Vyliec.sk > Choroby > Liposarkóm

Liposarkóm

Liposarkóm Liposarkóm je vzácny zhubný nádor, ktorý patrí medzi tzv. sarkómy, a ktorý vychádza z tukového tkaniva. Je nebezpečný, ale našťastie je oveľa vzácnejší ako jeho nezhubná varianta známa ako lipóm. Ako sa liposarkómy prejavuju a aké sú ich príčiny? Ako ich liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vzniku liposarkómu


Presná príčina vzniku liposarkómu nie je jasná. Nádor niekedy vzniká z normálneho tukového tkaniva, inokedy zrejme zhubnou premenou lipómu. Dodajme však, že ide o tak raritnú vec, že lipómy považujeme za prakticky neškodné.

Prejavy

Záleží na mieste vzniku nádoru. Rast nádorového tkaniva môžu poškodzovať a utláčať okolité tkanivá, pokročilejšie formy choroby sa prejavia vznikom a rastom metastáz. Pomerne často vzniká nádor v tuku dolných končatín a v hlboko uloženom tukovom tkanive v dutine brušnej v blízkosti obličiek a vylučovacej sústavy, kedy môže vyvolať poruchu odtoku moču, hydronefrózu a poškodenie obličky.

Diagnostika

Liposarkóm môže byť nájdený pomocou ultrazvuku alebo CT vyšetrenia. Definitívna diagnóza je však známa len po získaní vzorky nádorového tkaniva zaslanej na histologické vyšetrenie.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba liposarkómu

Základom je chirurgická liečba s kompletným odstránením nádoru, ktorá v mnohých prípadoch môže viesť k vyliečeniu. Ak sú prítomné metastázy, vykonáva sa chemoterapia, ale prognóza je v takom prípade výrazne horšia. Okrem samotného rozsahu nádorového ochorenia má na prognózu vplyv aj agresivita konkrétneho nádoru, ktorá sa dá opäť určiť z histologického vyšetrenia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/liposarkom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.