Vyliec.sk > Choroby > Úplavica

Úplavica

Úplavica Úplavica je infekčné ochorenie čriev, ktoré sa u nás už moc nevyskytuje. Predtým však bolo relatívne bežným ochorením, ktoré sa často objavovalo počas vojnových období vo vojenských kolektívoch a v zajateckých táboroch.

Ako sa prenášala táto choroba? Aké boli jej prejavy a dá sa liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny úplavice


Pôvodcom ochorenia je baktéria Shigella dysenteriae [Sigel dyzentérie]. Baktérie sa usadia a množia v hrubom čreve a vylučujú sa stolicou chorého. Prenášačom tejto baktérie je teda chorý človek. Choroba sa šíri blízkym kontaktom s chorým (choroba "špinavých rúk") a potravinami či vodou, ktoré sú baktériami kontaminované.

Nízka úroveň hygieny a nedostatočné spracovanie potravín a vody sú z tohto dôvodu veľkými rizikovými faktormi, čo vysvetľuje to jednoduché šírenie úplavice medzi vojakmi pri vojnových ťaženiach.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

* Shigella je neuveriteľne infekčná, k prepuknutiu infekcie stačí prehltnúť iba 1000 baktérií (!)

Prejavy

Baktéria napáda bunky hrubého čreva, a preto sú aj prejavy choroby najmä črevné. Úplavica sa prejaví za niekoľko dní po nákaze kŕčovitými bolesťami brucha a vodnatými hnačkami. Hnačky bývajú nepríjemné, v stolici sa môže objaviť hlien a zvyčajne aj krv.

U oslabených a starých ľudí môže ľahko dôjsť k minerálovému rozvratu a niekedy aj k narušeniu zrážanlivosti krvi. Niekedy môže črevo poškodené zápalom aj prasknúť, čo vedie k vzniku zápalu pobrušnice a k sepse. V ťažkých prípadoch môže ochorenie skončiť smrťou.

Diagnostika

Úplavica a jej diagnóza sa určuje hlavne z prejavov tejto choroby. V krvi nájdeme zmeny svedčiace pre bakteriálny zápal v tele (zvýšený počet bielych krviniek a zvýšené CRP). Spoľahlivým vyšetrením je mikrobiologické vyšetrenie vzorky stolice, kde sa baktérie preukážu.

Prevencia

Dodržiavanie základných hygienických návykov a správna úprava potravín a pitnej vody sú zvyčajne dostačujúcou ochranou pred prepuknutím epidémie.

Liečba

Ako je u črevných infekcií obvykle, najdôležitejšou súčasťou liečby je dostatočný prísun tekutín (pitie, infúzie). To zabráni minerálovému rozvratu, dehydratácii a umožní imunitnému systému tela sa s infekciou vysporiadať. Vážnejší priebeh choroby si môže vyžiadať antibiotiká.

Úplavica

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.