Xantelasma

xantelasmaXantelasma je kožný útvar, ktorý je viditeľný na prvý pohľad. U mnohých ľudí nič neznamená, ale relatívne často je spojený so zvýšenou koncentráciou tukov v krvi. Xantelasma má podobu žltkastej plošiny alebo len ľahko vystúpenej plochy, ktorá sa typicky vyskytuje okolo očí. Na pohmat sú xantelasmy nebolestivé. Xantelesmy sú podobné xantomom, ktoré sú však viac ohraničené a menej ploché (hranica medzi týmito dvoma útvarmi je však neostrá).

Príčiny vzniku xantelasmát


Xantelasmy sú v podstate nahromadením cholesterolu a tukov v koži. Vyskytujú sa skôr u starších ľudí a musia nás vždy upozorniť na možnosť zvýšeného cholesterolu a tukov v krvi.

Ich koncentrácie môžu byť veľmi vysoké a človek s novo zistenými xantelasmami by si iste zaslúžil vyšetrenie koncentrácie sérového cholesterolu a ďalších tukov.

Význam

Pri vyšetrení koncentrácie sérového cholesterolu a ďalších tukov zo vzorky žilovej krvi síce často nájdeme len normálne hodnoty, ale prípadný záchyt dosiaľ nepoznanej poruchy metabolizmu cholesterolu (napríklad familiárna hypercholesterolémia) má pre chorého s xantelasmami veľký význam – umožňuje včas nasadiť lieky na zníženie cholesterolu a tým zabrániť ochorením v podobe aterosklerózy a jej komplikácií, najmä v podobe ischemickej choroby srdca.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/xantelasma

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button