Svetlá stolica

Svetlá stolica je jedným z viacerých príznakov, ktoré môžu sprevádzať choroby pečene a žlčových ciest. K pochopeniu problematiky je nutné si položiť otázku, čo dáva normálne stolicu jej hnedastú farbu. Hnedasté zafarbenie stolice je dané prítomnosťou produktov žlče (najmä rozpadové produkty farbivá bilirubínu vylučovaného žlčou do čreva). Z toho dôvodu sa bledá stolica odborne nazýva ako acholická (tj. neobsahuje žlč).
Dodajme, že nedostatok žlče v čreve narušuje vstrebávanie viacerých zlúčenín, najmä tukov, a to vysvetľuje súčasne pozorovaný mastný vzhľad stolice.
Svetlá stolica a jej príčiny:
Z vyššie uvedeného vyplýva, že abnormálne svetlá stolica znamená buď poruchu tvorby žlče, alebo poruchu jej odtoku do čreva.
1. Infekčná žltačka
Akútne štádium infekčných žltačiek môže byť spojené s narušením tvorby žlče a to vedie k dočasne svetlému zafarbeniu stolice.
2. Cirhóza pečene
Pečeň postihnutá cirhózou má zníženú schopnosť správne tvoriť žlč, bledá stolica je potom jednou zo známok dekompenzačných ochorení.
3. Žlčové kamene
Za predpokladu, že kameň upchá žlčovod a žlč nemôže odtekať do čreva, sa po určitej dobe objaví svetlá stolica. Inak sú pochopiteľne prítomné najmä kolikovité a veľmi nepríjemné bolesti pod pravým rebrom.
4. Zápal žlčových ciest
Infekčné zápaly žlčových ciest (odborne cholangoitída) sa prejavujú najmä horúčkou, triaškou a s bolesťou pod pravým rebrom.
Býva prítomná rôzne významná porucha odtoku žlče, čo vedie k žltačke a k nálezu svetlej stolice.
5. Nádorové procesy
Poruchu odtoku žlče môžu spôsobiť nádory, ktoré svojim rastom utlačia žlčovod. Je to napríklad rakovina žlčníka, rakovina žlčových ciest, rakovina pečene a rakovina slinivky brušnej.
Základným príznakom, ktorý si pacient ľahko všimne, je však nebolestivá žltačka, ktorá je oproti svetlej stolici predsa len nápadnejšia.
Diagnostika
Pri náleze svetlej stolice máme vždy podozrenie na poruchu odtoku žlče, ochorenia pečene a žlčových ciest, preto aj k tomu smerujeme vyšetrovací postup. Komplexné vyšetrenie stolice je nevyhnutné.
Okrem anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia sú veľmi dôležité krvné odbery (najmä pečeňové testy, hladina bilirubínu, CRP pod.) A vyšetrenie pečene a okolia zobrazovacími metódami, ideálne ultrazvukom brucha.
K zobrazeniu žlčových ciest možno využiť MRCP alebo ERCP. ERCP má tú výhodu, že okrem diagnostiky dokáže žlčové cesty aj spriechodniť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/svetla-stolice
Použité zdroje: základné zdroje textu