Vyliec.sk > Príznaky > Xantom

Xantom

xantomXantom je označenie pre ohraničené podkožné depozitá cholesterolu, ktoré sa môžu vyskytnúť prakticky kdekoľvek na tele. Hoci sa koncovka -om typicky používa pre nezhubné nádory (lipóm, hemangiom), nemá s nimi podkožný xantom nič spoločné.

Príčiny spôsobujúce xantom


Xantom možno považovať skôr za príznak než za samostatné ochorenie. Základnou príčinou vzniku xantomu je vysoká hladina cholesterolu, ktorý sa ukladá do tkanív.

Táto hladina musí byť naozaj vysoká, xantomy preto často nachádzame pri ťažších formách porúch cholesterolového metabolizmu ako je napríklad familiárna hypercholesterolémia a pri rôznych porúchách metabolizmu ostatných tukov (napr. vzácna Niemann-Pickova choroba). Podobne môžeme xantomy nájsť u pacientov, ktorí z nejakého dôvodu trpia chronickou poruchou odtoku žlče (napríklad ich útlak nádorom).

Cholesterol sa vylučuje žlčou do stolice, v prípade uzáveru žlčových ciest sa preto začne hromadiť v tele.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Xantomy majú na pohľad podobu podkožných hrčí rôznej veľkosti, často ich nachádzame na končatinách v blízkosti šliach.

Xantomy môžu mať farbu kože, alebo sú ľahko nažltlé či jemne oranžové. Hmatom sú skôr mäkké. Podobnými útvarmi sú tzv. xantelasmaty, ktoré majú rovnakú príčinu, a ktoré vyzerajú ako nažltlé plochy. Často sa vyskytujú okolo očí.

Diagnostika

Xantom možno s relatívne veľkou presnosťou spoznať pri vyšetrení pohľadom a v prípade podozrenia by mala byť u pacienta vyšetrená hladina tukov a cholesterolu. Pri náleze zvýšených hodnôt by malo byť pátranie po príčine tohto zvýšenia.

Liečba

Princípom terapie je liečba vyvolávajúcej príčiny. Zvyčajne sa jedná o podávanie liekov znižujúcich cholesterol.

Tento príznak sám o sebe je síce neškodný (okrem kozmetického hľadiska), vysoká hladina cholesterolu však chorého ohrozuje zrýchlením procesu aterosklerózy so všetkými jej komplikáciami. Výrazne obťažujúce xantomy možno odstrániť chirurgicky, bez dostatočného zníženia hladiny cholesterolu sa však majú tendenciu znovu tvoriť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/xantom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.