Kalprotektin v stolici

kalprotektin v stoliciČo je to kalprotektin v stolici, aký je princíp a využitie tohto vyšetrenia, a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Fekálny kalprotektin čiže kalprotektin v stolici je moderné a lekárom mimo gastroenterológiu len málo známe vyšetrenie.

Jeho význam však postupne narastá a zdá sa, že ovplyvní vyšetrovacie a terapeutické postupy neinfekčných črevných zápalov. Už len z toho dôvodu je vhodné o ňom niečo vedieť.

Princíp kalprotektinu v stolici


Vyšetrenie fekálneho kalprotektinu je špeciálnym typom laboratórneho vyšetrenia stolice. Fekálny kalprotektin je bielkovina, ktorá sa nachádza v bielych krvinkách.

Úplne logicky potom z koncentrácie kalprotektinu v stolici odhadujeme prítomnosť a závažnosť zápalu v stene čreva.

Čím viac kalprotektinu, tým je viac bielych krviniek v črevnej stene a tým rozsiahlejší je zápal.

Využitie vyšetrenia

Vyšetrenie fekálneho kalprotektinu má význam pri diagnostike neinfekčných črevných zápalov ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

Ak má človek tráviace ťažkosti, vykonáme vyšetrenie kalprotektinu a pri normálnej hodnote stav skôr označujeme ako funkčné ťažkosti čriev (napr. dráždivé hrubé črevo).

Pri zvýšenej hodnote je podozrenie na zápal a treba vykonať kolonoskopiu, alebo iné vyšetrenia.

Vyšetrenie kalprotektinu nás však informuje aj o tom ako zápaly reagujú na liečbu a ukázalo sa, že zo zvýšeného množstva fekálneho kalprotektinu (u pacienta s Crohnovou chorobou či ulceróznou kolitídou v stabilizovanej forme) môžeme odvodiť nadchádzajúci vznik choroby.

Nevýhody tejto vyšetrovacej metódy

Ide o nepriame vyšetrenie, ktoré môže byť falošne pozitívne – zvýšený kalprotektin môže byť aj u ďalších chorôb ako je rakovina hrubého čreva, alebo infekčné zápaly čriev.

Nie je to až tak zlé, proste si musíme uvedomiť, že zvýšená hladina kalprotektinu nám hovorí, že je v tráviacom systéme niečo zle, ale nemôžeme úplne spoľahlivo povedať, čo.

Ďalšou nevýhodou je menšia dostupnosť. Zatiaľ stále predsa len ide o novinku, ktorá si musí v lekárskej praxi ešte nájsť svoje miesto.

Výhody

Hlavnou výhodou je neinvazívnosť vyšetrenia, potrebujeme len vzorku stolice.

Táto vyšetrovacia metóda sa môže stať veľmi užitočnú v diagnostike a monitorovaní neinfekčných črevných zápalov u pacientov, ktorí odmietajú kolonoskopiu a celkovo môže znížiť počty vykonávaných kolonoskopických vyšetrení.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kalprotektin-ve-stolici

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button