Úvod / Choroby / Lipóm

Lipóm

LipómLipóm vychádza zo slova lipos, čo znamená po grécky tuk, a z koncovky -om, ktorá je v medicíne často používaná v názvoch nádorov. Je to teda nádor vychádzajúci z tukového tkaniva, je však benígny čiže takmer neškodný. Častejšie sa vyskytuje u vyšších vekových vrstiev, nie je však vylúčený v žiadnom veku.

Príčiny lipómu:


Príčiny vzniku nie sú celkom jasné. Niekedy je to zrejme rola genetiky, kedy sa početné lipómy vyskytujú u viacerých členov tej istej rodiny. Inokedy sa uvažuje o vzniku lipómov na fyzicky namáhaných miestach a z tohto pohľadu sú niektoré lipómy reakciou tukového tkaniva na traumu.

Prejavy lipómu:

Lipómy vznikajú typicky podkožne z vrstvy podkožného tukového tkaniva, môžu sa však vyskytovať na každom mieste v našom tele, kde máme tuk. Možný je tak aj vznik lipómov v blízkosti vnútorných orgánov. Prejavy na koži môžu byť (nielen) pre laika dôvodom k strachu, lipóm totiž vyzerá ako menšia podkožná hrča na povrchu krytá normálne vyzerajúcou kožou. Pokiaľ na ňu ľahko zatlačíte, je mäkká a zvyčajne pohyblivá voči koži.

Lipómy nie sú bolestivé s výnimkou jedného cievami bohato zásobeného podytpu, ktorý sa nazýva angiolipóm (angios = cieva). Určitý problém môže spôsobiť v miestach priebehu nervov (typicky končatiny). Svojim rastom ich totiž môže zatlačiť a spôsobiť poruchy citlivosti, brnenie a vzácne aj poruchy pohyblivosti danej končatiny

Lipómy vo vnútorných orgánoch sa môžu prejaviť rôzne, napr. krvácanie do tráviacej trubice s nálezom krvi v stolici, to však nie je zďaleka tak časté ako nález lipómu pod kožou.

Komplikácie pri lipóme:

Uvádza sa, že lipóm sa extrémne zriedkavo môže zmeniť vo zhubný nádor známy ako liposarkóm tvoriaci metastázy.

Diagnostika lipómu:

Akúkoľvek hrču na koži by mal vidieť praktický alebo kožný lekár, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Zďaleka nie každá hrča na koži je lipóm, ale neradno to podceňovať. Skúsený kožný lekár dokáže do značnej miery lipóm spoznať a definitívna diagnóza sa urobí po vyrezaní lipómu pod mikroskopom.

Liečba lipómu:

Liečba je chirurgická a má hlavne kozmetický dôvod. Veľmi žiadúci je aj pri útlaku okolitých štruktúr (typicky nervov) rastúcim lipómom. Nareže sa koža nad lipómom ten sa vyberie a koža sa zase zašije. Je to ambulantný výkon, ktorý sa vykonáva v miestnom znecitlivení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *