Porucha odtoku žlče

Porucha odtoku žlče môže byť pomerne vážnym problémom. Žlč je vytváraná v pečeni a je odvádzaná žlčovými kanálikmi smerom do čreva. Kanáliky začínajú už v tkanive pečene a sú veľmi drobné, neviditeľné voľným okom. Nakoniec sa všetky tieto kanáliky spoja do dvoch žlčovodov, ktoré vystupujú z pečene a ich spojením vzniká hlavný žlčovod, ktorý prechádza v tesnej blízkosti pankreasu a vyúsťuje do dvanástnika na tzv. Vaterskej papile. Bočné spojkou je tento hlavný žlčovod napojený na žlčník, ktorý je akýmsi rezervoárom žlče. Porucha odtoku žlče, aké môžu byť príčiny tohto stavu, ako ho diagnostikovať a liečiť?
Do žlče je vylučované množstvo iónov a organických zlúčenín, zvyčajne ide o splodiny metabolizmu, vyradené toxické látky a pod.
Z dôležitých zlúčenín vylučovaných žlčou je to farbivo bilirubín, žlčové kyseliny a tuky s cholesterolom.
Porucha odtoku žlče môže súvisieť s najrôznejšími poruchami ako na úrovni drobných pečeňových žlčovodov, tak môže byť spôsobená aj ochoreniami žlčovodu mimo pečeň.
Odborne označujeme poruchu odtoku žlče ako cholestázu a tá býva často (ale nie úplne vždy) sprevádzaná žltačkou.
Príčiny poruchy odtoku žlče:
1. Žlčové kamene
Ak sa žlčové kamene dostanú do žlčovodu, môže dôjsť k jeho uzáveru a to spôsobí poruchu odtoku žlče so všetkými príznakmi.
Pokiaľ nie je stav riešený a ak sa kamene zo žlčovodu neuvoľnia, je výrazne zvýšené riziko infekcie hromadiace sa žlče baktériami a vznik zápalu žlčových ciest.
2. Útlak žlčovodu zvonku
Pokiaľ dôjde k vonkajšiemu stlačeniu mimopečeňového žlčovodu, sú dôsledky rovnaké ako u jeho upchatiu žlčovými kameňmi – žlč nemôže odtekať a následne vzniká porucha odtoku žlče.
Často sú vyvolávané zhubné nádory blízkych tkanív ako je napríklad rakovina slinivky brušnej, rakovina žlčníka, rakovina žlčovodu, apod.
Pomerne špecifickým podtypom nádorov sú tzv. ampulomy, ktoré sa nachádzajú v mieste vyústenia žlčovodu do čreva na Vaterskej papile.
3. Lieky a iné zlúčeniny
Prakticky každý liek môže spôsobiť poškodenie pečene a vyvolať poruchu odtoku žlče.
Pomerne typické je to však pre hormonálne preparáty, niektoré antipsychotiká, niektoré antibiotiká a anabolické steroidy. Z iných zlúčenín môže porucha odtoku žlče vzniknúť napríklad toxickým účinkom alkoholu.
4. Pečeňové cirhóza
Cirhóza znamená chaotickú regeneráciu tkaniva pečene poškodenej nejakým vonkajším alebo vnútorným činiteľom.
Pokročilá cirhóza pečene je vždy spojená s väčšou či menšou poruchou odtoku žlče, čo je dané neorganizovanú štruktúrou tkaniva pečene s poškodením stavby a funkcie drobných pečeňových žlčovodov.
5. Akútne infekcie pečene
Zmena odtoku žlče je často prítomná u akútnych vírusových infekčných hepatitíd, obvykle u hepatitídy A.
6. Autoimunitné choroby
Žlčovody sú postihnuté najmä dvomi chorobami z tejto skupiny. Jedná sa o primárnu biliárnu cirhózu (PBC) a primárnu sklerozujúcu cholangitídu (PSC).
PBC postihuje skôr drobné pečeňové žlčovody, PSC skôr mimopečeňové žlčovody.
7. Tehotenstvo
Existujú niektoré chorobné jednotky vyskytujúce sa u tehotných žien, kedy dochádza k poruchám odtoku žlče. Niektoré sú nepodstatné a iné naopak závažné.
8. Vrodené poruchy
Existujú vrodené poruchy správnej tvorby a vylučovania žlče vnútri pečene a okrem toho existujú aj vrodené defekty vonkajších extrahepatálnych žlčových ciest.
Uvádzam ich len okrajovo pre relatívnu vzácnosť. Niektoré formy sú veľmi vážne a vyžadujú transplantáciu pečene už v detskom veku.
Porucha odtoku žlče a jej prejavy
Porucha odtoku žlče má svoje vlastné prejavy, ktoré sú spôsobené hromadením metabolitov a odpadových látok v organizme.
Hromadenie zlúčeniny bilirubín obvykle spôsobí žltačku, hromadenie žlčových kyselín vyvoláva nepríjemné svrbenie kože a hromadenie cholesterolu vedie k jeho zvýšenej koncentrácii v krvi a vyšší výskyt tzv. xantomov a xantelasmatov.
Absencia žlčových farbív v čreve spôsobí vznik svetlej stolice a bilirubín hromadiaci sa v tele sa naopak vylučuje do moču a vyvolá tmavé zafarbenie moču.
Diagnostika
Postupujeme čo najvšeobecnejšie, takže po anamnéze a fyzikálnom vyšetrení brucha musíme urobiť krvné odbery s nálezom zvýšených pečeňových testov (najmä pečeňové testy ALP a GMT) a hladinou bilirubínu.
Z vyšetrení možno doplniť testy na infekčnú hepatitídu a niektoré protilátky prítomné u autoimunitných chorôb.
Pečeňové tkanivo a vonkajšie žlčové cesty sa dajú dobre zobraziť pomocou metód ako je ultrazvuk alebo CT vyšetrenie brucha, oblasť Vaterskej papily a vlastné žlčové cesty sa môžu vyšetriť pomocou MRCP, alebo invazivnějšieho ERCP.
Ďalej sa postupuje podľa výsledkov týchto vyšetrení.
Dodajme len, že podozrenie na niektoré ochorenia vnútropečeňových žlčovodov si môže vyžiadať vykonanie pečeňovej biopsie.
Liečba poruchy odtoku žlče
Terapia závisí na vyvolávajúcej príčine, hromadenie žlče je nutné chápať ako príznak. Odkazujem vás teda na príslušné články o jednotlivých spomínaných chorobách.
Čisto z pohľadu symptómov sa u mnohých stavov podáva kyselina ursodeoxycholínová (napr. liek Ursosan), ktorá mení zloženie žlče a uľahčuje jej odtok a proti svrbeniu kože sa podávajú niektoré antihistaminiká. Pri prekážke narušujúce odtok žlče.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/porucha-odtoku-zluci
Použité zdroje: základné zdroje textu
Čítam o poruchách odtoku žlče, ale mňa by zaujímalo, že týždeň po operácii mám stále odtok a dokedy to môže takto fungovať. Prečo to tak dlho trvá?