Vyliec.sk > Choroby > Pečeňové cysty

Pečeňové cysty

Pečeňové cystyPečeňové cysty a nález pečeňových cýst je relatívne bežný, pretože sa vyskytujú až u 5% populácie. Tieto cysty väčšinou nespôsobujú žiadne ťažkosti a bývajú náhodným nálezom. Všeobecne povedané je cysta dutina krytá vrstvou buniek, ktorá väčšinou obsahuje tekutinu. Článok venovaný problematike cýst nájdete tu.

Pečeňové cysty a ich príčiny


Väčšinou sú pečeňové cysty dôsledkom vrodenej narušenej stavby pečeňového tkaniva, v ktorom vzniká drobná cysta. Mnohopočetný výskyt cýst býva prítomný napríklad pri polycystickej chorobe pečene, ktorá je geneticky podmienená a spočíva vo výskyte obrovského množstva cýst v tkanive pečene. Pečeňové cysty môžu mať aj parazitárny pôvod - napríklad veľké cysty pri echinokokovej infekcií.

Zo najzávažnejších príčin musíme spomenúť aj cystické nádory pečene, ktoré môžu byť nezhubné, alebo zhubné (cystická forma rakoviny pečene).

Prejavy

V drvivej väčšine prípadov sú cysty bezpríznakové a sú náhodným nálezom. Veľké cysty môžu vyvolať zväčšenie pečene a nepríjemný tlak alebo bolesti pod pravým rebrom. Ak by nejaká zvlášť veľká cysta utlačila veľké žlčovody, môže dôjsť k poruche odtoku žlče a vzniku žltačky - to sú však v prípade cýst skôr raritné situácie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Cysty sú väčšinou nájdené pri ultrazvukovom vyšetrení. V prípade podozrenia na závažnejšiu chorobu možno vykonať CT vyšetrenie pečene. Pri podozrení na nádorový pôvod cysty sa z krvi odoberá tumor marker špecifický pre rakovinu pečene známy ako alfa-fetoproteín (AFP).

Terapia

Prosté jednoduché cysty netreba nijako liečiť. Polycystické ochorenie pečene spôsobuje svojmu nositeľovi chronické problémy a jediným možným riešením je transplantácia pečene.

Ložiská, u ktorých je dôvodné podozrenie na prítomnosť nádorového tkaniva, sa odstraňujú chirurgicky. Po chirurgickom odstránení je odstránená cysta vyšetrená histologicky.

Pečeňové cysty

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.