Lipóm

LipómLipóm vychádza zo slova lipos, čo znamená po grécky tuk, a z koncovky -om, ktorá je v medicíne často používaná v názvoch nádorov. Je to teda nádor vychádzajúci z tukového tkaniva, je však benígny čiže takmer neškodný. Častejšie sa vyskytuje u vyšších vekových vrstiev, nie je však vylúčený v žiadnom veku.

Príčiny vzniku lipómu


Príčiny vzniku nie sú celkom jasné. Niekedy je to zrejme rola genetiky, kedy sa početné lipómy vyskytujú u viacerých členov tej istej rodiny.

Inokedy sa uvažuje o vzniku lipómov na fyzicky namáhaných miestach a z tohto pohľadu sú niektoré lipómy reakciou tukového tkaniva na traumu.

Prejavy

Lipómy vznikajú typicky podkožne z vrstvy podkožného tukového tkaniva, môžu sa však vyskytovať na každom mieste v našom tele, kde máme tuk. Možný je tak aj vznik lipómov v blízkosti vnútorných orgánov.

Prejavy na koži môžu byť (nielen) pre laika dôvodom k strachu, lipóm totiž vyzerá ako menšia podkožná hrča na povrchu krytá normálne vyzerajúcou kožou. Pokiaľ na ňu ľahko zatlačíte, je mäkká a zvyčajne pohyblivá voči koži.

Lipómy nie sú bolestivé s výnimkou jedného cievami bohato zásobeného podytpu, ktorý sa nazýva angiolipóm (angios = cieva).

Určitý problém môže spôsobiť v miestach priebehu nervov (typicky končatiny). Svojim rastom ich totiž môže zatlačiť a spôsobiť poruchy citlivosti, brnenie a vzácne aj poruchy pohyblivosti danej končatiny.

Lipómy vo vnútorných orgánoch sa môžu prejaviť rôzne, napr. krvácanie do tráviacej trubice s nálezom krvi v stolici, to však nie je zďaleka tak časté ako nález lipómu pod kožou.

Komplikácie pri lipóme

Uvádza sa, že lipóm sa extrémne zriedkavo môže zmeniť na zhubný nádor známy ako liposarkóm tvoriaci metastázy.

Diagnostika

Akúkoľvek hrču na koži by mal vidieť praktický alebo kožný lekár, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

Zďaleka nie každá hrča na koži je lipóm, ale neradno to podceňovať. Skúsený kožný lekár dokáže do značnej miery lipóm spoznať a definitívna diagnóza sa urobí po vyrezaní lipómu pod mikroskopom.

Liečba lipómov

Liečba je chirurgická a má hlavne kozmetický dôvod. Veľmi žiadúci je aj pri útlaku okolitých štruktúr (typicky nervov) rastúcim lipómom.

Nareže sa koža nad lipómom ten sa vyberie a koža sa zase zašije. Je to ambulantný výkon, ktorý sa vykonáva v miestnom znecitlivení.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lipom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button