Rakovina análneho otvoru

Rakovina análneho otvoru je označenie pre viac nádorových procesov, ktoré sa môžu objaviť v análnej oblasti. Väčšinou ide o pomerne nebezpečné nádory, našťastie sa však často začnú prejavovať zavčas. Dodajme, že rakovinu análneho otvoru odlišujeme od rakoviny hrubého čreva. Rakovina análneho otvoru je napokon oproti rakovine hrubého čreva veľmi vzácna.
Pozn: Aby sme si to ujasnili, tak ritná oblasť (anus) sa nachádza v mieste vyústenia hrubého čreva na povrch tela. Konečník (rektum) je poslednou časťou tráviacej trubice a nachádza sa nad análnou oblasťou. Rakovina konečníka je teda podtypom rakoviny hrubého čreva a to sa nerovná rakovine análneho otvora.
Najčastejším typom nádorov v análnej oblasti je nádor vychádzajúci z dlaždicového epitelu (karcinóm dlaždicových buniek), ktorý vystiela vonkajšej časti konečníka.
Okrem toho sa môže objavovať nádor vychádzajúci zo žľazového epitelu (adenokarcinóm), alebo niektoré nádory kože (melanóm).
Zriedkavo sú v tejto oblasti popisované aj nebezpečné sarkómy vychádzajúce z spojivového tkaniva.
Rakovina análneho otvoru a jej príčiny
Hlavným rizikovým faktorom vzniku rakoviny anusu je infekcia HPV vírusom (vysoké riziko prenosu je napríklad pri análnom styku).
Okrem toho je vznik nádorov tejto oblasti častejšie popisovaný u ľudí s oslabenou imunitou a u fajčiarov.
U melanómu sa rizikové faktory nijako zvlášť nelíšia od melanómov inde na tele a pokiaľ ide o sarkóm, tak u neho presné rizikové faktory väčšinou nepoznáme.
Prejavy
Nádor rastúci v análnom otvore býva pomerne skoro odhalený, pretože spôsobuje pomerne dosť príznakov.
Človek ho môže nahmatať ako hrčku, nádorové tkanivo môže krvácať a niekedy spôsobuje bolesť konečníka.
Okrem toho môže byť prítomné svrbenie anusu, zmeny frekvencie stolice a prípadne hlienovitý výtok.
Diagnostika
Nádor je zvyčajne objavený pri proktologickém vyšetrení (vykonáva chirurg alebo gastroenterológ), jeho súčasťou býva rektoskopia (prehliadnutiu konečníka pomocou špeciálneho prístroja zasunutého do konečníka).
Z nádorového tkaniva je vhodné vziať vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie, ktoré presne určí podtyp nádoru. To je veľmi dôležité, pretože jednotlivé vyššie zmienené nádory reagujú na rôznu liečbu.
Ďalšie vyšetrenia (najmä CT vyšetrenie) sú určené na zistenie prítomnosti vzdialených metastáz.
Liečba
U malých dlaždicobunkových nádorov možno zvyčajne použiť ožarovanie v kombinácii s chemoterapiou.
Táto terapeutická kombinácia je veľmi účinná proti a vďaka nej sa nemusí konečník chirurgicky odstraňovať s vytváraním trvalej kolostómie.
Ak sú prítomné metastázy, býva nasadzovaná chemoterapia, prognóza je v tomto prípade výrazne horšia.
Terapia melanómov a sarkómov spočíva najmä v kompletnom chirurgickom odstránení, tieto nádory však majú celkovo veľmi nepriaznivú prognózu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-ritniho-otvoru
Použité zdroje: základné zdroje textu