Pečeňové cysty

Pečeňové cystyPečeňové cysty a nález pečeňových cýst je relatívne bežný, pretože sa vyskytujú až u 5% populácie. Tieto cysty väčšinou nespôsobujú žiadne ťažkosti a bývajú náhodným nálezom. Všeobecne povedané je cysta dutina krytá vrstvou buniek, ktorá väčšinou obsahuje tekutinu. Článok venovaný problematike cýst nájdete tu.

Pečeňové cysty a ich príčiny


Väčšinou sú pečeňové cysty dôsledkom vrodenej narušenej stavby pečeňového tkaniva, v ktorom vzniká drobná cysta.

Mnohopočetný výskyt cýst býva prítomný napríklad pri polycystickej chorobe pečene, ktorá je geneticky podmienená a spočíva vo výskyte obrovského množstva cýst v tkanive pečene.

Pečeňové cysty môžu mať aj parazitárny pôvod – napríklad veľké cysty pri echinokokovej infekcií.

Zo najzávažnejších príčin musíme spomenúť aj cystické nádory pečene, ktoré môžu byť nezhubné, alebo zhubné (cystická forma rakoviny pečene).

Prejavy

V drvivej väčšine prípadov sú cysty bezpríznakové a sú náhodným nálezom. Veľké cysty môžu vyvolať zväčšenie pečene a nepríjemný tlak alebo bolesti pod pravým rebrom.

Ak by nejaká zvlášť veľká cysta utlačila veľké žlčovody, môže dôjsť k poruche odtoku žlče a vzniku žltačky – to sú však v prípade cýst skôr raritné situácie.

Diagnostika

Cysty sú väčšinou nájdené pri ultrazvukovom vyšetrení. V prípade podozrenia na závažnejšiu chorobu možno vykonať CT vyšetrenie pečene.

Pri podozrení na nádorový pôvod cysty sa z krvi odoberá tumor marker špecifický pre rakovinu pečene známy ako alfa-fetoproteín (AFP).

Terapia

Prosté jednoduché cysty netreba nijako liečiť. Polycystické ochorenie pečene spôsobuje svojmu nositeľovi chronické problémy a jediným možným riešením je transplantácia pečene.

Ložiská, u ktorých je dôvodné podozrenie na prítomnosť nádorového tkaniva, sa odstraňujú chirurgicky.

Po chirurgickom odstránení je odstránená cysta vyšetrená histologicky.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/cysty-jater

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button