Sedimentácia

vyšetrenie sedimentáciaČo je to vyšetrenie sedimentácie, aký je jeho princíp a význam. Ako sa pred týmto vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Vyšetrenie tzv. sedimentácie (označované skratkou FW – Fahraeus–Westergren test) stále patrí medzi bežne používané vyšetrenie krvi.

Nutné je však poznamenať, že nie je príliš špecifické a v dnešnej dobe je do značnej miery nahradzované vyšetrením CRP, prípadne vyšetrením prokalcitoninu.

Princíp vyšetrenia sedimentácie


Sedimentácia označuje pokles a usadzovanie červených krviniek v sklenenej kapiláre (dutá tenká trubička), ktorá je naplnená vzorkou odobratej krvi.

Usadzovanie červených krviniek neznamená zrážanie! Je to len bežný fyzikálny jav spoločný pre akékoľvek pevné častice v tekutine. Výhodou sedimentácie je jej tradičná jednoduchosť, dá sa vykonať priamo na oddeleniach či v ambulancii.

Ak postavíme sklenenú kapiláru naplnenú odobratou nezrážanlivou krvou do vertikálnej polohy, začnú v nej červené krvinky vplyvom gravitácie klesať na dno a nad nimi zostane vrstva krvnej tekutiny.

Modernejšie je umiestňovanie vzoriek krvi do špecializovaných prístrojov v laboratóriu, ktoré automaticky vypočítajú sedimentáciu.

Normálne hodnoty sedimentácie u dospelých sa pohybujú do cca 15-20mm/hod. Číslo závisí od veku, pretože s vekom sa sedimentácie urýchľuje.

U žien je rýchlejšia ako u mužov kvôli zvyčajne menšiemu množstvo červených krviniek, čo sedimentáciu urýchľuje.

Význam má fakt, že sedimentácia sa urýchľuje u väčšiny chorobných stavov, typické je to obzvlášť pre zápalové procesy.

Zápal v organizme, či už je jeho príčina akákoľvek (infekcia, nádor, autoimunitné poruchy), je zvyčajne spojený so zvýšenou tvorbou rôznych bielkovinových zlúčenín.

Tieto bielkoviny uľahčujú zhlukovanie červených krviniek do väčších útvarov zvaných roleaux, ktoré rýchlejšie klesajú, a urýchľujú tak ich sedimentáciu.

Príprava pred vyšetrením

Jedná sa o normálny odber a rozbor vzorky krvi. Žiadna zvláštna príprava nie je preto potrebná s tou výnimkou, že odber by sa mal vykonať nalačno.

Krv v skúmavke, pri ktorej chceme zistiť sedimentáciu musí byť doplnená zlúčeninou, ktorá zabráni zrážaniu krvi.

V opačnom prípade by sa krv zrazila a sedimentácia by odpočítať nešla.

Význam sedimentácie

Zo zvýšenej hodnoty sedimentácie možno odhadnúť prítomnosť nejakej abnormality v organizme a podľa klinických príznakov potom cieliť ďalšie vyšetrovanie.

Samotná sedimentácia bez ďalších vyšetrení nám však nič konkrétne prezradiť nemôže.

Nevýhody vyšetrenia

Nevýhodou je nešpecifickosť vyšetrenia. Zvýšená sedimentácia môže znamenať čokoľvek a niekedy jej príčinu ani nezistíme.

Najbežnejšie sa so zvýšenou sedimentáciou stretávame pri infekčných stavov a rozsiahlejších nádorových procesov.

Okrem toho je sedimentácia zvýšená v tehotenstve, pri chudokrvnosti, a ako už bolo povedané vyššie, zrýchľuje sa s vekom.

Z hodnoty sedimentácie môžeme odhadnúť závažnosť stavu, ale presnejšie informácie nám teraz môže poskytnúť aj veľmi jednoduché a vcelku lacné vyšetrenie CRP.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sedimentace

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button