní a večer sa vykonáva vyprázdnenie čreva pomocou pitia vyprázdňovacích roztokov, nutný je aj zvýšený prísun tekutín.

Využitie vyšetrenia kolonoskopia

Virtuálnu kolonoskopiu môžeme využiť v diagnostike väčších polypov a rakoviny hrubého čreva.

Vzhľadom k nevýhodám vyšetrenia (viď. nižšie) ju však volíme v tých prípadoch, keď kompletnú bežnú kolonoskopiu nemožno z nejakého dôvodu vykonať.

V budúcnosti bude možno virtuálna kolonoskopia vďaka minimálnej invazivite vyšetrením využívaným v preventívnom skríningovom programe rakoviny hrubého čreva, ale v dnešnej dobe to tak ešte nie je.

Nevýhody virtuálnej kolonoskopie

Vyšetrenie má oproti klasickej kolonoskopii nevýhodu, že si lekár nemôže prehliadnuť sliznicu na vlastné oči.

Kolonoskopia navyše umožňuje odber vzoriek na histologické vyšetrenie, prípadne odstránenie polypov. Virtuálna kolonoskopia nič z toho neumožňuje.

Ak sa teda pomocou virtuálnej kolonoskopia nájde polyp, musí byť následne vykonaná klasická kolonoskopia, aby mohol byť odstránený. Ďalšou nevýhodou je vystavenie pacienta radiačnému žiareniu.

Výhody kolonoskopie

Veľkou výhodou je neinvazívnosť a nebolestivosť vyšetrenia.

Klasickej kolonoskopie sa viacero ľudí obáva a treba priznať, že skutočne môže byť niekedy veľmi nepríjemná.

Hlavným problémom pri virtuálnej kolonoskopii je tlak v čreve spôsobený prístrojom a nafukovanie čreva vzduchom, čo môže byť vnímané bolestivo.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/virtualni-kolonoskopie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button