Vyliec.sk > Choroby > Radiačná kolitída

Radiačná kolitída

Radiacna kolitidaRadiačná kolitída znamená zápalové poškodenie hrubého čreva vplyvom jeho ožiarenia. Jej zvláštnym podtypom je radiačná proktitída, kedy ide o zápal sliznice konečníka.

Ako sa radiačná kolitída prejavuje? Dá sa liečiť? Všetko sa dozviete v článku nižšie.

Príčiny radiačnej kolitídy


Zápalová reakcia vzniká v reakcii na poškodenie sliznice radiáciou. Tkanivá, ktorých bunky sa často obmieňajú a množia patria medzi tie najviac postihnuté, čo bohužiaľ platí aj o črevnej sliznici. Najčastejšie k ožiareniu čreva nedôjde pri nejakej jadrovej havárii, ale pri zámernom ožarovaní panvy pri prítomnosti nejakého nádorového ochorenia (napríklad rakovina prostaty u mužov a rakovina krčka maternice u žien).

Prejavy

Akútne príznaky vznikajú do týždňov po ožiarení. Vznikajú hnačky, ktoré sú typické pri ožiarení konca čreva a konečníka sprevádzané náhlym a silným nutkaním na stolicu. V hnačkách býva často prímes krvi.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Zápal môže postupne prejsť do chronickej fázy, kedy sa objavujú pri odchode stolice bolesti, občasné nálezy krvi v stolici a môžu sa začať vytvárať komplikácie ako sú črevné fistuly a zúženie čreva so všetkými komplikáciami spomínanými v príslušných textoch.

Diagnostika

Dôležitá je informácia o ožarovaní nádoru v oblasti panvy a anamnéza vyššie spomínaných príznakov. Hlavnou diagnostickou metódou je kolonoskopia, ktorá umožní vizualizovať rozsah a ťarchu poškodenia sliznice a do istej miery umožňuje situáciu riešiť.

Liečba

Radiačná kolitída a jej liečenie je pomerne ťažké. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín, u veľmi silných a úporných hnačiek sa podávajú lieky na ich stlmenie. Z liekov sa skúša aplikácia kortikoidov, z fyzikálnych metód sa vykonáva spaľovanie postihnutých krvácajúcich miest pomocou špeciálnej argón-plazma koagulačnej sondy zavedenej do dutiny čreva kolonoskopom. Komplikácie ako sú zúženie čreva a črevnej fistuly sa väčšinou musia riešiť chirurgicky.

Pri chirurgickom riešení musíme však počítať, že operačné rany vykonávané v ožiarenom prostredí majú výrazne zníženú schopnosť hojenia.

Radiačná kolitída

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.