Svrbenie konečníka

Svrbenie konečníkaHoci sa to nezdá, môže byť zdanlivo banálne svrbenie konečníka príznakom mnohých chorôb, ktoré sa obvykle (ale nie vždy) týkajú tráviacej sústavy. Odborne sa tento príznak označuje ako pruritus ani.

Aké sú možné príčiny svrbenia konečníka, ako tento stav diagnostikovať a ako ho liečiť?

Svrbenie konečníka a jeho príčiny:


1. Hygiena

Nedodržiavanie osobnej hygieny po toalete je typickou príčinou svrbenia konečníka. Po defekácii (tj. po odchode stolice) je vhodné sa nielen utrieť toaletným papierom, ale aj osprchovať vlažnou vodou.

Paradoxne nadmerná hygiena v tejto oblasti môže spôsobiť vysušenie okolí konečníka a vyústiť v rovnaké ťažkosti.

2. Mrľa

Toto je infekčná príčina svrbenia konečníka. Je typická u detí. Nákaza mrľami je klasickou infekciou špinavých rúk. Samička mrľa potom sídli v čreve, v noci vylieza až ku konečníku a tam kladie vajíčka.

Dieťa sa škriabe, tým sa mu môžu vajíčka dostať na prsty a nakoniec z rúk do dutiny ústnej alebo sa opäť ako choroba špinavých rúk prenesú do tráviaceho traktu iného dieťaťa.

Po náleze vajíčok sa podáva protiparazitárny liek pyrvínium, ktorý mrle zahubí.

3. Hemoroidy

Hemoroidy predstavujú rozšírenie žilových pletení v oblasti konečníka. Ochorenie hemoroidy sa okrem iného prejavuje svrbením konečníka.

Okrem toho je typickým príznakom nález čerstvej krvi na toaletnom papieri. Hemoroidy sa liečia buď konzervatívnými sedacími kúpeľmi, masťami a liekmi.

4. Ritná trhlina

Toto poranenie zadnej steny konečníka vzniká pri jej nadmernom roztiahnutí.

Okrem svrbenia a pálenia sa prejavuje najmä krvácaním a bolesťami pri odchode stolice. Liečia sa buď konzervatívne (sedacie kúpele, masti) alebo chirurgickým zákrokom.

5. Cukrovka

Cukrovka je veľmi rozšírené ochorenie. Častejšie svrbenie konečníka u ľudí trpiacich cukrovkou spočíva v ich zhoršenej imunite a častejšími kvasinkovými infekciami konečníka.

Podobné ťažkosti majú pacienti s AIDS.

6. Rakovina ritného otvoru

Toto je forma rakoviny odlišná od rakoviny hrubého čreva. Nie je príliš častá a najvýraznejším rizikovým faktorom je HPV infekcia.

Rakovina napáda ritný otvor a jeho okolie a viac informácií si o nej môžete prečítať v príslušnom článku.

Svrbenie konečníka jeho diagnostika

Pre určenie diagnózy možno vykonať mikrobiologické vyšetrenie stolice a vykonať špeciálne ster z okolia konečníka (kvôli mrliam).

Hladinu cukru možno zistiť z bežného krvného odberu a choroby konečníka môže lekár zhodnotiť okom, alebo pri vyšetrení konečníka prstom.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/svedeni-konecniku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button