Echinokok – pásomnica líščia
Echinokok je parazit spôsobujúci veľmi vzácne a vážne ochorenie – echinokokózu. Jeho výskyt je relatívne vzácny, avšak sa s ním môže každý lekár niekoľkokrát za život stretnúť.
Príčiny vypuknutia choroby
Echinokok patrí do skupiny pásomníc, slovensky sa mu hovorí pásomnička pečeňová, alebo tiež pásomnica líščia.
Typicky napáda šelmy psovité, ako je líška a pes.
Všetci určite poznáme pásomnicu ako až niekoľko metrov dlhého „červa“, ktorý žije v našom čreve a konzumuje tam živiny z potravy. To je pre nás ako nedobrovoľného hostiteľa síce nepríjemné, ale nie je to život ohrozujúce.
Teoreticky by nás mohlo ohroziť len prípadné upchatie čreva pásomnicou, to však nie je časté.
Táto črevná existencia je však typická pre klasické pásomnice, ako je pásomnica článkovaná a bezbranná. Tieto dve pásomnice majú oproti echinokoku odlišný životný cyklus, ktorý vyzerá takto:
Pásomnica bezbranná a článkovaná
Človek je hostiteľ (pásomnica žije v čreve) -> vajíčka pásomnice sa s našou stolicou vylúčia do okolia -> dostanú sa nakoniec niekam na rastliny -> zožerie ju krava alebo ošípaná -> krava alebo prasa je medzihostiteľ a v ňom sa malé larvičky dostanú cez črevnú stenu do tela a zapúzdria sa vo svaloch -> človek zje zle tepelne upravené mäso nakazeného zvieraťa a larva sa mu dostane cez tráviaci trakt do čreva -> vyvinie sa dospelá pásomnica a celý proces pokračuje.
Echinokokus
Celý proces je obdobný, ale je tu jeden zásadný rozdiel – človek je medzihostiteľ a líška je hostiteľ.
Pásomnička pečeňová preto ako malá červovitá pásomnica žije v čreve líšky (či inej psovitej šelme) -> stolicou sa odvádzajú vajíčka, ktoré sa môžu dostať na rastliny (lesné plody ako napríklad čučoriedky) -> človek ich zje a v ňom sa z vajíčok vykľujú larvy.
Vzhľadom k tomu, že človek je iba medzihostiteľ, nežije u neho v čreve, ale cez črevnú stenu sa dostane do nášho tela, kde sa pokúsi zapúzdriť a vytvoriť tzv. echinokokovu cystu.
Táto cysta je rastúci niekoľko centimetrov veľký zapuzdrený útvar, ktorý je plný zárodkov echinokoka.
Prejavy
Prejavy sú rôzne a závisí na tom, kde cysta vznikne. Klasicky sa jedná o prejavy poškodenia orgánu, v ktorom cysta vznikla, a v ktorom rastie.
Časté sú echinokokové cysty pečene, kedy môže vzniknúť bolesť pod pravým rebrom spojená so zväčšením pečene a žltačka z narušenia pečeňových funkcií, veľmi nebezpečný je vznik echinokokovej cysty v mozgu.
Postihnutý môže byť však prakticky akýkoľvek orgán alebo tkanivo.
Komplikácie
Ak by sa cysta pretrhla, jej obsah sa vyleje do nášho organizmu a prakticky okamžite nás usmrtí. Je to dôsledkom anafylaktického šoku, čo je prudká alergická reakcia na náhle vniknutie obrovského množstva cudzorodých častíc do tela.
Diagnostika
Cystu možno objaviť pri ultrazvukovom vyšetrení alebo pri použití iných zobrazovacích metód (CT, magnetická rezonancia).
U veľkej pečeňovej cysty by mohla ísť vyhmatať zväčšená pečeň pri pohmatovom vyšetrení brucha. Prítomnosť parazita v tele sa dá zistiť aj sérologicky zo vzorky krvi.
Prevencia
Prevenciou by bolo nejesť lesné plody, ale to sa mi zdá vzhľadom k nízkemu riziku echinokokózy príliš drastické.
Umytie lesných plodov pred konzumáciou vo vode by už za zváženie stálo. Akékoľvek panikárenie je však neopodstatnené.
Liečba
Cystu je nutné čo najrýchlejšie chirurgicky odstrániť. Nie je to však žiadna sranda.
Ak by sa pri operácii obsah cysty nešťastnou náhodou vylial, dôjde k anafylaktickému šoku a smrti. A aj ak by človek prežil, tak hrozí, že z cysty uvoľnený malý echinokok začne vytvárať ďalšie cysty v rôznych orgánoch. Preto je nutné prasknutiu cysty zabrániť.
Okrem chirurgického zákroku sa človeku dlhodobo podáva niektorá z protiparazitných látok, ako je napríklad zlúčenina mebendazol.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/echinokok-tasemnice-lisci
Použité zdroje: základné zdroje textu